Tysiącami pełnych energii rozmów, startujących biznesów oraz dopinanych kontraktów tętniły cztery dni 28. Międzynarodowych Targów Przetwórstwa Tworzyw Sztucznych i Gumy Plastpol. Wydarzenie po raz kolejny okazało się największym i najważniejszym w Europie Środkowej spotkaniem służącym rozwojowi branży przetwórstwa tworzyw sztucznych i gumy. Na licznych stoiskach prezentowane były najnowsze technologie, linie produkcyjne i surowce. Ofertę 603 firm z 31 krajów Europy, Azji i Bliskiego Wschodu poznało ponad 15 tysięcy osób z różnych stron świata.
Już w październiku w Polsce ruszy system kaucyjny. Rozwiązanie, które od lat działa w wielu krajach Europy i jest uznawane za jeden z najskuteczniejszych sposobów na zwiększenie poziomu recyklingu opakowań po napojach. Od miesięcy trwają przygotowania, a rynek i konsumenci w praktyce zweryfikują jego skuteczność.
Bydgoski Klaster Przemysłowy oraz Targi w Krakowie zapraszają w dniach 20-22 kwietnia 2021r. na Konferencję Branży Narzędziowo-Przetwórczej INNOFORM® w formule on-line. Pierwszego dnia odbędzie się międzynarodowa konferencja poświęcona niezwykle istotnym dla branży narzędziowej zagadnieniom ECO-DESIGN oraz Circular Economy. W centrum uwagi znajdą się zmiany w ustawodawstwie Unii Europejskiej, wprowadzające nowe podejście w gospodarowaniu materiałami – Gospodarki Obiegu Zamkniętego.
Zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny to poważne wyzwanie środowiskowe. Będzie to też jeden z tematów XIV Międzynarodowej Konferencji Logistyka Odzysku, która odbędzie się w Warszawie w dniach 16-17 września.
W dniach 18-20 września w sopockim hotelu Sheraton odbyła się XI edycja Konferencji Środowiskowej Interzero, która upłynęła pod hasłem Filary cyrkularności.
Jak będzie wyglądać system gospodarki odpadami komunalnymi po przyjęciu nowelizacji ustawy o utrzymaniu porządku i czystości w gminie? Jak zniesienie regionalizacji wpłynie na branżę?
Zachodniopomorski Klaster Chemiczny „Zielona Chemia” został jednym z siedmiu pierwszych Krajowych Klastrów Kluczowych w Polsce.
W dniach 20–21 maja 2026 r. w Grand Hotelu w Łodzi odbędzie się kolejna edycja Konferencji Środowiskowej – jednego z najważniejszych i najciekawszych wydarzeń w branży ochrony środowiska. Podobnie jak w latach ubiegłych, również w 2026 r. Konferencja Środowiskowa Interzero stworzy przestrzeń do rzeczowych dyskusji o zmieniającym się otoczeniu prawnym oraz o wyzwaniach, jakie stawia przed przedsiębiorcami polski i unijny regulator.
Dnia 14 marca ML Polyolefins zawarł umowę z Politechniką Bydgoską im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich kontynuując tym samym wieloletnią współpracę. Jest to dobry przykład współdziałania sfery biznesowej ze światem nauki.
Polska Izba Ekologii organizuje konferencję hybrydową nt. Wyzwania w implementacji rozszerzonej odpowiedzialności producenta oraz systemów kaucyjnych.
Recykling to kluczowy element współczesnej transformacji gospodarczej, a powtórne wykorzystanie surowców jest obecnie jednym z najważniejszych tematów w Polsce. System kaucyjny, będący jednym z narzędzi wspierających gospodarkę o obiegu zamkniętym, to krok w dobrym kierunku. Jeśli chcemy realnie oszczędzać energię, chronić środowisko i zachować bioróżnorodność, recykling musi działać skutecznie i systemowo. Właśnie pod takim hasłem odbyło się tegoroczne Forum Recyklingu, jedno z najważniejszych wydarzeń dla przedstawicieli branży recyklingowej w Polsce. Jakie są wnioski po tym spotkaniu?
Od 2002 r. Polska Izba Ekologii z sukcesem organizuje Konkurs EKOLAURY, promując najefektywniejsze i ekoinnowacyjne działania i prace podejmowane na rzecz ochrony środowiska. Konkurs ma zasięg ogólnopolski i skierowany jest do przedsiębiorstw, instytucji, organizacji pozarządowych, samorządów, uczelni oraz instytutów.
Pierwsze partie napojów Pepsi oraz Mirinda rozlewane do butelek wykonanych w 100% z przetworzonego plastiku (rPET) opuszczają polskie zakłady produkcyjne PepsiCo w Michrowie i Żninie. Napoje w nowych opakowaniach będą pojawiać się sukcesywnie na sklepowych półkach jeszcze w grudniu 2021 r. Tym samym Pepsi staje się pierwszą tak dużą marką napojów gazowanych na polskim rynku dostępną w plastikowych butelkach pochodzących wyłącznie z recyklingu. W ten sposób firma przyczynia się do realizacji założeń gospodarki obiegu zamkniętego, w której surowce mogą być wykorzystywane wielokrotnie. To kolejny ważny krok do realizacji wizji świata PepsiCo, w którym plastik nigdy nie stanie się odpadem, a jednocześnie spełnienie przez firmę złożonego pod koniec 2020 roku zobowiązania.
Papier jest jednym z najczęściej wykorzystywanych materiałów na świecie – od biurowych dokumentów, przez opakowania, po gazety i książki. Kiedy już spełni swoje zadanie, może trafić na wysypisko, do spalarni lub – co jest najkorzystniejsze dla środowiska – do recyklingu. Ale co właściwie powstaje z makulatury, gdy trafia ona do przetwarzania? Jak wygląda proces przemiany papieru i jak jego jakość zmienia się z każdym cyklem recyklingu?
Tegoroczna edycja Targów Packaging Innovations odbędzie się w dniach 24-25 września 2020 w Centrum EXPO XXI Warszawa. Będzie to jedna z pierwszych imprez targowych w tzw. „nowej rzeczywistości”. Z pewnością stoją przed Organizatorem liczne wyzwania, gdyż targi zrealizowane będą zgodnie z wytycznymi, nad którymi aktualnie pracuje Ministerstwo Rozwoju w porozumieniu z Polską Izbą Przemysłu Targowego. Jesteśmy jednak przekonani, że targi branżowe są najlepszą receptą na ożywienie gospodarki!