Mamy szansę wyprzedzić Francję na fotelu wicelidera eksportu opakowań w Unii Europejskiej jeszcze w tym roku – nie wykluczają eksperci z Banku Pekao.
Polska branża opakowaniowa staje przed wieloma wyzwaniami, od rosnących kosztów surowców i energii po nowe wymogi prawne dotyczące zrównoważonego rozwoju. Z badania przeprowadzonego przez Keralla Research na zlecenie Bibby Financial Services wynika, że firmy muszą nie tylko zmagać się z rosnącymi cenami i konkurencją, ale także szukać nowych źródeł przychodów i dostosowywać się do dynamicznie zmieniających się oczekiwań konsumentów.
Czy wystarczy mieć dobry pomysł, aby odnieść sukces? Bardzo rzadko, najczęściej potrzeba jeszcze ciężkiej pracy, odwagi i determinacji. Studenci, którzy biorą udział w konkursie Strefa Studenta organizowanym przez Targi w Krakowie w ramach Międzynarodowych Targów Opakowań Packaging Innovations, wiedzą jak szczęściu pomóc.
Qemetica Glass (wcześniej CIECH Vitro), największy polski producent szklanych lampionów do zniczy i jedyny w kraju producent słojów typu Comfort, zamierza obniżyć swoje emisje dwutlenku węgla dzięki modernizacji pieca, która zostanie przeprowadzona na terenie fabryki w Iłowej (woj. lubuskie).
Zaledwie kilka tygodni pozostało do wprowadzenia systemu kaucyjnego w Polsce. Zgodnie z przepisami, które zaczną obowiązywać od 1 października, wszystkie sklepy o powierzchni powyżej 200 m kw. będą musiały zbierać opakowania objęte systemem, z kolei mniejsze punkty sprzedaży mogą przystąpić do programu dobrowolnie. Zmiany są nowością nie tylko dla przedsiębiorców – badania pokazują, że z systemu kaucyjnego korzystało dotychczas zaledwie 28 proc. Polaków. Pozytywnie oceniły go trzy na cztery osoby z tej grupy, co potwierdza coraz większe przywiązanie konsumentów do kwestii ekologicznych w handlu detalicznym. Choć są one ważne również dla właścicieli sklepów, przepisy w obecnym kształcie rodzą w ich opinii zbyt wiele wyzwań finansowych i organizacyjnych.
35 sprawdzanych opakowań na minutę, praca w pełni zautomatyzowana i 100% skuteczności w wykrywaniu nieszczelności. Takie wyniki osiąga polski oddział firmy Eisberg dzięki instalacji systemu Ishida AirScan w swoich halach produkcyjnych. W planach ma już kolejne inwestycje w urządzenia Ishida.
Od 2002 r. Polska Izba Ekologii z sukcesem organizuje Konkurs EKOLAURY, promując najefektywniejsze i ekoinnowacyjne działania i prace podejmowane na rzecz ochrony środowiska. Konkurs ma zasięg ogólnopolski i skierowany jest do przedsiębiorstw, instytucji, organizacji pozarządowych, samorządów, uczelni oraz instytutów.
Pięć sesji tematycznych wypełnionych debatami, wystąpieniami i prelekcjami ekspertów, praktyków i specjalistów zajmujących się gospodarką odpadami.
Polski sektor przetwórstwa tworzyw sztucznych w dużej mierze uzależniony jest od sytuacji gospodarczej w Unii Europejskiej, a w szczególności od kondycji ekonomicznej krajów będących kluczowymi partnerami handlowymi – przede wszystkim Niemiec, Czech, Francji i Włoch. Obecne spowolnienie gospodarcze w Niemczech, jako największym odbiorcy polskich produktów z tworzyw sztucznych, znacząco ograniczyło możliwości rozwoju eksportu i zahamowało dynamikę sprzedaży zagranicznej.
Z przyjemnością informujemy, że Rada Polskiej Izby Ekologii ogłosiła 23. edycję Konkursu „EKOLAURY PIE 2024”.
Najnowocześniejsze rozwiązania w zakresie recyklingu, gospodarki obiegu zamkniętego oraz unikalna Strefa Kaucji, w której zaprezentowane zostaną technologie wspierające wdrażanie systemu kaucyjnego w Polsce – to tylko część atrakcji tegorocznej edycji targów POLECO. W programie nie zabraknie także debat i konferencji z udziałem niemal 100 ekspertów, którzy podejmą najważniejsze wyzwania stojące przed gospodarką i środowiskiem.
Branża przetwórcza reaguje na zmiany geopolityczne oraz trendy światowe. Firmy z całego świata szukają nowych łańcuchów dostaw i rozwiązań, które pozwolą na podbicie nowych rynków zbytu. Jedną z takich okazji są organizowane w Kielcach Targi PLASTPOL, które w tym roku odbędą się 23 maja. To okazja dla Polski i krajów myślących poważnie o rynku europejskim.
Stowarzyszenie POLSKA ARMATURA PRZEMYSŁOWA zaprasza na IV Kongres Armatury Przemysłowej, który odbędzie się w dniach 05-06 października 2022 roku w Targach KIELCE.
Stowarzyszenie POLSKA ARMATURA PRZEMYSŁOWA zaprasza na IV Kongres Armatury Przemysłowej, który odbędzie się w dniach 05-06 października 2022 roku w Targach KIELCE.
Pod Lublinem powstaje jedna z pierwszych w Polsce fabryk produkujących nakrętki przymocowane do plastikowych butelek. Wytwarzane tam produkty, będą zgodne z najnowszymi unijnymi wymaganiami, które wejdą w życie w lipcu 2024 roku, aby zoptymalizować recykling plastików. Przy projekcie pracuje Arup, firma specjalizująca się w zrównoważonej inżynierii, która współtworzyła takie obiekty, jak zakład PepsiCo pod Środą Śląską, nowy browar Carlsberg w Hamburgu czy fabryka Toyoty w tureckim Adapazari.