Wprowadzenie systemu kaucyjnego w Polsce to jeden z najbardziej znaczących kroków legislacyjnych w obszarze gospodarki odpadami w ostatnich latach. Nowe regulacje, które zaczną obowiązywać od października 2025 roku, stanowią odpowiedź na rosnące potrzeby w zakresie ochrony środowiska i realizacji unijnych celów recyklingowych. Jednocześnie niosą ze sobą istotne konsekwencje dla sektora handlowego, zwłaszcza dla właścicieli sklepów detalicznych.
Według szacunków, między 2025 a 2030 rokiem sektor budowlany może globalnie wygenerować około 570 milionów ton odpadów budowlanych i rozbiórkowych (Construction and Demolition Waste, C&DW). Obecnie jedynie około 40% tych odpadów jest ponownie wykorzystywanych lub poddawanych recyklingowi . W Polsce sektor budowlany zużywa rocznie aż 228,6 mln ton materiałów, co stanowi 37% całkowitego śladu materiałowego kraju . Zarządzanie odpadami w budownictwie nabiera więc coraz większego znaczenia, szczególnie w kontekście globalnych działań na rzecz zrównoważonego rozwoju.
Wprowadzenie systemu kaucyjnego w Polsce to jedna z największych zmian w zakresie gospodarki odpadami, która w najbliższych latach wpłynie zarówno na konsumentów, jak i przedsiębiorców. Nowe regulacje mają na celu zwiększenie poziomu recyklingu i ograniczenie ilości odpadów trafiających na składowiska, a ich skuteczność będzie w dużej mierze zależeć od właścicieli sklepów, którzy staną się kluczowym ogniwem tego systemu.
Transformacja w kierunku gospodarki obiegu zamkniętego oraz wzrost wymagań środowiskowych stawia przed Polską i Europą wyzwania związane z efektywnym zarządzaniem odpadami opakowaniowymi oraz poszukiwaniem alternatywnych źródeł energii.
Jednym z wyzwań dla polskiej gospodarki staje się konieczność odchodzenia od wysokoemisyjnych źródeł energii i coraz ostrzejsza polityka klimatyczna Unii Europejskiej, do której Polska będzie musiała się dostosować. Oba te wyzwania można połączyć, a środkiem do celu może być budowanie innowacyjnej, neutralnej klimatycznie gospodarki.
bekuplast oferuje teraz swoje produkty w sposób neutralny dla węgla.
Zapraszamy Państwa do udziału w 24. edycji Konferencji Kompleksowa gospodarka odpadami, która odbędzie się w dniach 2-3 września w hotelu Novotel Gdańsk Marina (ul. Jelitkowska 20, 80-342 Gdańsk). Zgodnie z tradycją spotkamy się na początku września, aby po letnim wypoczynku, móc zmierzyć się z nowymi wyzwaniami, które czekają branżę odpadową – a ich na pewno nie zabraknie. Wśród wszystkich poprzednich edycji, tegoroczna będzie wyjątkowa – pierwszy raz odbędzie się ona w formie hybrydowej. Uczestnicy będą mogli wziąć udział w konferencji na dwa sposoby: stacjonarnie w hotelu lub online, bez konieczności wychodzenia z domu, czy biura.
Jak podaje raport Circular Voice aż 60 proc. badanych Polaków wyraziło gotowość do zmiany swoich nawyków, w celu zmniejszenia wpływu na klimat. Również 59 proc. respondentów zgadza się, że należy zakazać tworzenia produktów, których nie można poddać recyklingowi. Jednakże, aby podejmować świadome decyzje w tej kwestii, niezbędna jest odpowiednia edukacja już od najmłodszych lat. Dlatego też, eksperci ze Stena Recycling i Fundacji Zaczytani.org przygotowali wspólny projekt skierowany do uczniów szkół podstawowych.
Papier jest jednym z najczęściej wykorzystywanych materiałów na świecie – od biurowych dokumentów, przez opakowania, po gazety i książki. Kiedy już spełni swoje zadanie, może trafić na wysypisko, do spalarni lub – co jest najkorzystniejsze dla środowiska – do recyklingu. Ale co właściwie powstaje z makulatury, gdy trafia ona do przetwarzania? Jak wygląda proces przemiany papieru i jak jego jakość zmienia się z każdym cyklem recyklingu?
- Krakowski KOMPOZYT-EXPO® to jedna z naszych ulubionych imprez w roku: dwa dni pełne inspirujących rozmów - tak wydarzenie skomentował Szymon Skorupski z firmy Fanum. 13. edycja Międzynarodowych Targów Materiałów, Technologii i Wyrobów Kompozytowych KOMPOZYT-EXPO® odbyła się 16 i 17 października 2024 r. w EXPO Kraków i zgromadziła 84 wystawców oraz 2518 gości.
Jak Grupa Utz utrzymuje przewagę w budowaniu Zrównoważonego Rozwoju?
Bogata oferta wystawców, znakomici eksperci z Polski i z zagranicy, nowości produktowe i ważne tematy omawiane podczas warsztatów. To wszystko podczas targów KOMPOZYT-EXPO®, które odbędą się już w tym tygodniu – 4 i 5 października w EXPO Kraków! To jedno z najważniejszych wydarzeń w Europie i jedyne targi w Polsce dla branży materiałów kompozytowych.
Minęło już 10 lat, odkąd blisko dwumetrowa skarbonka wykonana z materiałów kompozytowych stanęła podczas Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy na krakowskim rynku. I nie był to przypadek – ogromne serce-skarbonka powstało jeszcze jesienią 2013 r. podczas Międzynarodowych Targów KOMPOZYT-EXPO®, które stały się największym wydarzeniem w Europie Środkowo-Wschodniej, poświęconym materiałom i technologiom kompozytowym. Na targi przyjeżdżają firmy, ośrodki badawcze, klastry i stowarzyszenia z całego świata.
Zapraszamy Państwa do udziału w 17. edycji Konferencji Termiczne przekształcanie odpadów, która odbędzie się w dniach 24-25 listopada w hotelu Apart Hotel Uniejów (ul. Towarzystwa Przyjaciół Uniejowa 1, 99-210 Uniejów).
12. edycja Międzynarodowych Targów Materiałów, Technologii i Wyrobów Kompozytowych KOMPOZYT-EXPO® odbędzie się 4-5 października w EXPO Kraków. To najważniejsze wydarzenie branżowe w Europie Środkowo-Wschodniej i jedyne targi w Polsce poświęcone branży kompozytowej.