Branża opakowań z tworzyw sztucznych znajduje się dziś w punkcie zwrotnym. Z jednej strony rosną wymagania jakościowe i technologiczne, z drugiej – coraz bardziej restrykcyjne regulacje środowiskowe i presja na zrównoważony rozwój. W tym kontekście dodatki do tworzyw sztucznych przestają być jedynie komponentem pomocniczym, a stają się realnym narzędziem optymalizacji procesu, jakości wyrobu i bezpieczeństwa użytkowego.
Z raportu „Nowe nawyki, nowe wyzwania. Jak Polacy postrzegają system kaucyjny?”, przygotowanego przez Biostat na zlecenie agencji doradczej 2PR, wynika jednoznacznie: klucz do sukcesu systemu kaucyjnego to wygoda. Aż 71,5% badanych wskazuje, że do częstszego zwracania opakowań zachęciłaby ich łatwa dostępność automatów zwrotnych.
Już 3-4 czerwca 2025 r. w hotelu Warszawianka w Serocku odbędzie się XII edycja Konferencji Środowiskowej Interzero, czyli największego cyklicznego wydarzenia w branży ochrony środowiska. Tegoroczny event zgromadzi znakomite grono prelegentów i prelegentek, którzy nie tylko podzielą się ekspercką wiedzą podczas indywidualnych prezentacji, ale też wezmą udział w 3 panelach. O czym usłyszysz na #KŚ2025?
DS Smith, wiodący dostawca przyjaznych środowisku opakowań, właśnie zaprojektował dla Orbitvu, międzynarodowej firmy technologicznej, opakowanie dla sprzętu fotograficznego, w którym zastąpił plastik i materiały nienadające się do recyklingu elementami z tektury falistej. Dzięki temu Orbitvu może obniżyć koszt opakowania o 20 proc.
Eksperci DS Smith twierdzą, że obostrzenia związane z pandemią COVID-19 spowodowały ewolucję zachowań konsumenckich. W efekcie doszło do narodzin nowego rodzaju konsumenta tzw. fusion shopper. Tego typu osoba dzieli swój czas na zakupy w sklepach stacjonarnych, internetowych i click&collect, stawiając detalistów przed ogromną presją nadążenia za nowymi nawykami zakupowymi.
Za nami trzy intensywne dni targów Warsaw Food Expo 2025, które po raz kolejny udowodniły, że branża spożywcza ma ogromny potencjał i potrzebuje przestrzeni do rozwoju. Od 20 do 22 maja hale Ptak Warsaw Expo tętniły życiem – na Food Warsaw Expo 2025 pojawiło się 402 wystawców, ponad 16 100 odwiedzających i niemal nieprzerwane pasmo inspirujących wydarzeń uczyniły z tegorocznej edycji rekordową odsłonę.
Już od 10 do 11 kwietnia w Targach Kielce odbędzie się kolejna 24. edycja Targów Ekotech - miejsce spotkań przedstawicieli samorządów, pracowników administracji publicznej z wydziałów zajmujących się gospodarką komunalną oraz wiodących firm z tego sektora.
W dniach 18-20 września w sopockim hotelu Sheraton odbyła się XI edycja Konferencji Środowiskowej Interzero, która upłynęła pod hasłem Filary cyrkularności.
Traysealery, pakowarki, kartoniarki, różnorodne opakowania i etykiety oraz wiele innowacji z branży na premierowej edycji Targów IN-PACK! Swoje produkty zaprezentują firmy o europejskiej randze, jak Mitsubishi, Maszyny Pablo, czy Polpack. Przedsiębiorcy mogą jeszcze dołączyć do grona wystawców wydarzenia zaplanowanego od 13 do 15 lutego w Targach Kielce.
Rodzimy rynek powierzchni magazynowych rozwija się bardzo dynamicznie. Polska pod tym względem jest liderem w Europie Środkowo-Wschodniej, gdzie łączne zasoby powierzchni magazynowych wynoszą ponad 20 mln m kw.
Trwający kryzys demograficzny oraz zmiana pokoleniowa jaka dokonuje się na rynku pracy dotyka także zakłady produkcyjne i osoby zarządzające produkcją. Niskie bezrobocie i to, że już niewielu młodych ludzi chce pracować na produkcji sprawiają, że pozyskanie pracownika na staje się ogromnym wyzwaniem.
W oparciu o wstępne dane statystyczne targów jakimi dysponują Polska Izba Przemysłu Targowego oraz CENTREX – audytor tych danych, można stwierdzić, że targi w Polsce pozostają ważnym instrumentem marketingu i komunikacji biznesowej.
Załóżmy, że najważniejsza pompa próżniowa w zakładzie pakowania żywności nagle ulega awarii, co wstrzymuje produkcję i powoduje zepsucie się żywności. Takie nieplanowane przestoje prowadzą do utraty produktywności, znacznych opóźnień i napraw awaryjnych, co z kolei przekłada się na ogromne straty finansowe.
Już po raz piętnasty Polska Izba Przemysłu Targowego wyłoniła laureatów konkursu Stoisko Roku. 3 czerwca, podczas otwarcia targów ITM w Poznaniu laureatom zostały wręczone medale i wyróżnienia. Złoty Medal otrzymało stoisko poznańskiej firmy Inter-Mark Group.
Wdrożenie systemu kaucyjnego w Polsce to jedno z największych przedsięwzięć logistycznych i technologicznych ostatnich lat. W ocenie Deloitte jego koszt może przekroczyć 14 mld zł. To suma obejmująca nie tylko zakup automatów do zwrotu opakowań, ale również modernizację systemów sprzedażowych, procesów księgowych i infrastruktury IT w tysiącach punktów handlowych w całym kraju. Skala i tempo zmian rodzą pytanie, czy wdrożenie może przebiec efektywniej – zwłaszcza po stronie detalistów, którzy będą jednym z filarów funkcjonowania nowego systemu.