Gospodarka odpadowa w Polsce poprawia się z każdym rokiem, ale wskaźniki recyklingu wciąż są zbyt niskie. Przyczyny takiego stanu rzeczy leżą nie tylko w edukacji, ale również w projektach wiat śmietnikowych oraz małej ilości kontenerów. Problem rozwiązuje system opracowany przez polski start-up
Zapowiedziane przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska w dniu 2 czerwca 2022 r. włączenie aluminiowych puszek po napojach o pojemności do 1 lita do systemu kaucyjnego oznacza, że pominięte zostały alternatywne, a co ważne tańsze i bardziej efektywne scenariusze wzrostu poziomu recyklingu opakowań aluminiowych w Polsce. Przypomnijmy - poziom recyklingu puszek po napojach od lat przekracza 80%, a wszystkich opakowań aluminiowych wynosi ok. 60-65% wobec wymaganych przepisami unijnymi 50%.
W Polsce marnuje się rocznie 4,8 mln ton żywności. To ogromne obciążenie dla środowiska, m.in. w zakresie emisji CO2. Zjawisko to można ograniczyć poprzez edukację, zmianę nawyków oraz rozsądne stosowanie nowoczesnych opakowań.
Słowa „ekologia” i „zrównoważony rozwój” odmieniane są dzisiaj przez wszystkie przypadki, bo temat ochrony środowiska i dbałości o przyszłość naszej planety jest na uwadze coraz większej liczby konsumentów.
Trwają prace legislacyjne nad implementacją do krajowego porządku prawnego dyrektyw unijnych wchodzących w skład tzw. pakietu odpadowego. W Ministerstwie Klimatu i Środowiska ważą się obecnie losy nowelizacji wprowadzającej ROP, która nałoży na branżę opakowaniową nowy parapodatek. Póki co zarówno biznes, jak i samorządy podnoszą głosy krytyczne co do zaproponowanych zmian. Mówi się nawet o tym, że nowelizacja w obecnym kształcie nadaje się jedynie do, nomen omen, utylizacji.
Ministerstwo Środowiska oraz Ministerstwo Gospodarki udzieliły honorowego patronatu konferencji LOGISTYKA ODZYSKU. Na pierwszej w Polsce konferencji podejmującej zagadnienia nowych trendów w logistyce (logistyka odzysku i ekologistyka) zostaną poruszone m.in. takie tematy, jak znaczenie logistyki w systemie zagospodarowania odpadów, rozwijanie sektora recyklingu i tworzenie wartości dodanej z odzysku w sieciach dostaw oraz propagowanie społeczeństwa recyklingu.
- Już choćby ze względów przeciwpożarowych nie wolno składować drewna poużytkowego na wysypiskach, ani też ze względu na ochronę środowiska spalać w niekontrolowany sposób w zwykłych kotłach – mówił Bogdan Warchoł z firmy Pfleiderer w inauguracyjnym wystąpieniu na pierwszym FORUM DREWNA POUŻYTKOWEGO, które z inicjatywy powermeteings.eu, przy wsparciu firm Kronospan i Silva Recykling, Gospodarzy Honorowych, odbyło się 17-18 kwietnia 2023 w Warszawie. – Drewno poużytkowe, spełniające definicyjne warunki odpadu, którego nie można bezpośrednio wykorzystać ze względu na jego zużycie czy uszkodzenie, powinno jednak podlegać recyklingowi materiałowemu albo zostać unieszkodliwione przez termiczne przekształcenie w energię.
Polacy mają coraz większą wiedzę na temat tworzyw sztucznych. Tak wynika z tegorocznych badań zrealizowanych przez Instytut IQS na potrzeby ogólnopolskiej kampanii edukacyjnej #rePETujemy. Badani znacznie rzadziej niż w poprzedniej edycji raportu wskazywali, że tego typu opakowania stanowią większość wszystkich odpadów, czy że są one głównym źródłem mikroplastiku.
Z przyjemnością informujemy, że Rada Polskiej Izby Ekologii ogłosiła 23. edycję Konkursu „EKOLAURY PIE 2024”.
Recykling to kluczowy element współczesnej transformacji gospodarczej, a powtórne wykorzystanie surowców jest obecnie jednym z najważniejszych tematów w Polsce. System kaucyjny, będący jednym z narzędzi wspierających gospodarkę o obiegu zamkniętym, to krok w dobrym kierunku. Jeśli chcemy realnie oszczędzać energię, chronić środowisko i zachować bioróżnorodność, recykling musi działać skutecznie i systemowo. Właśnie pod takim hasłem odbyło się tegoroczne Forum Recyklingu, jedno z najważniejszych wydarzeń dla przedstawicieli branży recyklingowej w Polsce. Jakie są wnioski po tym spotkaniu?
Polska Izba Ekologii organizuje konferencję hybrydową nt. Wyzwania w implementacji rozszerzonej odpowiedzialności producenta oraz systemów kaucyjnych.
Obieg zamknięty i bezpieczny transport najmniejszych detali z wykorzystaniem pojemników plastikowych i tac transportowych od grupy Utz
Zakup standardowej siatki metalowej z dostępnego asortymentu jest szybszy i tańszy niż zamówienie rozwiązania pod konkretne wymagania. Ta logika jest racjonalna - ale tylko do momentu, gdy standardowy produkt rzeczywiście odpowiada potrzebom procesu. Pytanie, które warto postawić przed każdym zamówieniem, nie brzmi „czy stać mnie na indywidualne rozwiązanie", ale „ile kosztuje mnie niedopasowanie". Żeby odpowiedzieć na to pytanie rzetelnie, trzeba najpierw zrozumieć, co standaryzacja rzeczywiście obejmuje i gdzie kończą się jej granice.
Jako lider branży opakowań doskonale rozumiemy, że każdy krok ku zrównoważonemu rozwojowi ma kolosalne znaczenie. Nasze zaangażowanie potwierdza niedawno przyznany certyfikat J. S. Hamilton „Przydatny do Recyklingu”.
Transformacja w kierunku gospodarki o obiegu zamkniętym (GOZ) jest dziś jednym z najważniejszych projektów cywilizacyjnych i regulacyjnych realizowanych w Europie. Wpisuje się ona w szerszą strategię budowania gospodarki neutralnej klimatycznie i bardziej efektywnej zasobowo, której ramy wyznacza m.in. European Green Deal. Jej cel jest jasny: ograniczyć presję środowiskową, zwiększyć efektywność wykorzystania surowców i jednocześnie stworzyć nowe impulsy rozwojowe dla europejskiej gospodarki.