Gospodarka o obiegu zamkniętym jest koncepcją gospodarczą, w której produkty, materiały oraz surowce powinny pozostawać w gospodarce tak długo, jak jest to możliwe, a wytwarzanie odpadów powinno być jak najbardziej zminimalizowane. Idea ta uwzględnia wszystkie etapy cyklu życia produktu, zaczynając od jego projektowania, poprzez produkcję, konsumpcję, zbieranie odpadów, aż do ich zagospodarowania. Ministerstwo Klimatu i Środowiska nagrodziło produkty zgodne z koncepcją zrównoważonego rozwoju i racjonalnego wykorzystania zasobów przyrodniczych.
Nestlé Polska oraz PepsiCo Polska inaugurują pierwsze w Polsce przedsięwzięcie mające na celu zwiększenie zbiórki i recyklingu odpadów opakowaniowych po elastycznych opakowaniach wielomateriałowych oraz z tworzyw sztucznych. Istotą przedsięwzięcia jest zwiększenie masy odpadów opakowaniowych po opakowaniach elastycznych, takich jak folie po chipsach czy płatkach śniadaniowych, wysortowywanych przez instalacje komunalne. Finansowany przez obie firmy projekt „ReFlex” pozwoli na zwiększenie poziomów recyklingu tych odpadów w naszym kraju, co przyczyni się do dalszego rozwoju gospodarki obiegu zamkniętego, a tym samym ochrony planety przed zmianami klimatycznymi.
Branżowe nowości, fachowa wiedza, merytoryczne dyskusje. Tak w skrócie zapowiada się 6. edycja Międzynarodowych Targów Kooperacyjnych Przemysłu Narzędziowo-Przetwórczego INNOFORM®. O nowych trendach, wyzwaniach i planach na rozwój będą rozmawiać branżowi specjaliści i praktycy. Tematem przewodnim tegorocznych targów będzie circular economy. Organizatorzy przygotowali także nowość – strefę dedykowaną recyklingowi tworzyw sztucznych. Targi INNOFORM® odbędą się w dniach 16-18 kwietnia 2024 r. w Bydgoszczy.
Dnia 14 marca ML Polyolefins zawarł umowę z Politechniką Bydgoską im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich kontynuując tym samym wieloletnią współpracę. Jest to dobry przykład współdziałania sfery biznesowej ze światem nauki.
W Polsce wciąż produkuje się mnóstwo śmieci, a dzikie wysypiska i pożary składowisk regularnie pojawiają się w mediach. Powinno jednak cieszyć, że rosną statystyki recyklingu – przyczyniają się do tego m. in. polskie start-upy.
Polska jest ważnym producentem opakowań, a branża od lat utrzymywała niskie zadłużenie w stosunku do wielkości swojego sektora. Przez pierwszy rok pandemii zdołała zachować dobrą kondycję finansową, jednak następny rok przyniósł już oznaki lekkiego pogorszenia. Długi producentów wzrosły o 13,6 proc. r/r, do kwoty 56 mln zł – podaje Krajowy Rejestr Długów Biuro Informacji Gospodarczej. W najbliższym czasie wytwórców opakowań czekają kolejne wyzwania, jak drożejące surowce czy konieczność inwestycji w ekologiczne linie produkcyjne.
Szanowni Państwo! Zapraszamy do udziału w dziewiątej edycji konferencji o wykorzystaniu biomasy i odpadów na cele energetyczne - IX Forum Spalania Biomasy i Odpadów, które odbędzie się 5 marca 2020 roku w Katowicach.
Ochrona środowiska i wymierne korzyści finansowe zachęcają firmy z branży opakowaniowej do podążania w kierunku zeroemisyjności – wynika z obserwacji stowarzyszenia Natureef, które zrzesza liderów z branży opakowaniowej, recyklingu oraz produkcji żywności.
Wśród konsumentów dość powszechnym przekonaniem jest to, że kartony wielomateriałowe na napoje są przyjazne dla środowiska i wygrywają na tym polu z opakowaniami wyprodukowanymi z PET.
W ciągu ostatnich kilku lat świadomość ekologiczna w Polsce wyraźnie wzrosła, co ma bezpośredni wpływ na codzienne nawyki obywateli, zwłaszcza w kontekście segregacji odpadów i recyklingu. W dobie zmian klimatycznych i coraz bardziej widocznych skutków degradacji środowiska coraz więcej Polaków zaczyna dostrzegać znaczenie odpowiedzialnych działań na rzecz ochrony naszej planety.
Do 2030 r. w Polsce zostanie wykorzystane 147 milionów plastikowych toreb w ramach dostaw zakupów modowych online, co przekłada się na ponad 2500 plastikowych toreb dostarczanych co godzinę – wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie DS Smith, światowego lidera w zakresie zrównoważonych opakowań. Tylko w ubiegłym roku internetowi sprzedawcy mody dostarczyli polskim konsumentom 16 milionów plastikowych toreb (43 tysiące toreb każdego dnia), które można by zastąpić innymi, bardziej zrównoważonymi rozwiązaniami. Ponad trzy czwarte (77%) kupujących w Polsce chce wycofania plastikowych toreb, jeśli są dostępne ich zamienniki.
Targi Branży Opakowaniowej In-Pack oraz Międzynarodowe Targi Intralogistyki, Magazynowania i Łańcucha Dostaw IntraMag doczekały się swojego miejsca w kalendarzu Targów Kielce na 2024 rok. Od 13 do 15 lutego przyszłego roku specjaliści z obu branż zjadą do Kielc, by zaprezentować najnowsze trendy, rozwiązania i technologie oraz podzielić się doświadczeniem z innymi wystawcami i odbiorcami.
W dniach 13-14 marca 2013 w Warszawie odbędzie się I Ogólnopolski Kongres Recyklingu. Będzie to najważniejsza międzybranżowa debata o odpadach.
W dniach 13-tym i 14-tym marca 2013 w hotelu Intercontinental Warszawie odbył się I Ogólnopolski Kongres Recyklingu. W Kongresie wzięło udział około 350 osób, w tym prawie 270 uczestników, ponad 60 prelegentów, panelistów i moderatorów oraz wielu dziennikarzy.
HSM Polska Sp. z o.o. podczas XIX Targów Ochrony Środowiska i Gospodarki Odpadami EKOTECH zaprezentuje urządzenie HSM PET FluidEx, które szybko i niezawodnie opróżnia błędnie napełnione lub oetykietowane butelki PET, kartony lub puszki z napojami oraz takie, dla których minął termin przydatności do spożycia. Wrzucone do leja załadowczego zgrzewki z napojami są wciągane przez 4-wałowy mechanizm, perforowane, zgniatane i prawie w całości opróżniane.