Odpad opakowaniowy, czyli poużytkowy, obejmuje wszystkie rodzaje opakowań, również tych, które przeznaczone są do wielokrotnego użytku.
Z raportu „Nowe nawyki, nowe wyzwania. Jak Polacy postrzegają system kaucyjny?”, przygotowanego przez Biostat na zlecenie agencji doradczej 2PR, wynika jednoznacznie: klucz do sukcesu systemu kaucyjnego to wygoda. Aż 71,5% badanych wskazuje, że do częstszego zwracania opakowań zachęciłaby ich łatwa dostępność automatów zwrotnych.
System kaucyjny w krótkim czasie stał się jednym z najważniejszych tematów w branży handlowej. Z jednej strony wprowadził konieczność dostosowania się do nowych regulacji i procesów logistycznych, z drugiej – otworzył przestrzeń na technologiczne innowacje i bardziej zrównoważone podejście do gospodarki opakowaniami. Dla wielu detalistów, zwłaszcza tych prowadzących mniejsze sklepy, kluczowym pytaniem okazuje się wybór metody zbiórki manualnej czy z wykorzystaniem automatów RVM (Reverse Vending Machine).
Rozpoczęła się kolejna już edycja Targów Ekotech, poświęconych innowacjom i rozwiązaniom w zakresie gospodarowania odpadami oraz recyklingu. Wystawa zgromadziła przedstawicieli branży komunalnej, ekspertów i zainteresowanych od środy, 10 kwietnia do czwartku, 11 kwietnia w Targach Kielce. Swoją ofertę prezentuje niemal 80 Wystawców z różnych krajów.
Zapraszamy Państwa do udziału w 17. edycji Konferencji Termiczne przekształcanie odpadów, która odbędzie się w dniach 24-25 listopada. W związku z sytuacją epidemiologiczną podjęliśmy decyzję, że konferencja odbędzie się tylko w formie online.
Z badania przeprowadzonego przez Centrum Badawczo-Rozwojowe Biqstat wynika, że prawie połowa respondentów obawia się wzrostu cen produktów spowodowanego wprowadzeniem systemu kaucyjnego, a 6 na 10 badanych planuje zawsze oddawać opakowania w celu odzyskania kaucji. Dziś, po pierwszych tygodniach funkcjonowania nowych przepisów, widać, że skala wyzwań jest duża. Kluczowe okazuje się nie tyle samo wdrożenie technologii, ile dostosowanie jej do realiów lokalnego handlu, w którym liczą się prostota, czas i płynność finansowa.
Zaledwie kilka tygodni pozostało do wprowadzenia systemu kaucyjnego w Polsce. Zgodnie z przepisami, które zaczną obowiązywać od 1 października, wszystkie sklepy o powierzchni powyżej 200 m kw. będą musiały zbierać opakowania objęte systemem, z kolei mniejsze punkty sprzedaży mogą przystąpić do programu dobrowolnie. Zmiany są nowością nie tylko dla przedsiębiorców – badania pokazują, że z systemu kaucyjnego korzystało dotychczas zaledwie 28 proc. Polaków. Pozytywnie oceniły go trzy na cztery osoby z tej grupy, co potwierdza coraz większe przywiązanie konsumentów do kwestii ekologicznych w handlu detalicznym. Choć są one ważne również dla właścicieli sklepów, przepisy w obecnym kształcie rodzą w ich opinii zbyt wiele wyzwań finansowych i organizacyjnych.
Nowoczesne technologie środowiskowe, debaty o trendach i najbardziej aktualnych dla branży tematach – tak wyglądały targi POLECO 2025, które zgromadziły w Poznaniu przedstawicieli biznesu, samorządów i instytucji publicznych. Ofertę wystawców z siedmiu krajów obejrzało ponad 5 500 uczestników.
Jeszcze przed oficjalnym startem systemu kaucyjnego w Polsce widać, jak wiele emocji i pytań budzi to rozwiązanie. Jedni traktują je jako długo oczekiwany krok w stronę bardziej nowoczesnej gospodarki obiegu zamkniętego, inni podchodzą z rezerwą, obawiając się dodatkowych obowiązków. Obie reakcje są naturalne. W końcu mówimy o projekcie, który dotknie codziennych nawyków milionów konsumentów. A jeśli zmienia się coś tak blisko życia ludzi, to kluczowa staje się nie tylko sprawna logistyka czy infrastruktura, ale przede wszystkim – komunikacja i dialog.
„Od lat 60-tych XX w. światowa produkcja tworzyw sztucznych wzrosła dwudziestokrotnie, osiągając 322 mln t w 2015 r.
W obliczu rosnącej produkcji tworzyw sztucznych, która może osiągnąć 1 miliard ton rocznie do 2050 roku, wyzwania zrównoważonego rozwoju stają się coraz bardziej palące. Fundacja Ellen MacArthur alarmuje, że bez odpowiedzialnego wykorzystania i lepszego recyklingu materiałów, cel Unii Europejskiej dotyczący pierwszego klimatycznie neutralnego kontynentu może nie zostać osiągnięty.
Najnowocześniejsze rozwiązania w zakresie recyklingu, gospodarki obiegu zamkniętego oraz unikalna Strefa Kaucji, w której zaprezentowane zostaną technologie wspierające wdrażanie systemu kaucyjnego w Polsce – to tylko część atrakcji tegorocznej edycji targów POLECO. W programie nie zabraknie także debat i konferencji z udziałem niemal 100 ekspertów, którzy podejmą najważniejsze wyzwania stojące przed gospodarką i środowiskiem.
Dążymy do skutecznego recyklingu zużytych materiałów i świadomej segregacji odpadów i poprzez codzienność staramy się pokazywać, że ekologia ma znaczenie.
Problem epidemii spadł na całą gospodarkę, również na branżę gospodarki odpadami. Nagle pojawiły się zupełnie nowe problemy związane ze zmianą strumienia odpadów, brakami kadrowymi związanymi z chorobą, pojawieniem się w odpadach komunalnych odpadów
Fakty i mity o systemie kaucyjnym