Ostatnia kontrola Głównego Inspektora Ochrony Środowiska, wykazała, że nowa ustawa śmieciowa nie działa prawidłowo w większości gmin w Polsce. Urząd zbadał co dziesiątą gminę pod względem wdrażania nowych regulacji i aż w dwóch trzecich, stwierdzono nieprawidłowości.
Trwają prace legislacyjne nad implementacją do krajowego porządku prawnego dyrektyw unijnych wchodzących w skład tzw. pakietu odpadowego. W Ministerstwie Klimatu i Środowiska ważą się obecnie losy nowelizacji wprowadzającej ROP, która nałoży na branżę opakowaniową nowy parapodatek. Póki co zarówno biznes, jak i samorządy podnoszą głosy krytyczne co do zaproponowanych zmian. Mówi się nawet o tym, że nowelizacja w obecnym kształcie nadaje się jedynie do, nomen omen, utylizacji.
Ponad 50 – to liczba wydarzeń, która towarzyszyła zeszłorocznym targom ochrony środowiska w Poznaniu. Tegoroczny program konferencji i wydarzeń specjalnych targów POL-ECO-SYSTEM (27-30 października) także zapowiada się imponująco. Warto wiedzieć jaką dawkę wiedzy dostarczą jesienne targi ekologiczne w Poznaniu.
Ministerstwo Klimatu i Środowiska zdecydowało się w 2021 roku wprowadzić nowelizacje do ustaw dotyczących gospodarki odpadami w Polsce. Mówiąc „własne śmieci” coraz mniej mówimy w kontekście nas samych, a coraz bardziej mając na myśli społeczność, na przykład sąsiedzką.
Wiele z nas zna sytuacje, kiedy wychodzimy na balkon lub przechodzimy w okolicy naszego osiedla i mijamy dobrze nam znane altany śmietnikowe. Często bywa, że nie jest to najprzyjemniejszy widok.
Podczas gdy Greta Thunberg, nastoletnia szwedzka aktywistka zostaje człowiekiem roku magazynu „TIME”, w Polsce dokonuje się nowelizacja ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, popularnie nazywanej ustawą śmieciową. Zwrot w „zielonym” kierunku jest silny, a firmy coraz bardziej świadomie podchodzą do ekologii w miejscu pracy. Jak w nowych realiach odnajduje się branża nieruchomości? Czy biuro zero waste to melodia przyszłości czy dzisiejsza rzeczywistość?
Dla efektywnego wdrożenia gospodarki o obiegu zamkniętym znaczenie ma wykonanie wielu małych kroków na każdym etapie zarządzania odpadami w przedsiębiorstwie. Opowiada o nich Monika Mąkowska, Dyrektor Biznesu Odpadów Niebezpiecznych i Innych w Stena Recycling.
Rozliczenie obowiązku odzysku i recyklingu odpadów opakowaniowych następuje na koniec roku kalendarzowego. Sprawozdania dotyczące realizacji tego obowiązku za rok 2010 należy złożyć do urzędu marszałkowskiego do 31 marca 2011 r. Tego samego dnia mija termin składnia innych sprawozdań „opakowaniowych”: OPAK-1, OPAK-2, OPAK-3.
ALPLA wystartowała z ogólnopolską kampanią edukacyjną #rePETujemy, której głównym celem jest zwiększanie świadomości społeczeństwa odnośnie tworzyw sztucznych, związanego z nimi wpływu na środowisko oraz odpowiedniego ich wykorzystywania i recyklingu.
Z opublikowanych 9 marca 2009 r. na targach branżowych Anuga badań przeprowadzonych wśród konsumentów wynika, że 86% z nich poddaje recyklingowi zużyte materiały szklane, zaś ponad 80% uważa, że odpadom pochodzącym z gospodarstw domowych nie poświęca się
Blisko 89% Polaków twierdzi, że segreguje śmieci, a połowa robi to często lub zawsze. Aż 95% ankietowanych wybiera opakowania kartonowe, a ponad 80% uznało, że materiałem, który najlepiej zabezpiecza produkty jest karton.
Prasy belujące zmniejszają objętość materiału nadającego się do recyklingu nawet o 95%.
Ministerstwo Środowiska oraz Ministerstwo Gospodarki udzieliły honorowego patronatu konferencji LOGISTYKA ODZYSKU. Na pierwszej w Polsce konferencji podejmującej zagadnienia nowych trendów w logistyce (logistyka odzysku i ekologistyka) zostaną poruszone m.in. takie tematy, jak znaczenie logistyki w systemie zagospodarowania odpadów, rozwijanie sektora recyklingu i tworzenie wartości dodanej z odzysku w sieciach dostaw oraz propagowanie społeczeństwa recyklingu.
Branżę gospodarki odpadami w najbliższym czasie czeka wiele wyzwań. O tym, jak sprostać rosnącym wymaganiom w zakresie ochrony klimatu i środowiska, będzie można porozmawiać podczas targów POLECO, które odbędą się w dniach 13-15 października.
Kolejna edycja kieleckich targów Ekotech odbywać się będzie w dniach 5-6.marca br. Zapraszamy na stoisko F-24 w pawolonie F.