W Polsce wciąż produkuje się mnóstwo śmieci, a dzikie wysypiska i pożary składowisk regularnie pojawiają się w mediach. Powinno jednak cieszyć, że rosną statystyki recyklingu – przyczyniają się do tego m. in. polskie start-upy.
Kilkadziesiąt tysięcy napojów izotonicznych już trafiło do sportowców z Polski, Słowacji, Czech i Łotwy w ramach działań promujących zdrowy tryb życia i recykling opakowań aluminiowych. Każda aluminiowa puszka po wypitym napoju zostanie poddana recyklingowi. Fundacja na rzecz odzysku opakowań aluminiowych Recal w ramach inicjatywy Każda Puszka Cenna połączyła siły z producentem napojów Krynicą Vitamin.
Badanie wpływu targów na rozwój gospodarki to temat raportu, który jest opracowywany przez Komitet Stowarzyszeń UFI - Światowego Stowarzyszenia Przemysłu Targowego.
Polski sektor e-commerce wciąż się rozwija, a jego wartość z roku na rok rośnie – według prognoz na koniec 2022 wyniesie już 92 mld zł.
Maszyny od ponad 500 firm zajmą wszystkie 7 hal wystawienniczych Targów Kielce. Targi przetwórstwa tworzyw sztucznych i gumy PLASTPOL wracają do przedpandemicznej formy. Również po trzech latach do kieleckich targów wracają firmy z Azji. Swoje oferty zaprezentują firmy m. in. z Chin, Tajwanu i Japonii. Ostatnio targi PLASTPOL taką skalę osiągnęły podczas edycji w 2019 roku.
Pierwsze w Polsce wydarzenie w stu procentach poświęcone polskiej branży marek własnych - Future Private Labels w Targach Kielce
Propozycje Komisji Europejskiej dotyczące realizacji gospodarki o obiegu zamkniętym przewidują zmiany w dyrektywie o opakowaniach i odpadach opakowaniowych.
Ubiegły rok przyniósł gwałtowny rozwój konstrukcji gospodarki o obiegu zamkniętym w tworzywach sztucznych, przy czym większość wiodących właścicieli marek, koncernów i firm chemicznych złożyło znaczące zobowiązania w zakresie recyklingu i współpracy w ramach łańcucha wartości. Fundacja Ellen MacArthur i CEFLEX pokazuje, jak łączyć wzornictwo z możliwością recyklingu z opłacalną gospodarką recyklingową.
Merytoryczne konferencje i techniczne warsztaty, specjalne branżowe strefy, pokazy nowych maszyn i robotów – to wszystko czekać będzie na gości targowych w dniach 26-28 września podczas Targów Taropak. Warto przyjechać do Poznania!
Od 3 lipca obowiązuje europejska dyrektywa Single Use Plastic (SUP), mająca na celu wycofanie niektórych produktów jednorazowych, wykonanych z tworzyw sztucznych. Polska, która od 2 lat nie przygotowała się do wdrożenia unijnych przepisów, musi liczyć się z reperkusjami.
Właśnie weszła w życie nowa regulacja zakazująca wprowadzania na rynek niektórych produktów jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych takich jak np. patyczki higieniczne, sztućce, talerze czy mieszadełka do napojów. Jednak, w kontekście zmian, warto przyjrzeć się wartościom wynikającym z zastosowania tworzyw sztucznych w wybranych dziedzinach życia, takich jak technologia, medycyna, przemysł rozlewniczy czy motoryzacja, a także ich realnemu wpływowi na emisję gazów cieplarnianych.
Składowanie jest obecnie najmniej pożądaną metodą zagospodarowania odpadów. Składowiska są jednak nadal konieczne, choć ich eksploatacja prowadzona jest w zmieniających się uwarunkowaniach prawnych i ekonomicznych. To główny temat pierwszej sesji 32. Konferencji Eksploatacji i rekultywacji składowisk odpadów.
Miło nam poinformować o podpisaniu 20. kontraktu dotyczącego wdrożenia systemu zarządzania Graphisoft MIS w polskiej drukarni.
Konferencja poświęcona selektywnej zbiórce odpadów szczególną uwagę poświęci wyzwaniom dla polskiego systemu zagospodarowania odpadów komunalnych w związku z nową polityką odpadową Unii Europejskiej, która związana jest z ideą gospodarki o obiegu zamkniętym (circular economy).
Z analiz Polskiej Izby Opakowań wynika, iż w najbliższych latach należy oczekiwać stałego „wzrostu” rynku opakowań w tempie ok. 4,5-6,2 proc. w zależności od rodzaju opakowań, zarówno z punktu widzenia materiału opakowaniowego, jak i przeznaczenia opakowań. Należy liczyć się ze wzrostem opakowań z papieru i tektury (średnio 5,5-6,2 proc.).