Jest najmłodszą Polką, która samotnie opłynęła świat. W wieku 19 lat została też najmłodszym kapitanem. Żeglowała po Bałtyku, Morzu Północnym, Śródziemnym, po Oceanie Atlantyckim u wybrzeży Portugalii i na drugiej półkuli- wzdłuż brzegów Brazylii, biorąc udział w Kobiecych Regatach Dookoła Świata, przepływając łącznie podczas wszystkich swoich rejsów ponad 42 tysiące mil morskich.
Rekordowa liczba wystawców z Polski i zagranicy, bogaty katalog branżowych nowości, strefa prezentacji technicznych, niezwykły konkurs „Wiatr w żaglach OPTIMISTów” oraz nowa lokalizacja, czyli Międzynarodowe Centrum Targowo-Kongresowe EXPO Kraków.
Rekordowa liczba wystawców z zagranicy, bogaty katalog branżowych nowości, obejmujący m.in. najnowocześniejszą na świecie linię do produkcji mat szklanych, proszkowych i emulsyjnych, strefa prezentacji technicznych oraz mały jubileusz związany z 5. edycją.
Kilka tysięcy zwiedzających, setka wystawców, kilkadziesiąt nowości – tak wyglądały Targi Taropak 2022! Targowi goście mieli okazję wzięcia udziału w kilku wydarzeniach branżowych. Ponadto mogli zwiedzić odbywającą się równolegle ekspozycję Targów Polagra.
W Krakowie już po raz czwarty odbyły się Targi Kompozytów, Technologii i Maszyn do Produkcji Materiałów Kompozytowych KOMPOZYT-EXPO, w których Brenntag Polska uczestniczy od początków tej wystawy w roku 2010.
To jeden z nielicznych tego typu pojazdów na świecie i pierwszy zbudowany w Polsce. Jest lekki, pozwala wykonywać przeloty między lotniskami, nawet wówczas, gdy nie ma odpowiednich warunków atmosferycznych, a zamiast silnika spalinowego ma napęd elektryczny.
Jednym z podstawowych zastosowań tworzyw sztucznych jest produkcja opakowań i pojemników dla różnych gałęzi przemysłu.
Z każdą kolejną edycją krakowskie Targi KOMPOZYT-EXPO® zyskują coraz większą rangę. Najważniejsze wydarzenie w branży kompozytów w Europie Środkowo-Wschodniej 2013 roku potwierdziło swoją markę, gromadząc w hali Targów w Krakowie blisko 2,5 tysiąca specjalistów, co oznacza 20% wzrost liczby zwiedzających w stosunku do roku ubiegłego.
Propozycja systemu kaucyjnego zawarta w najnowszym projekcie przedstawionym przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska podzieliła interesariuszy. Reprezentowane przez Fundację RECAL środowisko przedsiębiorców opakowań aluminiowych postanowiło zabrać głos odnośnie propozycji objęcia aluminiowych puszek po napojach systemem kaucji, nad którym obecnie pracuje Ministerstwo Klimatu i Środowiska.
Polska jest ważnym producentem opakowań, a branża od lat utrzymywała niskie zadłużenie w stosunku do wielkości swojego sektora. Przez pierwszy rok pandemii zdołała zachować dobrą kondycję finansową, jednak następny rok przyniósł już oznaki lekkiego pogorszenia. Długi producentów wzrosły o 13,6 proc. r/r, do kwoty 56 mln zł – podaje Krajowy Rejestr Długów Biuro Informacji Gospodarczej. W najbliższym czasie wytwórców opakowań czekają kolejne wyzwania, jak drożejące surowce czy konieczność inwestycji w ekologiczne linie produkcyjne.
Właściciele publicznych toalet zazwyczaj zamieniają tradycyjne dozowniki na mydło na dozowniki, które są umieszczane na ścianie lub na blacie. Tego rodzaju rozwiązania są nie tylko o wiele bardziej komfortowe, ale również w dużym stopniu umożliwiają zmniejszenie kosztów i ewentualnych szkód.
Prawie 90 proc. Polaków segreguje jednorazowe szklane butelki wrzucając je do zielonego pojemnika w ramach gminnych systemów odbioru frakcji szklanej. Sprawnie działa też odbiór butelek zwrotnych, np. po wodzie lub piwie, pozwalając na ponowne zagospodarowanie ponad 70% takich opakowań. Instytut ESG jest za systemem kaucyjnym dla butelek plastikowych, których odzyskuje się niewiele – dla konsumentów i samych sklepów, dodatkowe obowiązki nie przysporzą takich problemów, jak gabarytowe szkło. Te powinny być pozyskiwane jak dotychczas – z systemów gminnych.
Składowanie jest obecnie najmniej pożądaną metodą zagospodarowania odpadów. Składowiska są jednak nadal konieczne, choć ich eksploatacja prowadzona jest w zmieniających się uwarunkowaniach prawnych i ekonomicznych. To główny temat pierwszej sesji 32. Konferencji Eksploatacji i rekultywacji składowisk odpadów.
Zestawienie Polskich Norm dotyczących branży opakowań - październik 2018
Jeśli nie zaczniemy segregować, zbierać i przetwarzać większych niż obecnie ilości odpadów z tworzyw sztucznych, już w 2024 roku nie będziemy osiągać określonych przez prawo poziomów recyklingu. Oznaczać to będzie m.in. wysokie opłaty dla tysięcy producentów wprowadzających produkty w opakowaniach na rynek. Koniec końców, koszty te zostaną przeniesione na konsumentów.