Recyklomaty, czyli automaty do zwrotu pojemników na napoje to prawdziwa rewolucja w branży recyklingu. System ten, przeznaczony do zbierania, segregowania i obsługi zwróconych plastikowych butelek oraz puszek, staje się nieodzownym elementem walki z rosnącą ilością odpadów.
Większość Polaków wierzy, że system kaucyjny realnie poprawi czystość przestrzeni publicznej – wynika z badania „Nowe nawyki, nowe wyzwania. Jak Polacy postrzegają system kaucyjny?”, przeprowadzonego przez Biostat na zlecenie agencji doradczej 2PR. Aż 62,5% ankietowanych uważa, że wdrożenie systemu przyczyni się do ograniczenia ilości odpadów na ulicach, w parkach i w innych miejscach publicznych.
Już w październiku w Polsce ruszy system kaucyjny. Rozwiązanie, które od lat działa w wielu krajach Europy i jest uznawane za jeden z najskuteczniejszych sposobów na zwiększenie poziomu recyklingu opakowań po napojach. Od miesięcy trwają przygotowania, a rynek i konsumenci w praktyce zweryfikują jego skuteczność.
Nowoczesne technologie środowiskowe, debaty o trendach i najbardziej aktualnych dla branży tematach – tak wyglądały targi POLECO 2025, które zgromadziły w Poznaniu przedstawicieli biznesu, samorządów i instytucji publicznych. Ofertę wystawców z siedmiu krajów obejrzało ponad 5 500 uczestników.
W zakresie recyklingu działa obecnie około 300 tys. przedsiębiorców w Europie. Każdego miesiąca odnotowywany jest upadek małego recyklera. Tendencja i rynek wskazują na to, że rynek mierzy się z recesją. To efekt wyzwań systemowych, legislacyjnych i operacyjnych. Szanse na uzyskanie stabilności upatrywane są w momencie wejścia w życie nowego rozporządzenia PPWR w 2026 roku, które wspomoże produkcję recyklatów.