08-07-2024, 09:20

Butelki wykonane z tworzywa PET mogą być poddane recyklingowi i wykorzystane powtórnie - to obecnie jeden z najskuteczniejszych i efektywnych środowiskowo sposobów gospodarowania odpadami z tworzyw sztucznych. Wejście od 2025 roku systemu kaucyjnego dodatkowo zapewni czysty gatunkowo surowiec wtórny jakim są postkonsumenckie butelki napojowe PET.
Zgodnie ze znowelizowaną ustawą o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi, która dostosowuje polskie prawo do unijnej dyrektywy w sprawie zmniejszenia wpływu niektórych produktów z tworzyw sztucznych na środowisko, z początkiem 2025 r. zacznie funkcjonować system kaucyjny. Będą mu podlegać:
Dla dwóch pierwszych rodzajów opakowań kaucja ma wynosić 0,5 zł, a w przypadku trzeciego będzie to 1 zł. Klienci odzyskają kaucję oddając puste opakowania np. do sklepów, które uczestniczyły będą w systemie kaucyjnym. Już teraz coraz więcej placówek handlowych przygotowuje się i uruchamia specjalne automaty, zwane recyklomatami.
Sprawnie działający system kaucyjny jest podstawą efektywnego recyklingu, co potwierdzają przykłady krajów, które skutecznie go wprowadziły. Powrót opakowań z tworzyw sztucznych do obiegu oznacza redukcję zanieczyszczeń i odpadów oraz możliwość pozyskania wysokiej jakości surowca do przetwarzania, co bywa dla branży problematyczne. Odzysk tego surowca jest niezbędny, aby spełnić normy dotyczące używania recyklatów w procesach produkcji nowych materiałów opakowaniowych. Sprawnie funkcjonujący system kaucyjny, połączony z projektowaniem opakowań z tworzyw sztucznych z myślą o recyklingu, będzie skutkować stworzeniem zamkniętego obiegu w tym obszarze - mówi Mariusz Musiał, Dyrektor Zarządzający ALPLA Polska.
Butelki PET najczęściej znajdują zastosowanie w branży napojów i wody. Samo tworzywo jest zaś cennym materiałem i zrównoważonym, przyjaznym dla środowiska surowcem opakowaniowym:
Wykorzystanie PET stanowi obecnie jeden z najskuteczniejszych i efektywnych środowiskowo sposobów gospodarowania tworzywami sztucznymi. Zużyte opakowania PET powinniśmy zdecydowanie uważać za cenny materiał, dlatego tak istotny jest ich prawidłowy recykling. W żadnym wypadku nie powinny być zmarnowane i trafiać do środowiska naturalnego jako zwykły odpad.
Właściwości PET obalają mit, że tworzywa sztuczne są mniej przyjazne dla środowiska niż szkło, papier i metal. Dla przykładu, 1 litrowa butelka PET wielokrotnego użytku w trakcie całego cyklu życia emituje zaledwie 102 g CO2 do otoczenia, podczas gdy w przypadku butelek ze szkła jest to 144 g (butelka wielorazowa) lub nawet 552 g (butelka jednorazowa).
Wiele firm widzi więc przyszłość w wykorzystaniu materiałów PET i inwestuje w rozwiązania do nowoczesnego recyklingu. Między innymi, by spełnić coraz wyższe normy środowiskowe - od 2026 roku butelki PET będą musiał składać się w co najmniej w 25% z tworzywa sztucznego pochodzącego z recyklingu. Niektórzy producenci już idą dalej i sprzedają produkty w butelkach czy opakowaniach wykonanych nawet w całości z recyklatu.
Artykuł został dodany przez firmę
Nasza firma specjalizuje się w: preformy, butelki plastikowe, opakowania pet, butelki pet, produkcja butelek, słoiki pet, produkcja preform, produkcja butelek pet
Inne publikacje firmy
Podobne artykuły
Komentarze