Drugi dzień targów to kolejna dawka wiedzy, kontaktów i nowych pomysłów na rozwinięcie firmy.
Wzrost świadomości ekologicznej pokazuje, że nadchodzi czas, aby automatyzację wykorzystać do przetwórstwa opakowań i tworzyw sztucznych. Jak zatem maksymalnie wykorzystać wszystkie surowce, produkty i odpady zwiększając tym samym oszczędność energii i zmniejszając emisję gazów cieplarnianych w całym cyklu życia produktu?
Dziesiątki nowych produktów i technologii, rozmowy i spotkania B2B, panele dyskusyjne, warsztaty dla przedsiębiorców i wystawa dotycząca recyklingu tworzyw sztucznych – te i inne wydarzenia czekają na przedstawicieli branży narzędziowo-przetwórczej, którzy 4-6 marca odwiedzą Targi INNOFORM® w Bydgoszczy. Organizatorzy zachęcają do pobrania bezpłatnego biletu i zaplanowania wizyty na targach.
Zgłoś pomysł i zyskaj wsparcie, wiedzę oraz partnerów biznesowych – taką ofertę przygotowali partnerzy projektu Value4Pack, tworzonego przez organizacje z branży opakowań, producentów i recyklingu z 11 regionów Europy. W Polsce koordynatorem inicjatywy jest Stowarzyszenie Natureef.
Polska Izba Przemysłu Targowego jest pomysłodawcą ustanowienia Światowego Dnia Targów – jako dorocznego święta interesariuszy przemysłu targowego. PIPT proponuje, aby datą Światowego Dnia Targów był dzień 15 kwietnia.
Rozpoczęła się kolejna już edycja Targów Ekotech, poświęconych innowacjom i rozwiązaniom w zakresie gospodarowania odpadami oraz recyklingu. Wystawa zgromadziła przedstawicieli branży komunalnej, ekspertów i zainteresowanych od środy, 10 kwietnia do czwartku, 11 kwietnia w Targach Kielce. Swoją ofertę prezentuje niemal 80 Wystawców z różnych krajów.
W obliczu rosnącej produkcji tworzyw sztucznych, która może osiągnąć 1 miliard ton rocznie do 2050 roku, wyzwania zrównoważonego rozwoju stają się coraz bardziej palące. Fundacja Ellen MacArthur alarmuje, że bez odpowiedzialnego wykorzystania i lepszego recyklingu materiałów, cel Unii Europejskiej dotyczący pierwszego klimatycznie neutralnego kontynentu może nie zostać osiągnięty.
Limitowaną edycją puszki firma Ball Packaging Europe uczci obchody Światowego Dnia Chodzenia (World Walking Day). Unikalne opakowanie nawiązuje do zdrowego stylu życia.
Ekologiczne opakowania stają się nie tylko trendem, ale koniecznością w branży spożywczej. Rosnąca świadomość konsumentów, wymogi regulacyjne oraz presja ze strony rynku sprawiają, że producenci żywności i usług HoReCa coraz częściej sięgają po rozwiązania przyjazne środowisku. Doskonałą okazją do poznania innowacji w tym obszarze są targi żywności WorldFood Poland – jedno z najważniejszych wydarzeń branżowych w Europie Środkowo-Wschodniej.
Syntom SA, spółka wchodząca w skład Elemental Holding SA – wiodącej w Polsce grupy kapitałowej działającej w branży recyklingu i obrotu surowcami wtórnymi – została głównym sponsorem październikowej konferencji Światowego Kongresu Recyklingu w Warszawie organizowanej przez BIR.
Już w 2025 r. w Polsce zacznie funkcjonować system kaucyjny. A to oznacza, że specjalnie oznaczone butelki oraz puszki będziemy kupować za kaucją, która zostanie nam zwrócona, jeśli oddamy je zużyte do sklepu lub recyklomatu. Dzięki temu opakowania nie będą marnowane zalegając na składowiskach śmieci tylko będą trafiały do recyklingu. A co się z nimi zadzieje zanim zostaną ponownie przetworzone?
Wydobycie surowców ze składowisk, wykorzystanie na większą skalę robotów w procesie recyklingu oraz ograniczenie zbiórki do trzech frakcji odpadów to tylko niektóre z prognoz dot. gospodarowania odpadami. Przyszłość recyklingu nakreśla Christer Forsgren, Dyrektor ds. technicznych i środowiskowych w Stena Recycling International.
Może zastąpić drewno, sklejkę, piankę PUR, a nawet blachę – spieniony polipropylen EPP świetnie sprawdza się w wielu zastosowaniach meblarskich, oferując jednocześnie znacznie lepsze właściwości niż inne materiały. Łatwa formowalność, pamięć kształtu i przydatność do recyklingu sprawiają, że EPP stopniowo wypiera tradycyjne surowce meblarskie i pobudza kreatywność projektantów.
RPC Tedeco-Gizeh, jedyny w Wielkiej Brytanii producent plastikowych kubków do automatów sprzedających, uruchamia wyjątkowy program, aby pomóc klientom przekazywać do recyklingu zużyte kubki w celu przetworzenia ich na przydatne nowe wyroby.
Zapowiedziane przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska w dniu 2 czerwca 2022 r. włączenie aluminiowych puszek po napojach o pojemności do 1 lita do systemu kaucyjnego oznacza, że pominięte zostały alternatywne, a co ważne tańsze i bardziej efektywne scenariusze wzrostu poziomu recyklingu opakowań aluminiowych w Polsce. Przypomnijmy - poziom recyklingu puszek po napojach od lat przekracza 80%, a wszystkich opakowań aluminiowych wynosi ok. 60-65% wobec wymaganych przepisami unijnymi 50%.