W świetle proponowanych zmian w unijnym Rozporządzeniu dotyczącym opakowań i odpadów opakowaniowych PPWR, Polski Związek Przetwórców Tworzyw Sztucznych wyraża uznanie dla dążeń Unii Europejskiej do budowy gospodarki opartej na zasadach zrównoważonego rozwoju i obiegu zamkniętego. Jednocześnie z niepokojem odnosi się do konkretnych zapisów - art. 29 ust. 1–3, - które w przypadku jednorazowych folii transportowych mogą przynieść odwrotne skutki od zamierzonych, zarówno dla środowiska, jak i dla gospodarki.
Składowanie jest obecnie najmniej pożądaną metodą zagospodarowania odpadów. Składowiska są jednak nadal konieczne, choć ich eksploatacja prowadzona jest w zmieniających się uwarunkowaniach prawnych i ekonomicznych. To główny temat pierwszej sesji 32. Konferencji Eksploatacji i rekultywacji składowisk odpadów.
Recyklomaty, czyli automaty do zwrotu pojemników na napoje to prawdziwa rewolucja w branży recyklingu. System ten, przeznaczony do zbierania, segregowania i obsługi zwróconych plastikowych butelek oraz puszek, staje się nieodzownym elementem walki z rosnącą ilością odpadów.
Każda Puszka Cenna (Every Can Counts) przeprowadziła międzynarodową akcję promującą recykling w 19 krajach i publikuje nowe badania dotyczące zachowań konsumentów.
W obliczu narastających wyzwań środowiskowych oraz postępujących zmian klimatycznych, zagadnienie efektywnego recyklingu tworzyw sztucznych nabiera szczególnego znaczenia nie tylko w kontekście zrównoważonego rozwoju. Na uwagę zasługuje kwestia recyklingu materiałów coraz częściej wykorzystywanych na szeroką skalę, takich jak szkło akrylowe (plexi) oraz poliwęglan. Oba te materiały stanowią dziś integralną część współczesnego przemysłu i znajdują szerokie zastosowanie w różnorodnych dziedzinach życia.
Zapraszamy do udziału w 32. Konferencji Eksploatacja i rekultywacja składowisk odpadów, która odbędzie się w dniach 15-17 marca 2022 r. w hotelu Blue Mountain Resort**** w Szklarskiej Porębie oraz w formule online.
Co wynika dla eksploatatorów składowisk z nowelizacji ustawy o odpadach od 1 stycznia 2022 r.? Jakie są możliwości pozyskania dofinansowań w ramach świadectw efektywności energetycznej dla przedsięwzięć energooszczędnych realizowanych na składowiskach odpadów?
Większość Polaków wierzy, że system kaucyjny realnie poprawi czystość przestrzeni publicznej – wynika z badania „Nowe nawyki, nowe wyzwania. Jak Polacy postrzegają system kaucyjny?”, przeprowadzonego przez Biostat na zlecenie agencji doradczej 2PR. Aż 62,5% ankietowanych uważa, że wdrożenie systemu przyczyni się do ograniczenia ilości odpadów na ulicach, w parkach i w innych miejscach publicznych.
Idea była logiczna i zgodna z europejskim kierunkiem zmian. Rozszerzona Odpowiedzialność Producenta miała wziąć na siebie realne koszty zagospodarowania opakowań, a system kaucyjny – zapewnić wysokiej jakości zbiórkę wybranych frakcji. W teorii oba mechanizmy miały wspólnie domykać Gospodarkę o Obiegu Zamkniętym. W praktyce w Polsce rozwijają się jako dwa osobne projekty, bez jasno określonych granic odpowiedzialności, bez jednego centrum decyzyjnego i – co najważniejsze – bez spójnego modelu finansowego. Problemem nie jest sama idea systemu kaucyjnego. Problemem jest marginalizacja roli ROP i próba budowania kaucji poza systemem odpowiedzialności producentów, zamiast w jego ramach.
Polski Pakt Plastikowy na rzecz skutecznego i powszechnego recyklingu mechanicznego. Opublikowano „Klasyfikację opakowań nadających się do recyklingu”[1] – dokument, który zakończy wątpliwości w zakresie poprawnej interpretacji pojęć.
Nowoczesna poligrafia to dziś znacznie więcej niż sam proces druku. To zaawansowane technologie, automatyzacja, personalizacja, rozwiązania cyfrowe, innowacyjne materiały i systemy, które pozwalają firmom działać szybciej, efektywniej i bardziej elastycznie. Właśnie te obszary znajdą się w centrum uwagi podczas Warsaw Print-Tech Expo 2026, czyli jednego z najważniejszych wydarzeń dla branży poligraficznej w Polsce.
Serdecznie zapraszamy do udziału w 11. Konferencji Paliwa z Odpadów, która odbędzie się w dniach 8 – 9 czerwca 2021 r. w formule hybrydowej. W tym roku spotkamy się w formie stacjonarnej w Wiśle oraz online.
System kaucyjny stopniowo staje się nie tylko elementem polityki środowiskowej, ale również nowym czynnikiem wpływającym na konkurencję w handlu detalicznym. Wraz ze wzrostem liczby opakowań objętych kaucją konsumenci zaczynają zwracać uwagę nie tylko na ceny czy dostępność produktów, lecz także na wygodę oddawania pustych opakowań. W praktyce oznacza to, że możliwość skorzystania z punktu zwrotu może stać się jednym z powodów wyboru konkretnego sklepu podczas codziennych zakupów.
Konferencja odbędzie się 4 – 6 luty 2020 r. w Bielsko-Białej. Nadchodzący rok 2020 to wdrażanie kolejnego etapu zmian na rynku gospodarki odpadami komunalnymi. Jest to wymuszone ostatnimi nowelizacjami przepisów, dostosowaniem się do rosnących wymogów europejskich, zmaganiem się samorządu i przedsiębiorców z trudnościami z zagospodarowaniem czy dalszym zbytem sporej części frakcji odzyskanych odpadów, lawinowo rosnącymi kosztami.
Wprowadzenie systemu kaucyjnego w Polsce to jedna z największych zmian w zakresie gospodarki odpadami, która w najbliższych latach wpłynie zarówno na konsumentów, jak i przedsiębiorców. Nowe regulacje mają na celu zwiększenie poziomu recyklingu i ograniczenie ilości odpadów trafiających na składowiska, a ich skuteczność będzie w dużej mierze zależeć od właścicieli sklepów, którzy staną się kluczowym ogniwem tego systemu.