Ekologiczne opakowania dla e-commerce są stają się normą dla wielu firm. Przede wszystkim przynoszą korzyść dla środowiska, ale również pozwalają sprostać oczekiwaniom coraz bardziej wymagających klientów.
Ponad 85% Polaków frustrują trudności, jakie sprawia im otwieranie opakowań, a prawie 79% twierdzi, że ta czynność ich denerwuje.
Stowarzyszenie Natureef wydało poradnik, który dostarcza firmom, inżynierom i konsumentom oparte o najnowsze badania naukowe informacje o tym, jak ograniczyć psucie się świeżych produktów spożywczych. To niezwykle cenna wiedza, biorąc pod uwagę, że w skali Europy marnowanych jest ok. 45 proc. owoców i warzyw, co generuje ogromny ślad środowiskowy i miliony ton odpadów rocznie.
Targi TAROPAK to wyspecjalizowane i kompleksowe wydarzenie, dedykowane wszystkim gałęziom gospodarki, które w codziennej działalności wykorzystują opakowania. Na Międzynarodowych Targach Poznańskich spotykają się przedstawiciele branż: spożywczej, kosmetycznej, farmaceutycznej, meblarskiej, motoryzacyjnej, ogrodniczej i wielu innych.
Opakowania z tworzyw sztucznych są wykorzystywane niemalże w każdej branży ze względu na niewielką wagę, uniwersalność oraz praktyczność. Jakie są zalety opakowań z tworzyw sztucznych? Dlaczego recykling pełni tak istotną funkcję? Przeczytaj poniższy artykuł i spójrz na problem z szerszej perspektywy.
Do 6 września potrwają konsultacje publiczne projektu ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Reprezentowane przez Fundację RECAL środowisko przedsiębiorców opakowań aluminiowych pozytywnie odbiera uwzględnienie w projekcie ustawy o ROP zasady ekomodulacji stawek oraz możliwość organizowania zbiórki opakowań poza systemem gminnym gospodarowania odpadami komunalnymi.
Z badania przeprowadzonego przez Centrum Badawczo-Rozwojowe Biqstat wynika, że prawie połowa respondentów obawia się wzrostu cen produktów spowodowanego wprowadzeniem systemu kaucyjnego, a 6 na 10 badanych planuje zawsze oddawać opakowania w celu odzyskania kaucji. Dziś, po pierwszych tygodniach funkcjonowania nowych przepisów, widać, że skala wyzwań jest duża. Kluczowe okazuje się nie tyle samo wdrożenie technologii, ile dostosowanie jej do realiów lokalnego handlu, w którym liczą się prostota, czas i płynność finansowa.
W zakładzie napojowym PepsiCo w Michrowie właśnie ruszyła niezwykle nowoczesna, wydajna i uniwersalna linia do produkcji napojów w opakowaniach szklanych.
W drugim z serii artykułów poświęconych kompendium globalnych trendów w opakowaniach ThePackHub, Paul Jenkins, dyrektor zarządzający ThePackHub, przygląda się tematowi wkładów.
Opakowania od zawsze pełniły kluczową funkcję w transporcie, logistyce i sprzedaży produktów. Nic nie wskazuje na to, by miały szybko zniknąć z naszego życia. Poza podstawowym przeznaczeniem, opakowania nabierają z czasem coraz większego znaczenia. Pełnią zatem rolę marketingową, są częścią doświadczenia zakupowego, ale też mogą być wyrazem troski o środowisko. Jakie trendy stają się coraz bardziej popularne? Jaka jest przyszłość opakowań wysyłkowych w e-commerce?
W wielu regionach na świecie ludzie głodują, a mimo to, jedzenie ciągle jest marnowane na ogromną skalę, co przyczynia się do zanieczyszczania środowiska i degradacji zasobów naturalnych.
Poziom recyklingu odpadów w Polsce nadal jest na niewystarczającym poziomie.
W ubiegłym tygodniu Ministerstwo Klimatu i Środowiska dość niespodziewanie ogłosiło, że do projektu ustawy implementującej w Polsce rozszerzoną odpowiedzialność producenta – a przynajmniej jej fragmenty – dokłada zapisy dotyczące systemu kaucyjnego.
Sektor opakowań jest jedną z branż, która w pandemii radzi sobie nad wyraz dobrze. Zwiększyło się zapotrzebowanie na opakowania do wysyłki towarów zamawianych online, jedzenia na wynos czy środków czyszczących i higienicznych. O kondycji firm z sektora świadczy także ich niski poziom zadłużenia. Według danych Krajowego Rejestru Długów Informacji Gospodarczej zobowiązania te wynoszą prawie 50 mln zł, co stanowi zaledwie promil wartości tego rynku. W odróżnieniu od wielu innych sektorów kwota zadłużenia pozostała w pandemii na stabilnym poziomie.
Już w 2025 r. w Polsce zacznie funkcjonować system kaucyjny. A to oznacza, że specjalnie oznaczone butelki oraz puszki będziemy kupować za kaucją, która zostanie nam zwrócona, jeśli oddamy je zużyte do sklepu lub recyklomatu. Dzięki temu opakowania nie będą marnowane zalegając na składowiskach śmieci tylko będą trafiały do recyklingu. A co się z nimi zadzieje zanim zostaną ponownie przetworzone?