Projekt nowelizacji ustawy o odpadach zakłada zmiany w prowadzeniu ewidencji odpadów. Ma się ona odbywać elektronicznie, co będzie wymagało adaptacji systemu gospodarowania odpadami w przedsiębiorstwach do nowych regulacji.
Środek sezonu remontowo – budowlanego to bardzo intensywny okres – chcemy zdążyć z zakończeniem prac przed nadejściem jesieni. Są jednak wśród nas osoby, które niechętnie podejmują się remontu i zrażone nadchodzącymi po nim obowiązkami, odkładają go na ostatnią chwilę.
Przedsiębiorcy, którzy generują lub przetwarzają odpady i zobowiązani są do prowadzenia ich ewidencji mają obowiązek składania rocznego sprawozdania z gospodarowania odpadami.
Odpady to problem nie tylko w skali globalnej, ale również w znacznie mniejszej – tej dotyczącej naszej domowej rzeczywistości. Wielu z nas, mimo najszczerszych chęci prowadzenia selektywnej zbiórki, nie do końca wie jak prawidłowo ją wykonywać. Jakie są więc zasady segregacji i co może nam w niej pomóc?
Aż 73,3 % Polaków uważa system kaucyjny za najlepszy sposób odzyskiwania opakowań po napojach, choć wciąż tylko niewielki odsetek korzysta z automatów zwrotnych – wynika z badania „Postawy Polaków wobec systemu kaucyjnego” przeprowadzonego na początku 2025 roku. Te liczby pokazują wyraźnie: świadomość społeczna i akceptacja są wysokie, ale realne korzystanie wymaga, by obsługa zwrotu była przede wszystkim wygodna, szybka i intuicyjna – tak, by konsument zamiast segregowania puszki czy butelki do kosza, sięgał po rozwiązania racjonalne i przyjazne codziennym nawykom.
Dynamiczny rozwój logistyki i wzrost świadomości ekologicznej wymuszają na przedsiębiorstwach poszukiwanie alternatywnych rozwiązań w zakresie opakowań. Opakowania wielorazowe stają się jednym z niezbędnych elementów strategii optymalizacyjnych w wielu branżach. Ich zastosowanie pozwala firmom zmniejszyć koszty operacyjne, poprawić efektywność transportu oraz ograniczyć wpływ na środowisko. Opakowania wykonane z tektury przez firmę Organic Polska niosą wiele korzyści. Nie dość, że mogą być wyprodukowane dla dedykowanych produktów, to jeszcze służą zdecydowanie więcej niż jeden raz. W tym artykule analizujemy pięć sektorów, które mogą najwięcej zyskać na wdrożeniu tego typu opakowań.
Maszyna do wypełniaczy papierowych w magazynie e-commerce to rozwiązanie, które natychmiast zwiększa tempo realizacji zamówień i pozwala magazynowi osiągnąć wyższy poziom automatyzacji oraz ekologii. Systemy do produkcji papierowych wypełniaczy produkują ochronne wstęgi, maty lub plastry miodu na żądanie, bezpośrednio przy stanowisku pakowania. Dzięki temu proces zabezpieczania przesyłek jest błyskawiczny i zorganizowany, a paczki lepiej chronione podczas transportu. Automatyczne maszyny nie tylko redukują nakład pracy ręcznej, ale też ograniczają zużycie folii bąbelkowej i innych materiałów jednorazowych. Pozwala to obniżyć koszty oraz optymalizować przestrzeń magazynową.
Cele Zrównoważonego Rozwoju (SDGs), Gospodarka Obiegu Zamkniętego (GOZ), zapobieganie marnotrawieniu żywności, jednorazowe torby foliowe i rozwój technologiczny branży recyklingu to pięć pojęć, na których skoncentrowane będą działania związane z gospodarowaniem odpadami w nadchodzącym roku.
Odpowiedzialne gospodarowanie odpadami to ważna część społecznej odpowiedzialności biznesu. Przynosi korzyści dla rynku, społeczeństwa i środowiska.
Ostatnie lata były czasem przebudowy polskiego systemu gospodarki odpadami wynikającej m.in. z potrzeby dostosowania systemu do najnowszych trendów i technologii oraz wymogów wynikających z dyrektyw Unii Europejskiej.
Na tegoroczne Międzynarodowe Targi Ochrony Środowiska POLECO zaprasza grono firm produkcyjnych i usługowych z branży recyklingu, odpadów, rewitalizacji i rekultywacji, utrzymania czystości i porządku. Wystawcy reprezentować będą także branże związane z techniką komunalną, gospodarką obiegu zamkniętego, odnawialnymi źródłami energii, inteligentnymi miastami oraz ochroną klimatu.
W dniu 5 marca 2020 roku w Katowicach odbyło się IX Forum Spalania Biomasy i Odpadów, które poświęcone było kwestiom inwestycyjno-technologicznym. Wydarzenie zgromadziło blisko 100 osób. Byli to przedstawiciele wytwórców ciepła i energii elektrycznej (zarówno mali, średni jak i ci najwięksi), którzy inwestują w budowę i modernizacje źródeł wytwórczych, a także dostawcy technologii i rozwiązań, projektanci i wykonawcy inwestycji, dostawcy paliw, podmioty pozyskujące fundusze, spółki komunalne, przemysłowi odbiorcy energii oraz wiele innych.
Propozycja systemu kaucyjnego zawarta w najnowszym projekcie przedstawionym przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska podzieliła interesariuszy. Reprezentowane przez Fundację RECAL środowisko przedsiębiorców opakowań aluminiowych postanowiło zabrać głos odnośnie propozycji objęcia aluminiowych puszek po napojach systemem kaucji, nad którym obecnie pracuje Ministerstwo Klimatu i Środowiska.
Recyklomaty, czyli automaty do zwrotu pojemników na napoje to prawdziwa rewolucja w branży recyklingu. System ten, przeznaczony do zbierania, segregowania i obsługi zwróconych plastikowych butelek oraz puszek, staje się nieodzownym elementem walki z rosnącą ilością odpadów.
Federacja Przedsiębiorców Polskich (FPP) oraz Centrum Analiz Legislacyjnych i Polityki Ekonomicznej (CALPE) zwracają uwagę, że gminna infrastruktura komunalna służąca do odbioru i sortowania śmieci jest w Polsce dobrze rozwinięta. Jednak gminy potrzebują pilnie wsparcia finansowego, bo dotychczas to one z udziałem mieszkańców ponoszą koszty recyklingu odpadów po opakowaniach. Tymczasem to producenci wyrobów spożywczych ponoszą odpowiedzialność za to, jakie opakowania i tym samym odpady są wprowadzane na rynek.