„Od lat 60-tych XX w. światowa produkcja tworzyw sztucznych wzrosła dwudziestokrotnie, osiągając 322 mln t w 2015 r.
To, ile odpadów uda się przetworzyć zamiast wywieźć do spalarni lub na wysypisko zależy od tego, jak skutecznie każdy z nas segreguje zużyte opakowania. Z kolei codzienna segregacja zależy w dużym stopniu od informacji, którą możemy znaleźć na opakowaniu.
System kaucyjny, surowce strategiczne, dyrektywa opakowaniowa – to tylko wybrane tematy, które zostaną poruszone podczas targów POLECO 2024. Uczestnicy będą mieli okazję wziąć udział w inspirujących konferencjach, na których omówione zostaną m.in. transformacja niskoemisyjna, recykling tworzyw sztucznych, a także wyzwania związane z cyrkularną gospodarką odpadami. Zapraszamy do poznania innowacyjnych rozwiązań, które kształtują przyszłość naszej branży i polskiej gospodarki.
Na szkoleniu omówimy w jaki sposób praktycznie wdrożyć aktualne przepisy prawne krajowe i UE dotyczące materiałów i wyrobów przeznaczonych do kontaktu z żywnością. Przedstawimy wymagania i dokumentację dotyczącą wyrobów przeznaczonych do kontaktu z żywnością wraz z wynikami badań potwierdzających zgodność wyrobu z aktualnymi przepisami UE. Prześledzimy i przeanalizujemy problemy z jakimi spotykają się przedsiębiorcy.
Traysealery, pakowarki, kartoniarki, różnorodne opakowania i etykiety oraz wiele innowacji z branży na premierowej edycji Targów IN-PACK! Swoje produkty zaprezentują firmy o europejskiej randze, jak Mitsubishi, Maszyny Pablo, czy Polpack. Przedsiębiorcy mogą jeszcze dołączyć do grona wystawców wydarzenia zaplanowanego od 13 do 15 lutego w Targach Kielce.
Większość Polaków wierzy, że system kaucyjny realnie poprawi czystość przestrzeni publicznej – wynika z badania „Nowe nawyki, nowe wyzwania. Jak Polacy postrzegają system kaucyjny?”, przeprowadzonego przez Biostat na zlecenie agencji doradczej 2PR. Aż 62,5% ankietowanych uważa, że wdrożenie systemu przyczyni się do ograniczenia ilości odpadów na ulicach, w parkach i w innych miejscach publicznych.
Stora Enso i Tetra Pak łączą siły by zbadać możliwości budowy nowej linii do recyklingu zużytych opakowań po napojach w celu znacznego zwiększenia ich odzysku w Europie Środkowej i Wschodniej
Początek nowego roku przynosi kluczowe zmiany w strukturze Zarządu Plast-Box S.A., czołowego producenta opakowań z tworzyw sztucznych.
Jeżeli jesteś właścicielem sklepu internetowego lub prowadzisz własną działalność opierającą się na sprzedaży swojego rękodzieła na portalach takich jak Etsy, na pewno doskonale zdajesz sobie sprawę, że dobrze zapakowany produkt to połowa sukcesu.
Jedna trzecia z 3,5 mln ton tworzyw sztucznych wytwarzanych przez polski rynek, wykorzystywana jest do produkcji opakowań. Jednak poziom recyklingu opakowań wprowadzonych do gospodarstw domowych wynosi jedynie 40 proc.
Wraz z nadchodzącym w Polsce systemem kaucyjnym branża logistyczna i retailowa staje przed nowymi wyzwaniami. Sklepy i centra przeładunkowe będą musiały tymczasowo magazynować ogromne ilości pustych butelek PET oraz puszek zwracanych przez konsumentów.
Fakty i mity o systemie kaucyjnym
75% Polek i Polaków słyszało, że w 2025 roku ma zacząć obowiązywać system kaucyjny – wynika z badania „Czy jesteśmy gotowi na system kaucyjny?” zrealizowanego przez agencję badawczą Zymetria na zlecenie Reverse Logistics Group. Raport wskazuje, że aż 71% nie posiada jednak pełnej wiedzy na temat jego funkcjonowania. 41% osób uważa, że systemem kaucyjnym objęte będą wszystkie opakowania, podczas gdy ustawa mówi tylko o wybranych – puszkach oraz butelkach plastikowych i wielorazowych szklanych przeznaczonych na napoje. To wyraźny sygnał, że skuteczne wdrożenie tego rozwiązania wymaga nie tylko inwestycji w infrastrukturę, ale przede wszystkim w komunikację i edukację.
Grupa RAJA – największy w Europie dystrybutor materiałów opakowaniowych – wprowadza na polski rynek cztery nowe produkty, które eliminują plastik tam, gdzie wydawał się on niezastąpiony w procesie pakowania. Obok papierowego stretch’u i papieru bąbelkowego jest to taśma spinająca z papieru kraft oraz koperty z wkładem amortyzującym, będące eko alternatywą dla kopert bąbelkowych. Nowe produkty są wykonane z materiałów z recyklingu i w 100 proc. poddają się dalszemu przetwarzaniu.
Sektor opakowań jest jedną z branż, która w pandemii radzi sobie nad wyraz dobrze. Zwiększyło się zapotrzebowanie na opakowania do wysyłki towarów zamawianych online, jedzenia na wynos czy środków czyszczących i higienicznych. O kondycji firm z sektora świadczy także ich niski poziom zadłużenia. Według danych Krajowego Rejestru Długów Informacji Gospodarczej zobowiązania te wynoszą prawie 50 mln zł, co stanowi zaledwie promil wartości tego rynku. W odróżnieniu od wielu innych sektorów kwota zadłużenia pozostała w pandemii na stabilnym poziomie.