Wzrost świadomości ekologicznej pokazuje, że nadchodzi czas, aby automatyzację wykorzystać do przetwórstwa opakowań i tworzyw sztucznych. Jak zatem maksymalnie wykorzystać wszystkie surowce, produkty i odpady zwiększając tym samym oszczędność energii i zmniejszając emisję gazów cieplarnianych w całym cyklu życia produktu?
W świecie idealnym wszystkie opakowania byłyby przetwarzane na produkty które można wykorzystać powtórnie. W rzeczywistości jednak na to, na ile opakowanie nadaje się do recyklingu, wpływa mnóstwo czynników: materiał, wielkość, konstrukcja, etykiety, ale też możliwość prowadzenia skutecznej zbiórki i sortowania odpadów na danym terenie. W gąszczu tej wiedzy producentom opakowań pomagają poruszać się wytyczne i certyfikaty wyspecjalizowanych organizacji.
Już w dniach 20–22 maja 2025 roku w Ptak Warsaw Expo odbędzie się największe wydarzenie dla branży spożywczej w Polsce - Warsaw Food Expo.
Nie jest łatwo skutecznie zastąpić wzory opakowań wzięte ze sztancy, które w ludzkiej świadomości zdążyły już głęboko zapuścić korzenie. Wystawcy Międzynarodowych Targów Opakowań Packaging Innovations radzą sobie jednak z tym wyzwaniem rewelacyjnie.
Zakup maszyn i linii produkcyjnych, odpowiadających potrzebom zakładu przemysłowego do produkcji opakowań to nie tylko skomplikowany i czasochłonny proces, ale także niemałe wyzwanie. Przeznaczenie, rodzaj zastosowanych technologii, odpowiednie rozplanowanie układu urządzeń są równie ważnym etapem projektu jak dobrze zrównoważony bilans zysków i strat.
Pudełka na torty z okienkiem zdobywają coraz większą popularność, ponieważ łączą praktyczność i elegancję w jednym rozwiązaniu. Dzięki przezroczystemu elementowi klienci lub goście mogą od razu zobaczyć, jak prezentuje się wypiek, bez konieczności otwierania opakowania. To nie tylko oszczędność czasu, ale także sposób na wywołanie pozytywnego pierwszego wrażenia.
Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów i rynku reklamy, OOH magazine poszerzył formułę tegorocznego Festiwalu Marketingu, Druku & Opakowań o kolejne, wyjątkowe wydarzenie - road show dla branży reklamowej.
Targi TAROPAK to wyspecjalizowane i kompleksowe wydarzenie, dedykowane wszystkim gałęziom gospodarki, które w codziennej działalności wykorzystują opakowania. Na Międzynarodowych Targach Poznańskich spotykają się przedstawiciele branż: spożywczej, kosmetycznej, farmaceutycznej, meblarskiej, motoryzacyjnej, ogrodniczej i wielu innych.
Jaki wpływ ma wdrażanie idei Przemysłu 4.0, w tym automatyzacji i robotyzacji na produkcję? Jak efektywnie wykorzystać automatykę i roboty w zakładzie?
Branża kosmetyczna jest jedną z najbardziej dynamicznych i najszybciej rozwijających się w ostatnich latach. Duża konkurencja, zmieniające się trendy i preferencje konsumentów, wymagają natychmiastowej reakcji producentów i dostosowania produktów do aktualnych oczekiwań rynku. Poniżej przedstawiamy Państwu kilka informacji to tym, w jakim kierunku będzie zmierzać branża opakowaniowa w 2019 roku, co będzie modne i pożądane przez Konsumentów.
Blisko dwustu wystawców, wypełnione po brzegi dwie hale EXPO XXI w Warszawie i rekordowa frekwencja. Zakończone wczoraj 7. Targi Reklamy i Poligrafii Reklamowej przyciągnęły tłumy zwiedzających.
Już ponad 150 wystawców potwierdziło udział w 7. edycji targów skierowanych do firm z szeroko pojętego rynku reklamy. W tym gronie pojawi się liczna grupa „debiutantów”.
ALPLA, globalny lider w zakresie produkcji opakowań i recyklingu wraz z Vöslauer, wiodącą marką na austriackim rynku wód mineralnych, opracowali nową zwrotną butelkę PET. Dzięki unikatowemu projektowi emisja dwutlenku węgla podczas jej produkcji zmniejszona została aż o 30%, a wagę opakowania ograniczono o prawie 90% w porównaniu z alternatywą wielokrotnego użytku wykonaną ze szkła. Uroczysta odsłona butelki odbyła się w obecności austriackiej Minister Środowiska Leonore Gewessler i Alexandra Egita, Dyrektora Zarządzającego Greenpeace w Europie Środkowo-Wschodniej.
Większość Polaków wierzy, że system kaucyjny realnie poprawi czystość przestrzeni publicznej – wynika z badania „Nowe nawyki, nowe wyzwania. Jak Polacy postrzegają system kaucyjny?”, przeprowadzonego przez Biostat na zlecenie agencji doradczej 2PR. Aż 62,5% ankietowanych uważa, że wdrożenie systemu przyczyni się do ograniczenia ilości odpadów na ulicach, w parkach i w innych miejscach publicznych.
1 października 2025 roku polski rynek detaliczny wkroczył w nową epokę - od tego dnia zaczął obowiązywać system kaucyjny, który od miesięcy był przedmiotem dyskusji w branży i wśród konsumentów. Z jednej strony to rozwiązanie powszechnie postrzegane jako krok milowy w kierunku gospodarki o obiegu zamkniętym, z drugiej - ogromne wyzwanie organizacyjne i finansowe, szczególnie dla mniejszych punktów handlowych.