Rekordowa frekwencja, 4 debaty i najważniejsze wyzwania branży – podsumowanie Konferencji Środowiskowej Interzero 2026
Polska przygotowuje się do wprowadzenia systemu kaucyjnego, który jest odpowiedzią na dyrektywę Unii Europejskiej – Single Use Plastic (SUP) czyli tzw. „dyrektywę plastikową”.
Według raportu Deloitte, całkowity koszt wdrożenia systemu kaucyjnego w Polsce może przekroczyć 14 mld zł. Ta liczba dobrze obrazuje skalę wyzwania, przed jakim stoi zarówno sektor handlu detalicznego, jak i cała branża napojowa. Od października br. każde opakowanie objęte kaucją będzie musiało zostać przyjęte z powrotem w sklepie, a jego wartość rozliczona zgodnie z nowymi zasadami. Oznacza to, że właściciele sklepów - od największych sieci po niewielkie, rodzinne punkty handlowe - staną się jednym z kluczowych ogniw systemu, który ma nie tylko zwiększyć poziom recyklingu, ale także zbliżyć Polskę do celów gospodarki obiegu zamkniętego.
Dynamiczny rozwój logistyki i wzrost świadomości ekologicznej wymuszają na przedsiębiorstwach poszukiwanie alternatywnych rozwiązań w zakresie opakowań. Opakowania wielorazowe stają się jednym z niezbędnych elementów strategii optymalizacyjnych w wielu branżach. Ich zastosowanie pozwala firmom zmniejszyć koszty operacyjne, poprawić efektywność transportu oraz ograniczyć wpływ na środowisko. Opakowania wykonane z tektury przez firmę Organic Polska niosą wiele korzyści. Nie dość, że mogą być wyprodukowane dla dedykowanych produktów, to jeszcze służą zdecydowanie więcej niż jeden raz. W tym artykule analizujemy pięć sektorów, które mogą najwięcej zyskać na wdrożeniu tego typu opakowań.
Z przyjemnością informujemy, że Rada Polskiej Izby Ekologii ogłosiła Jubileuszową 25. edycję Konkursu Ekolaury Polskiej Izby Ekologii 2026.
Konferencja PIE: Gospodarka o obiegu zamkniętym w praktyce – zagospodarowanie hałd i ubocznych produktów spalania odbędzie się 18 czerwca 2026 r. w Hotelu Courtyard by Marriott w Katowicach (ul. Uniwersytecka 13). Planowana jest także transmisja online w czasie rzeczywistym.
Branża opakowań z tworzyw sztucznych znajduje się dziś w punkcie zwrotnym. Z jednej strony rosną wymagania jakościowe i technologiczne, z drugiej – coraz bardziej restrykcyjne regulacje środowiskowe i presja na zrównoważony rozwój. W tym kontekście dodatki do tworzyw sztucznych przestają być jedynie komponentem pomocniczym, a stają się realnym narzędziem optymalizacji procesu, jakości wyrobu i bezpieczeństwa użytkowego.
To niepowtarzalna szansa, by z pierwszej ręki usłyszeć o planowanych zmianach, trendach i wyzwaniach stojących przed branżą odpadową i samorządami.
Wydarzenie odbędzie się w Hotelu Courtyard by Marriott w Katowicach (ul. Uniwersytecka 13). Planowana jest także transmisja online w czasie rzeczywistym.
Zakaz wprowadzania na rynek wielu rodzajów opakowań, obowiązek korzystania z surowców z recyklingu przy ich produkcji, ograniczenie jednorazowych kubków w gastronomii - m.in. z takimi zmianami liczyć się muszą przedsiębiorcy. Rozpoczyna się opiniowanie zmian unijnej dyrektywy opakowaniowej
Transformacja w kierunku gospodarki obiegu zamkniętego oraz wzrost wymagań środowiskowych stawia przed Polską i Europą wyzwania związane z efektywnym zarządzaniem odpadami opakowaniowymi oraz poszukiwaniem alternatywnych źródeł energii.
Branża tworzyw sztucznych opiera się na dużej skali prowadzonych działań. Firmy z tego obszaru realizują zazwyczaj zamówienia na dużym terenie.
Polska Izba Ekologii organizuje konferencję hybrydową nt. Wyzwania w implementacji rozszerzonej odpowiedzialności producenta oraz systemów kaucyjnych.
Od 2002 r. Polska Izba Ekologii z sukcesem organizuje Konkurs EKOLAURY, promując najefektywniejsze i ekoinnowacyjne działania i prace podejmowane na rzecz ochrony środowiska. Konkurs ma zasięg ogólnopolski i skierowany jest do przedsiębiorstw, instytucji, organizacji pozarządowych, samorządów, uczelni oraz instytutów.
Branża przetwórcza reaguje na zmiany geopolityczne oraz trendy światowe. Firmy z całego świata szukają nowych łańcuchów dostaw i rozwiązań, które pozwolą na podbicie nowych rynków zbytu. Jedną z takich okazji są organizowane w Kielcach Targi PLASTPOL, które w tym roku odbędą się 23 maja. To okazja dla Polski i krajów myślących poważnie o rynku europejskim.