opakowania

Szanowny Użytkowniku,

Zanim zaakceptujesz pliki "cookies" lub zamkniesz to okno, prosimy Cię o zapoznanie się z poniższymi informacjami. Prosimy o dobrowolne wyrażenie zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez naszych partnerów biznesowych oraz udostępniamy informacje dotyczące plików "cookies" oraz przetwarzania Twoich danych osobowych. Poprzez kliknięcie przycisku "Akceptuję wszystkie" wyrażasz zgodę na przedstawione poniżej warunki. Masz również możliwość odmówienia zgody lub ograniczenia jej zakresu.

1. Wyrażenie Zgody.

Jeśli wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez naszych Zaufanych Partnerów, które udostępniasz w historii przeglądania stron internetowych i aplikacji w celach marketingowych (obejmujących zautomatyzowaną analizę Twojej aktywności na stronach internetowych i aplikacjach w celu określenia Twoich potencjalnych zainteresowań w celu dostosowania reklamy i oferty), w tym umieszczanie znaczników internetowych (plików "cookies" itp.) na Twoich urządzeniach oraz odczytywanie takich znaczników, proszę kliknij przycisk „Akceptuję wszystkie”.

Jeśli nie chcesz wyrazić zgody lub chcesz ograniczyć jej zakres, proszę kliknij „Zarządzaj zgodami”.

Wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Możesz zmieniać zakres zgody, w tym również wycofać ją w pełni, poprzez kliknięcie przycisku „Zarządzaj zgodami”.




Wynik wyszukiwania

 
Napoje Pepsi oraz Mirinda w butelkach pochodzących w 100% z recyklingu zdjęcie

Napoje Pepsi oraz Mirinda w butelkach pochodzących w 100% z recyklingu

Pierwsze partie napojów Pepsi oraz Mirinda rozlewane do butelek wykonanych w 100% z przetworzonego plastiku (rPET) opuszczają polskie zakłady produkcyjne PepsiCo w Michrowie i Żninie. Napoje w nowych opakowaniach będą pojawiać się sukcesywnie na sklepowych półkach jeszcze w grudniu 2021 r. Tym samym Pepsi staje się pierwszą tak dużą marką napojów gazowanych na polskim rynku dostępną w plastikowych butelkach pochodzących wyłącznie z recyklingu. W ten sposób firma przyczynia się do realizacji założeń gospodarki obiegu zamkniętego, w której surowce mogą być wykorzystywane wielokrotnie. To kolejny ważny krok do realizacji wizji świata PepsiCo, w którym plastik nigdy nie stanie się odpadem, a jednocześnie spełnienie przez firmę złożonego pod koniec 2020 roku zobowiązania.  

Czytaj więcej

 
DS Smith dostarczy recyklingowane opakowania dla produktów Philipsa dystrybuowanych przez Versuni zdjęcie

DS Smith dostarczy recyklingowane opakowania dla produktów Philipsa dystrybuowanych przez Versuni

Wiodący dostawca proekologicznych opakowań z tektury falistej nawiązał współpracę z firmą Versuni, dystrybutorem jednej z najbardziej znanych na świecie marek sprzętu gospodarstwa domowego. DS Smith będzie dostarczał Versuni opakowania wykonane z papieru pochodzącego w 100% z recyklingu oraz w 100% nadające się do ponownego przetworzenia.

Czytaj więcej

 
Droga od zużytej butelki do nowej, czyli jak wygląda recykling w systemie kaucyjnym zdjęcie

Droga od zużytej butelki do nowej, czyli jak wygląda recykling w systemie kaucyjnym

Już w 2025 r. w Polsce zacznie funkcjonować system kaucyjny. A to oznacza, że specjalnie oznaczone butelki oraz puszki będziemy kupować za kaucją, która zostanie nam zwrócona, jeśli oddamy je zużyte do sklepu lub recyklomatu. Dzięki temu opakowania nie będą marnowane zalegając na składowiskach śmieci tylko będą trafiały do recyklingu. A co się z nimi zadzieje zanim zostaną ponownie przetworzone?

Czytaj więcej

 
System kaucyjny w Polsce zdał pierwszy egzamin. Znamy wyniki najnowszego badania opinii publicznej. zdjęcie

System kaucyjny w Polsce zdał pierwszy egzamin. Znamy wyniki najnowszego badania opinii publicznej.

9 na 10 Polaków wie o istnieniu systemu kaucyjnego, a ponad 60 proc z niego korzysta. Największą motywacją do segregowania opakowań jest dla nas zwrot kaucji oraz możliwość recyclingu odpadów. Takie wyniki przynosi sondaż instytutu IQS dla ALPLA. Przypadający 18 marca Światowy Dzień Recyklingu to dobra okazja, by sprawdzić, jak Polacy podchodzą do oddawania opakowań po pół roku od wejścia w życie systemu kaucyjnego, mającego niebagatelny wpływ na recykling tworzyw sztucznych.

Czytaj więcej

 
ALPLA rozbudowuje zakład recyklingu w Polsce – rocznie przetworzy 2,75 mld butelek z tworzywa sztucznego zdjęcie

ALPLA rozbudowuje zakład recyklingu w Polsce – rocznie przetworzy 2,75 mld butelek z tworzywa sztucznego

ALPLA rozbudowuje zakład PET Recycling Team w Radomsku, zwiększając wydajność produkcyjną fabryki z 30 000 do 54 000 ton materiału rPET przeznaczonego do kontaktu z żywnością. Przetwarzane w fabryce zużyte butelki PET w 95% pochodzą z naszego kraju, a odzyskane w procesie recyklingu tworzywo rPET trafia na rynek w Polsce, a także do krajów UE m.in. Niemiec, Włoch, Czech i Belgii.

Czytaj więcej

 
30 lat recyklingu. Tworzywa sztuczne w gospodarce obiegu zamkniętego zdjęcie

30 lat recyklingu. Tworzywa sztuczne w gospodarce obiegu zamkniętego

Pierwszą butelkę z materiału PCR (post-consumer recycled material) o pojemności 1000 ml ALPLA wykonała w latach 90 dla marki Lenor. Od tego czasu na rynku tworzyw sztucznych zaszło wiele zmian - zarówno w sposobie produkcji, jak i przetwarzania surowców. Jak na przestrzeni lat zmieniła się rzeczywistość opakowań, których jako konsumenci używamy na co dzień?

Czytaj więcej

 
Opakowania z recyklingu naszą przyszłością zdjęcie

Opakowania z recyklingu naszą przyszłością

Zgodnie z danymi Eurostatu za 2020 rok statystyczny Kowalski wytwarza około 346 kg odpadów komunalnych w ciągu roku.

Czytaj więcej

 
Każda Puszka Cenna - 9 na 10 Europejczyków chce, aby firmy ulepszały opakowania do napojów tak, by nadawały się do recyklingu zdjęcie

Każda Puszka Cenna - 9 na 10 Europejczyków chce, aby firmy ulepszały opakowania do napojów tak, by nadawały się do recyklingu

Każda Puszka Cenna (Every Can Counts) przeprowadziła międzynarodową akcję promującą recykling w 19 krajach i publikuje nowe badania dotyczące zachowań konsumentów.

Czytaj więcej

 
Recykling tworzyw sztucznych w przypadku plexi i poliwęglanu zdjęcie

Recykling tworzyw sztucznych w przypadku plexi i poliwęglanu

W obliczu narastających wyzwań środowiskowych oraz postępujących zmian klimatycznych, zagadnienie efektywnego recyklingu tworzyw sztucznych nabiera szczególnego znaczenia nie tylko w kontekście zrównoważonego rozwoju. Na uwagę zasługuje kwestia recyklingu materiałów coraz częściej wykorzystywanych na szeroką skalę, takich jak szkło akrylowe (plexi) oraz poliwęglan. Oba te materiały stanowią dziś integralną część współczesnego przemysłu i znajdują szerokie zastosowanie w różnorodnych dziedzinach życia.

Czytaj więcej

 
DS Smith zastępuje ponad miliard sztuk problematycznych tworzyw sztucznych przed zadeklarowanym terminem zdjęcie

DS Smith zastępuje ponad miliard sztuk problematycznych tworzyw sztucznych przed zadeklarowanym terminem

DS Smith, globalny dostawca zrównoważonych rozwiązań opakowaniowych, we współpracy z największymi i najbardziej popularnymi markami z branży FMCG, osiągnął kamień milowy w zakresie zrównoważonego rozwoju. Na 16 miesięcy przed zadeklarowanym terminem grupa zastąpiła ponad miliard sztuk problematycznych tworzyw sztucznych.[1]

Czytaj więcej

 
Nie demonizować, a segregować. Plastik liderem w spełnianiu celów środowiskowych i założeń GOZ zdjęcie

Nie demonizować, a segregować. Plastik liderem w spełnianiu celów środowiskowych i założeń GOZ

Wbrew obiegowym opiniom, nowoczesne tworzywa sztuczne – lekkie i trwałe na etapie wykorzystania, oraz idealnie nadające się do recyklingu po eksploatacji produktu – wyprzedzają inne materiały pod względem wpływu na środowisko. Badania wykazują, że materiały opakowaniowe PET do napojów zmniejszają zużycie energii i emisję gazów cieplarnianych w porównaniu do opakowań szklanych i metalowych, a lekkie kompozyty z tworzyw sztucznych stosowane w samolotach zapewniają niskie zużycie paliwa i łatwy montaż.

Czytaj więcej

 
18 marca obchodzimy Światowy Dzień Recyklingu. Tworzywa sztuczne – problem nie do rozwiązania czy jednak wyzwanie, z którym możemy sobie poradzić? zdjęcie

18 marca obchodzimy Światowy Dzień Recyklingu. Tworzywa sztuczne – problem nie do rozwiązania czy jednak wyzwanie, z którym możemy sobie poradzić?

Tworzywa sztuczne to materiały składające się z polimerów syntetycznych lub zmodyfikowanych polimerów naturalnych oraz dodatków modyfikujących. W potocznym języku określane są zwykle jako plastik. Ten innowacyjny materiał towarzyszy nam w życiu codziennym już od drugiej połowy XIX wieku, ale to obecne czasy określane są przez naukowców „Erą Plastiku” — od lat 50 ubiegłego wieku wyprodukowano ponad 8 mld ton tworzyw sztucznych! Jaki wpływ na środowisko naturalne mają odpady z tworzyw sztucznych? 18 marca obchodzimy Światowy Dzień Recyklingu. Jest to dobra okazja nad zastanowieniem się rolą tworzyw sztucznych w naszym życiu.

Czytaj więcej

 
System kaucyjny i ROP: gdy brak spójnej architektury kosztuje wszystkich zdjęcie

System kaucyjny i ROP: gdy brak spójnej architektury kosztuje wszystkich

Idea była logiczna i zgodna z europejskim kierunkiem zmian. Rozszerzona Odpowiedzialność Producenta miała wziąć na siebie realne koszty zagospodarowania opakowań, a system kaucyjny – zapewnić wysokiej jakości zbiórkę wybranych frakcji. W teorii oba mechanizmy miały wspólnie domykać Gospodarkę o Obiegu Zamkniętym. W praktyce w Polsce rozwijają się jako dwa osobne projekty, bez jasno określonych granic odpowiedzialności, bez jednego centrum decyzyjnego i – co najważniejsze – bez spójnego modelu finansowego. Problemem nie jest sama idea systemu kaucyjnego. Problemem jest marginalizacja roli ROP i próba budowania kaucji poza systemem odpowiedzialności producentów, zamiast w jego ramach.

Czytaj więcej

 

Kryteria klasyfikacji opakowań nadających się do recyklingu - zapraszamy do zapoznania się z dokumentem i komunikatem Polskiego Paktu Plastikowego

Polski Pakt Plastikowy na rzecz skutecznego i powszechnego recyklingu mechanicznego. Opublikowano „Klasyfikację opakowań nadających się do recyklingu”[1] – dokument, który zakończy wątpliwości w zakresie poprawnej interpretacji pojęć.

Czytaj więcej

 
EKOTECH 8-10 kwietnia w Targach Kielce – Przyszłość recyklingu i ekologii w Twoich rękach! zdjęcie

EKOTECH 8-10 kwietnia w Targach Kielce – Przyszłość recyklingu i ekologii w Twoich rękach!

Targi Ekotech to jedno z najważniejszych wydarzeń dla sektora komunalnego w Polsce, skupiające producentów nowoczesnych maszyn, technologii oraz usług związanych z gospodarowaniem odpadami. Od 8 do 10 kwietnia w Targach Kielce prezentowane będą najnowsze rozwiązania w zakresie segregacji, recyklingu oraz transportu odpadów, które odpowiadają na współczesne wyzwania środowiskowe i legislacyjne. Wydarzenie jest skierowane do samorządów, przedsiębiorców oraz specjalistów z branży, którzy poszukują efektywnych i zrównoważonych metod zarządzania odpadami.

Czytaj więcej

 

Wszystkich: 466