Dwie finałowe prace dyplomowe, dwa nowatorskie podejścia do tworzyw sztucznych i jedna wspólna idea – innowacje jako motor rozwoju przemysłu. 14 stycznia 2026 roku w Sieci Badawczej Łukasiewicz – Instytucie Chemii Przemysłowej im. Prof. Ignacego Mościckiego odbył się finał IX edycji Konkursu Polskiego Związku Przetwórców Tworzyw Sztucznych (PZPTS) na najlepszą pracę dyplomową.
Jak Grupa Utz utrzymuje przewagę w budowaniu Zrównoważonego Rozwoju?
„Dobre opakowanie działa jak pięciosekundowa reklama w telewizji, przyciągając uwagę, opisując cechy produktu, wzbudzając zaufanie i wywołując korzystne wrażenie” [ P. Kotler]
Jury tegorocznej edycji konkursu FAB Awards przyznało główną nagrodę, czyli FABulous Grand Prix, firmie Karl Knauer KG oraz jej partnerskiej agencji Webb deVlam za świecące opakowanie na gin „Bombay Sapphire”. To jedyny laureat w kategorii „projekt opakowania napoju alkoholowego”.
Ruszyła V. edycja Konkursu na najlepsze opakowanie roku – ART OF PACKAGING. Już od pięciu lat szukamy pereł wśród opakowań – zaskakujących formą, konstrukcją; urzekających pomysłem i wykonaniem; genialnych i funkcjonalnych
Nadchodzące miesiące będą kluczowe dla wielu przedsiębiorców. Polska branża opakowań stanęła przed nowymi wyzwaniami, którym musi szybko sprostać, aby utrzymać swoją pozycję. Rozwiązaniem może być udział w Targach Packaging Innovations, które odbędą w dniach 24-25 września 2020 w EXPO XXI Warszawa. Jaka będzie tegoroczna edycja?
Jeszcze kilka lat temu dla osoby podążającej za trendami było nie do pomyślenia, by pójść na zakupy z materiałową torbą czy pić przefiltrowaną wodę z kranu zamiast butelkowanej, oznaczonej etykietą znanej marki. Dziś tendencja jest odwrotna. Osoby medialne promują ekologię i wyznaczają nową, zgodną z naturą ścieżkę dla swoich fanów. Zmiana podejścia do ochrony środowiska nieuchronnie prowadzi zaś do zmiany oczekiwań i potrzeb klientów w zakresie produktów codziennego użytku. Jest to jasny sygnał dla przedsiębiorców - czas na zwrot w kierunku ekologii.
W Polsce wciąż produkuje się mnóstwo śmieci, a dzikie wysypiska i pożary składowisk regularnie pojawiają się w mediach. Powinno jednak cieszyć, że rosną statystyki recyklingu – przyczyniają się do tego m. in. polskie start-upy.
Nowelizacja ustawy o opakowaniach sprawi, że torby foliowe będą płatne. Od 1 stycznia 2018 roku opłata recyklingowa ma trafiać do budżetu państwa i być przeznaczona na wymianę starych urządzeń grzewczych wśród najbiedniejszych. Jednak, to nie wystarczy, aby realnie zmierzyć się z problemem obiegu „foliówek”.
System kaucyjny jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych narzędzi wspierających gospodarkę o obiegu zamkniętym, jednak jego skuteczność zależy nie tylko od przepisów i infrastruktury technicznej, lecz także od poziomu wiedzy oraz zrozumienia zasad jego działania przez uczestników rynku. Doświadczenia krajów europejskich pokazują, że sprawny system zwrotu opakowań wymaga równoległego rozwoju technologii, organizacji procesów logistycznych oraz konsekwentnej komunikacji z konsumentami i detalistami. Bez dostępu do rzetelnych informacji nawet najlepiej zaprojektowane rozwiązania mogą napotykać bariery w codziennym użytkowaniu.
Już od 10 do 11 kwietnia w Targach Kielce odbędzie się kolejna 24. edycja Targów Ekotech - miejsce spotkań przedstawicieli samorządów, pracowników administracji publicznej z wydziałów zajmujących się gospodarką komunalną oraz wiodących firm z tego sektora.
Wielkimi krokami zbliża się Wielkanoc, a wraz z Nią wzmożone zapotrzebowanie na słodkie wypieki. Wyjątkowe opakowanie dla świątecznych słodkości – mazurków, babeczek i serników zapewnią nowe pudełka cukiernicze z okienkiem i nadrukiem wielkanocnym. Pudełka dostępne są w dwóch wymiarach – 125x210x70 i 130x130x70.
Grupa Mondi wprowadziła Project Proof, projekt pionierski prowadzony przez Ellen MacArthur Foundation (EMF).
Targi Ekotech, to wydarzenie dedykowane branży komunalnej, które już od ćwierć wieku odgrywa kluczową rolę w rozwoju całego sektora, a także polskich miast i samorządów. Swoje najnowsze rozwiązania i maszyny prezentują dziesiątki czołowych firm, oferując innowacyjne systemy zarządzania odpadami, które znacząco poprawiają efektywność gospodarowania zasobami. Dopełnieniem są liczne fora, konferencje i spotkania, stanowiące doskonałą okazję do inspiracji.
Już 3-4 czerwca 2025 r. w hotelu Warszawianka w Serocku odbędzie się XII edycja Konferencji Środowiskowej Interzero, czyli największego cyklicznego wydarzenia w branży ochrony środowiska. Tegoroczny event zgromadzi znakomite grono prelegentów i prelegentek, którzy nie tylko podzielą się ekspercką wiedzą podczas indywidualnych prezentacji, ale też wezmą udział w 3 panelach. O czym usłyszysz na #KŚ2025?