Jak podaje raport Circular Voice aż 60 proc. badanych Polaków wyraziło gotowość do zmiany swoich nawyków, w celu zmniejszenia wpływu na klimat. Również 59 proc. respondentów zgadza się, że należy zakazać tworzenia produktów, których nie można poddać recyklingowi. Jednakże, aby podejmować świadome decyzje w tej kwestii, niezbędna jest odpowiednia edukacja już od najmłodszych lat. Dlatego też, eksperci ze Stena Recycling i Fundacji Zaczytani.org przygotowali wspólny projekt skierowany do uczniów szkół podstawowych.
Propozycje Komisji Europejskiej dotyczące realizacji gospodarki o obiegu zamkniętym przewidują zmiany w dyrektywie o opakowaniach i odpadach opakowaniowych.
System kaucyjny, surowce strategiczne, dyrektywa opakowaniowa – to tylko wybrane tematy, które zostaną poruszone podczas targów POLECO 2024. Uczestnicy będą mieli okazję wziąć udział w inspirujących konferencjach, na których omówione zostaną m.in. transformacja niskoemisyjna, recykling tworzyw sztucznych, a także wyzwania związane z cyrkularną gospodarką odpadami. Zapraszamy do poznania innowacyjnych rozwiązań, które kształtują przyszłość naszej branży i polskiej gospodarki.
W Polsce wciąż produkuje się mnóstwo śmieci, a dzikie wysypiska i pożary składowisk regularnie pojawiają się w mediach. Powinno jednak cieszyć, że rosną statystyki recyklingu – przyczyniają się do tego m. in. polskie start-upy.
W tegorocznej XI edycji Konferencji Środowiskowej Interzero, która odbędzie się w dniach 18-20 września 2024, uczestnicy staną przed szansą do pozyskania cennej i aktualnej wiedzy z zakresu ochrony środowiska.
Składowanie jest obecnie najmniej pożądaną metodą zagospodarowania odpadów. Składowiska są jednak nadal konieczne, choć ich eksploatacja prowadzona jest w zmieniających się uwarunkowaniach prawnych i ekonomicznych. To główny temat pierwszej sesji 32. Konferencji Eksploatacji i rekultywacji składowisk odpadów.
W dniach 13-15 września 2023 odbędzie się X Konferencja Środowiskowa, organizowana przez Interzero. Wydarzenie będzie miało miejsce w hotelu Belmonte w Krynicy Zdrój.
ML Polyolefins, która jest największym producentem regranulatu polipropylenu w Europie Środkowo-Wschodniej i niemiecka firma Brenntag, jeden z największych dystrybutorów tworzyw sztucznych w tej części kontynentu podpisały umowę. To pierwsza tego rodzaju współpraca rozpoczęta przez polskie i zachodnioeuropejskie przedsiębiorstwa z branży przetwórstwa tworzyw sztucznych.
Kuwety warsztatowe stanowią fundament każdego sprawnie funkcjonującego zakładu. Gwarantują one organizację, bezpieczeństwo i efektywność pracowników. Czytając ten artykuł, dowiesz się, co to są kuwety warsztatowe, jakie są ich rodzaje oraz do czego można ich używać.
Ministerstwo Klimatu i Środowiska zdecydowało się w 2021 roku wprowadzić nowelizacje do ustaw dotyczących gospodarki odpadami w Polsce. Mówiąc „własne śmieci” coraz mniej mówimy w kontekście nas samych, a coraz bardziej mając na myśli społeczność, na przykład sąsiedzką.
Jak podaje ostatni raportu UKE w ubiegłym roku operatorzy pocztowi zrealizowali blisko 2 mld sztuk usług pocztowych. Oznacza to wykorzystanie niespełna 2 mld kopert, kartonów i worków. Opakowanie, które na etapie transportu chroni naszą przesyłkę, najczęściej tuż po otwarciu staje się śmieciem. Właśnie dlatego wybierając koperty ochronne, warto zwrócić uwagę aby nadawały się one do recyklingu i jak najmniej wpływały na środowisko naturalne. Innowacyjne produkty tego typu są już dostępne na rynku.
DS Smith, wiodący dostawca przyjaznych środowisku rozwiązań opakowaniowych, oraz Coca Cola HBC nawiązały współpracę, dzięki której plastikowe wielopaki butelek o pojemności 1,5 litra zostaną zastąpione kartonowymi uchwytami. Nowe rozwiązanie zastępujące jednorazowe plastikowe opakowania zostanie wprowadzone do supermarketów w Austrii we wrześniu 2023 r.
Targi Ekotech to jedno z najważniejszych wydarzeń dla sektora komunalnego w Polsce, skupiające producentów nowoczesnych maszyn, technologii oraz usług związanych z gospodarowaniem odpadami. Od 8 do 10 kwietnia w Targach Kielce prezentowane będą najnowsze rozwiązania w zakresie segregacji, recyklingu oraz transportu odpadów, które odpowiadają na współczesne wyzwania środowiskowe i legislacyjne. Wydarzenie jest skierowane do samorządów, przedsiębiorców oraz specjalistów z branży, którzy poszukują efektywnych i zrównoważonych metod zarządzania odpadami.
Od 1 października 2025 roku w Polsce wejdzie w życie nowy system kaucyjny, który całkowicie zmieni sposób rozliczania poziomów recyklingu odpadów komunalnych. Gminy stracą możliwość raportowania odzysku butelek PET i szkła, ponieważ od teraz ich recykling będzie rozliczany przez producentów i sieci handlowe. W efekcie samorządy muszą znaleźć nowe sposoby na spełnienie unijnych norm recyklingowych. Jakie działania mogą podjąć, by zapełnić powstałą lukę?
WasteMaster, reagując na potrzeby rynku, poszerzył katalog odpadów w aplikacji o kolejne ich rodzaje – w tym specjalistyczne. Wśród nowości w aplikacji pojawiły się również raporty cenowe z najnowszymi danymi dla kluczowych frakcji. W planach spółki jest także ekspansja zagraniczna, przede wszystkim na rynek niemiecki.