W 2025 roku na polskim rynku zaostrzyły się przepisy dotyczące zarządzania opakowaniami. Priorytetem stało się wdrażanie zasad gospodarki cyrkularnej, a obowiązujący od 2028 roku model rozszerzonej odpowiedzialności producenta (ROP) nałoży na firmy dodatkowe wymagania w zakresie pełnej transparentności działań oraz zabezpieczenia finansowego zobowiązań środowiskowych.
Papier jest jednym z najczęściej wykorzystywanych materiałów na świecie – od biurowych dokumentów, przez opakowania, po gazety i książki. Kiedy już spełni swoje zadanie, może trafić na wysypisko, do spalarni lub – co jest najkorzystniejsze dla środowiska – do recyklingu. Ale co właściwie powstaje z makulatury, gdy trafia ona do przetwarzania? Jak wygląda proces przemiany papieru i jak jego jakość zmienia się z każdym cyklem recyklingu?
Zapraszamy Państwa do udziału w 24. edycji Konferencji Kompleksowa gospodarka odpadami, która odbędzie się w dniach 2-3 września w hotelu Novotel Gdańsk Marina (ul. Jelitkowska 20, 80-342 Gdańsk). Zgodnie z tradycją spotkamy się na początku września, aby po letnim wypoczynku, móc zmierzyć się z nowymi wyzwaniami, które czekają branżę odpadową – a ich na pewno nie zabraknie. Wśród wszystkich poprzednich edycji, tegoroczna będzie wyjątkowa – pierwszy raz odbędzie się ona w formie hybrydowej. Uczestnicy będą mogli wziąć udział w konferencji na dwa sposoby: stacjonarnie w hotelu lub online, bez konieczności wychodzenia z domu, czy biura.
Problem epidemii spadł na całą gospodarkę, również na branżę gospodarki odpadami. Nagle pojawiły się zupełnie nowe problemy związane ze zmianą strumienia odpadów, brakami kadrowymi związanymi z chorobą, pojawieniem się w odpadach komunalnych odpadów z kwarantanny czy utrudnieniami w realizacji selektywnej zbiórki odpadów. W tle mamy wdrażanie BDO i reorganizację systemu gospodarki odpadami.
Zapraszamy Państwa do udziału w 17. edycji Konferencji Termiczne przekształcanie odpadów, która odbędzie się w dniach 24-25 listopada w hotelu Apart Hotel Uniejów (ul. Towarzystwa Przyjaciół Uniejowa 1, 99-210 Uniejów).
Już 26 i 27 lutego - XXI Targi Ochrony Środowiska i Gospodarki Odpadami EKOTECH.
Już tylko tydzień pozostał do XXI Targów Ochrony Środowiska i Gospodarki Odpadami EKOTECH.
Wielkimi krokami zbliżają się XXI Targi Ochrony Środowiska i Gospodarki Odpadami EKOTECH. Poprzednia, a za razem jubileuszowa edycja zgromadziła w Targach Kielce 62 firmy z 8 krajów.
Ostatnie lata były czasem przebudowy polskiego systemu gospodarki odpadami wynikającej m.in. z potrzeby dostosowania systemu do najnowszych trendów i technologii oraz wymogów wynikających z dyrektyw Unii Europejskiej.
W trakcie targów Ekotech, od 10 do 11 kwietnia 2024 roku w Targach Kielce powstanie stoisko narodowe firm z Ukrainy. Swoją obecność zapowiedzieli także włodarze ukraińskich miast i gmin z takich miejscowości jak Zwiagiel, Korostień, Połtawa, Uman oraz Bojarka. Rozmowy zaproszonych gości dotyczyć będą m.in. polskich doświadczeń w modernizacji miast, możliwości rozwoju miast ukraińskich oraz sposobów ewentualnej współpracy.
Już po raz czwarty ML Polyolefins wyróżniło świadectwami Packaging Circular Economy przedsiębiorstwa, które dbają o prawidłowe zagospodarowanie odpadów opakowaniowych z tworzyw sztucznych.
Jak będzie wyglądać system gospodarki odpadami komunalnymi po przyjęciu nowelizacji ustawy o utrzymaniu porządku i czystości w gminie? Jak zniesienie regionalizacji wpłynie na branżę?
Jak powinien być zbudowany system gospodarki odpadami, aby osiągać najlepsze wyniki? Jakie dobre praktyki w tym zakresie sprawnie funkcjonują w naszym kraju? Na czym polega holistyczne zarządzanie odpadami? Na te i inne pytania spróbują odpowiedzieć uczestnicy wydarzenia towarzyszącego targom POLECO, które w tym roku odbędą się w dniach 19-21 października.
Dla efektywnego wdrożenia gospodarki o obiegu zamkniętym znaczenie ma wykonanie wielu małych kroków na każdym etapie zarządzania odpadami w przedsiębiorstwie. Opowiada o nich Monika Mąkowska, Dyrektor Biznesu Odpadów Niebezpiecznych i Innych w Stena Recycling.
Targi Ekotech odbyły się równoległe z targami Enex oraz 4Insulation. Wszystkie wydarzenia przyciągnęły do Kielc ponad 170 Wystawców.