Warsaw Food Expo 2026 to jedno z najważniejszych wydarzeń branży spożywczej w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej, które odbędzie się w dniach 9–11 czerwca 2026 roku w Ptak Warsaw Expo w Nadarzynie pod Warszawą. Międzynarodowe targi żywności od lat przyciągają producentów, dystrybutorów, przedstawicieli sektora HoReCa oraz ekspertów rynku, tworząc przestrzeń sprzyjającą rozwojowi biznesu, wymianie doświadczeń i poznawaniu najnowszych trendów.
Transformacja w kierunku gospodarki o obiegu zamkniętym (GOZ) jest dziś jednym z najważniejszych projektów cywilizacyjnych i regulacyjnych realizowanych w Europie. Wpisuje się ona w szerszą strategię budowania gospodarki neutralnej klimatycznie i bardziej efektywnej zasobowo, której ramy wyznacza m.in. European Green Deal. Jej cel jest jasny: ograniczyć presję środowiskową, zwiększyć efektywność wykorzystania surowców i jednocześnie stworzyć nowe impulsy rozwojowe dla europejskiej gospodarki.
Tworzywa termoplastyczne można spotkać na co dzień, m.in. w zabawkach, urządzeniach domowych, sprzęcie elektronicznym czy w elementach samochodów. Czym jednak są tego typu materiały i do czego można je wykorzystać? Sprawdź, co warto wiedzieć na temat termoplastów.
Pięć sesji tematycznych wypełnionych debatami, wystąpieniami i prelekcjami ekspertów, praktyków i specjalistów zajmujących się gospodarką odpadami.
Z przyjemnością informujemy, że Rada Polskiej Izby Ekologii ogłosiła 24. edycję Konkursu „Ekolaury Polskiej Izby Ekologii 2025”.
Ekologiczne opakowania stają się nie tylko trendem, ale koniecznością w branży spożywczej. Rosnąca świadomość konsumentów, wymogi regulacyjne oraz presja ze strony rynku sprawiają, że producenci żywności i usług HoReCa coraz częściej sięgają po rozwiązania przyjazne środowisku. Doskonałą okazją do poznania innowacji w tym obszarze są targi żywności WorldFood Poland – jedno z najważniejszych wydarzeń branżowych w Europie Środkowo-Wschodniej.
Zaledwie kilka tygodni pozostało do wprowadzenia systemu kaucyjnego w Polsce. Zgodnie z przepisami, które zaczną obowiązywać od 1 października, wszystkie sklepy o powierzchni powyżej 200 m kw. będą musiały zbierać opakowania objęte systemem, z kolei mniejsze punkty sprzedaży mogą przystąpić do programu dobrowolnie. Zmiany są nowością nie tylko dla przedsiębiorców – badania pokazują, że z systemu kaucyjnego korzystało dotychczas zaledwie 28 proc. Polaków. Pozytywnie oceniły go trzy na cztery osoby z tej grupy, co potwierdza coraz większe przywiązanie konsumentów do kwestii ekologicznych w handlu detalicznym. Choć są one ważne również dla właścicieli sklepów, przepisy w obecnym kształcie rodzą w ich opinii zbyt wiele wyzwań finansowych i organizacyjnych.
Od 8 do 10 kwietnia 2026 roku Targi Kielce znów staną się miejscem, gdzie branża gospodarki odpadami spotyka się, testuje i wybiera technologie jutra.
35 sprawdzanych opakowań na minutę, praca w pełni zautomatyzowana i 100% skuteczności w wykrywaniu nieszczelności. Takie wyniki osiąga polski oddział firmy Eisberg dzięki instalacji systemu Ishida AirScan w swoich halach produkcyjnych. W planach ma już kolejne inwestycje w urządzenia Ishida.
Werner-Kenkel Bochnia sp. z o.o. zainwestuje w rozwój swojego zakładu 50 mln zł. Krakowski Park Technologiczny wydał właśnie decyzję o wsparciu dla tego przedsiębiorstwa w ramach programu Polska Strefa Inwestycji. Ze zwolnienia podatkowego w ramach PSI postanowiły ostatnio skorzystać także: AQUER Maciej Dyba, Jarosław Kram sp.j., ETYFLEX sp. z o.o., Magda Plant-Based oraz EUROMEX sp. z o.o.
System kaucyjny, surowce strategiczne, dyrektywa opakowaniowa – to tylko wybrane tematy, które zostaną poruszone podczas targów POLECO 2024. Uczestnicy będą mieli okazję wziąć udział w inspirujących konferencjach, na których omówione zostaną m.in. transformacja niskoemisyjna, recykling tworzyw sztucznych, a także wyzwania związane z cyrkularną gospodarką odpadami. Zapraszamy do poznania innowacyjnych rozwiązań, które kształtują przyszłość naszej branży i polskiej gospodarki.
W Polsce marnuje się rocznie 4,8 mln ton żywności. To ogromne obciążenie dla środowiska, m.in. w zakresie emisji CO2. Zjawisko to można ograniczyć poprzez edukację, zmianę nawyków oraz rozsądne stosowanie nowoczesnych opakowań.
Sektor opakowań jest jedną z branż, która w pandemii radzi sobie nad wyraz dobrze. Zwiększyło się zapotrzebowanie na opakowania do wysyłki towarów zamawianych online, jedzenia na wynos czy środków czyszczących i higienicznych. O kondycji firm z sektora świadczy także ich niski poziom zadłużenia. Według danych Krajowego Rejestru Długów Informacji Gospodarczej zobowiązania te wynoszą prawie 50 mln zł, co stanowi zaledwie promil wartości tego rynku. W odróżnieniu od wielu innych sektorów kwota zadłużenia pozostała w pandemii na stabilnym poziomie.
Merytoryczne konferencje i techniczne warsztaty, specjalne branżowe strefy, pokazy nowych maszyn i robotów – to wszystko czekać będzie na gości targowych w dniach 26-28 września podczas Targów Taropak. Warto przyjechać do Poznania!
Mamy szansę wyprzedzić Francję na fotelu wicelidera eksportu opakowań w Unii Europejskiej jeszcze w tym roku – nie wykluczają eksperci z Banku Pekao.