Recykling to proces, polegający na ponownym przetworzeniu odpadów w celu utworzenia nowego produktu. Urban mining natomiast to trend, który zwany jest również górnictwem miejskim. Jego założeniem jest uniknięcie ekologicznej tragedii, poprzez odzyskiwanie odpadów elektrycznych i elektronicznych z miast.
Problem odpadów to temat od dawna podejmowany w Unii Europejskiej. O tym jak skomplikowane jest to wyzwanie mówi Sekretarz Generalny FEAD Europejskiego Stowarzyszenia Zarządzania Odpadami Paolo Campanella, który we wrześniu będzie gościem specjalnym tegorocznej XIV Międzynarodowej Konferencji Logistyka Odzysku.
Wprowadzenie systemu kaucyjnego w Polsce to jedna z największych zmian w zakresie gospodarki odpadami, która w najbliższych latach wpłynie zarówno na konsumentów, jak i przedsiębiorców. Nowe regulacje mają na celu zwiększenie poziomu recyklingu i ograniczenie ilości odpadów trafiających na składowiska, a ich skuteczność będzie w dużej mierze zależeć od właścicieli sklepów, którzy staną się kluczowym ogniwem tego systemu.
Prezentacja innowacyjnych rozwiązań od startupów z branży ochrony środowiska, warsztaty tworzenia biodegradowalnych doniczek, testy specjalistycznego pojazdu elektrycznego i wykład o przekształcaniu odpadów w energię - to tylko część wydarzeń zaplanowanych dla samorządów i przedstawicieli branży komunalnej podczas targów Ekotech, od 8 do 10 kwietnia w Targach Kielce. W jubileuszowej 25. edycji wydarzenia wezmą udział wiodące firmy z najnowszymi rozwiązaniami z zakresu recyklingu, ekologii i gospodarowania odpadami. Wstęp na targi jest bezpłatny po rejestracji.
Na tegoroczne Międzynarodowe Targi Ochrony Środowiska POLECO zaprasza grono firm produkcyjnych i usługowych z branży recyklingu, odpadów, rewitalizacji i rekultywacji, utrzymania czystości i porządku. Wystawcy reprezentować będą także branże związane z techniką komunalną, gospodarką obiegu zamkniętego, odnawialnymi źródłami energii, inteligentnymi miastami oraz ochroną klimatu.
W ciągu ostatnich kilku lat świadomość ekologiczna w Polsce wyraźnie wzrosła, co ma bezpośredni wpływ na codzienne nawyki obywateli, zwłaszcza w kontekście segregacji odpadów i recyklingu. W dobie zmian klimatycznych i coraz bardziej widocznych skutków degradacji środowiska coraz więcej Polaków zaczyna dostrzegać znaczenie odpowiedzialnych działań na rzecz ochrony naszej planety.
Projekt nowelizacji ustawy o odpadach zakłada zmiany w prowadzeniu ewidencji odpadów. Ma się ona odbywać elektronicznie, co będzie wymagało adaptacji systemu gospodarowania odpadami w przedsiębiorstwach do nowych regulacji.
Konferencja poświęcona selektywnej zbiórce odpadów szczególną uwagę poświęci wyzwaniom dla polskiego systemu zagospodarowania odpadów komunalnych w związku z nową polityką odpadową Unii Europejskiej, która związana jest z ideą gospodarki o obiegu zamkniętym (circular economy).
Nadchodzi prawdziwa rewolucja legislacyjna w zakresie plastiku! Rzeczywistość biznesową zmieni nie tylko rozporządzenie UE w zakresie opakowań i odpadów opakowaniowych, ale również nadchodzące rozwiązania globalne – do końca 2024 roku powstanie pierwszy, prawnie wiążący dokument dot. zanieczyszczenia plastikiem, którego rangę porównuje się do Porozumienia Paryskiego.
Zgodnie z danymi Eurostatu za 2020 rok statystyczny Kowalski wytwarza około 346 kg odpadów komunalnych w ciągu roku.
Już po raz czwarty ML Polyolefins wyróżniło świadectwami Packaging Circular Economy przedsiębiorstwa, które dbają o prawidłowe zagospodarowanie odpadów opakowaniowych z tworzyw sztucznych.
Od pierwszego września wejdzie w życie kolejna nowelizacja tzw. ustawy śmieciowej. Wedle jej zapisów, osoby, które nie będą stosowały się do zasad o segregacji odpadów, za ich odbiór zapłacą od dwóch do czterech razy więcej. Zmiany zakładają też ulgi dla tych gospodarstw domowych, które same zagospodarują część produkowanych odpadów.
Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2008/98/WE z dnia 19 listopada 2008 r. w sprawie odpadów wyznacza drogę w stronę idei „społeczeństwa recyklingu”, u podstaw której znajduje się znowelizowana hierarchia postępowania z odpadami.
Instalacje termicznego przekształcania odpadów komunalnych od lat są powszechnie używane w krajach Unii Europejskiej. Pierwsza tego typu spalarnia została wybudowana w Anglii, w Nottingham w II połowie XIX w. Dynamiczny rozwój tych instalacji w Europie datuje się od połowy lat 60-tych ubiegłego wieku.
Zgodnie z nowymi rozporządzeniami ministra środowiska, od 1 stycznia zmieniły się roczne wielkości odzysku i recyklingu dla opakowań wielomateriałowych oraz po środkach niebezpiecznych (DzU z 11 grudnia 2018 r., poz. 2310), a także dla odpadów opakowaniowych pochodzących z gospodarstw domowych (DzU z 11 grudnia 2018 r., poz. 2306).