Unijne rozporządzenie PPWR (Packaging and Packaging Waste Regulation), które weszło w życie 11 lutego 2025 r., ma na celu kompleksowe uregulowanie zasad projektowania, recyklingu i ponownego użycia opakowań w UE. Jednak, choć PPWR już obowiązuje, to większość kluczowych przepisów i wymogów zacznie obejmować wyroby producentów dopiero w 2030 roku, a znacząca część szczegółów technicznych – takich jak definicje opakowań nadających się do recyklingu czy metody liczenia zawartości recyklatów – wciąż nie została jeszcze opracowana przez Komisję Europejską.
- Targi SYMAS® MAINTENANCE z roku na rok są coraz lepsze, mamy coraz więcej klientów. Naprawdę pierwszy dzień był wyśmienity, jeżeli chodzi o liczbę i jakość zwiedzających – tak skomentował 15. edycję targów Tomasz Zalejski z firmy Anro.
18 czerwca 2011 odbyła się Wielka Gala „RZETELNYCH”, na której przyznane zostały Certyfikaty Programu „Rzetelni w Biznesie”.
Mija pełny rok pandemii COVID-19, mającej wpływ na funkcjonowanie niemal wszystkich sektorów gospodarki.
Wprowadzenie systemu kaucyjnego w Polsce to jeden z najbardziej znaczących kroków legislacyjnych w obszarze gospodarki odpadami w ostatnich latach. Nowe regulacje, które zaczną obowiązywać od października 2025 roku, stanowią odpowiedź na rosnące potrzeby w zakresie ochrony środowiska i realizacji unijnych celów recyklingowych. Jednocześnie niosą ze sobą istotne konsekwencje dla sektora handlowego, zwłaszcza dla właścicieli sklepów detalicznych.
1 października 2025 roku polski rynek detaliczny wkroczył w nową epokę - od tego dnia zaczął obowiązywać system kaucyjny, który od miesięcy był przedmiotem dyskusji w branży i wśród konsumentów. Z jednej strony to rozwiązanie powszechnie postrzegane jako krok milowy w kierunku gospodarki o obiegu zamkniętym, z drugiej - ogromne wyzwanie organizacyjne i finansowe, szczególnie dla mniejszych punktów handlowych.
Chcąc zrealizować ambitne plany eksportowe i sprostać rygorystycznym japońskim normom jakości, francuski producent makaroników MAG’M zwrócił się do idealnego partnera biznesowego – firmy Ishida.
System kaucyjny, obowiązujący w Polsce od października 2025 roku, formalnie stał się elementem krajowego porządku prawnego, jednak jego funkcjonowanie w praktyce wciąż budzi wiele wątpliwości. Po pierwszych miesiącach działania często pojawiają się opinie, że system istnieje bardziej na papierze niż w codziennym doświadczeniu konsumentów i detalistów. W wielu miejscach zwrot opakowań jest ograniczony, niejednolity lub wymagający organizacyjnie, a skala faktycznego domknięcia obiegu pozostaje trudna do jednoznacznej oceny, również ze względu na bardzo ograniczoną liczbę opakowań kaucyjnych wprowadzonych do sprzedaży.
Od 1 października 2025 roku w Polsce wejdzie w życie nowy system kaucyjny, który całkowicie zmieni sposób rozliczania poziomów recyklingu odpadów komunalnych. Gminy stracą możliwość raportowania odzysku butelek PET i szkła, ponieważ od teraz ich recykling będzie rozliczany przez producentów i sieci handlowe. W efekcie samorządy muszą znaleźć nowe sposoby na spełnienie unijnych norm recyklingowych. Jakie działania mogą podjąć, by zapełnić powstałą lukę?
Druk 3D z metalu, zastosowania drukarek 3D w lotnictwie i w branży automotive, transparentne wydruki i wiele więcej. Weź udział w III Konferencji Forum Druku 3D, która odbędzie się 25 października 2018 roku w TAURON Arena Kraków i poznaj przemysłowe zastosowania drukarek 3D i skanerów 3D. Posłuchaj inspirujących wystąpień przedstawicieli firm, które wdrożyły zaawansowane technologie 3D. Skonsultuj swoje pomysły z ekspertami i wymień się swoimi doświadczeniami.
Już w czerwcu odbędzie się polski kongres poświęcony w całości temu sektorowi. Kongres LogInPack stanowi platformę wymiany wiedzy oraz miejsce rozmów na temat najważniejszych trendów w tych sektorach. Wydarzenie poprzedza Międzynarodowe Targi dla Branży Opakowaniowej IN-PACK zaplanowanych na początek przyszłego roku.
Już po raz piętnasty Polska Izba Przemysłu Targowego wyłoniła laureatów konkursu Stoisko Roku. 3 czerwca, podczas otwarcia targów ITM w Poznaniu laureatom zostały wręczone medale i wyróżnienia. Złoty Medal otrzymało stoisko poznańskiej firmy Inter-Mark Group.
Najnowszy system pakowania przekąsek Ishida Europe umożliwił czołowemu producentowi z Serbii sprostać rosnącemu popytowi, potroić moce produkcyjne i niemal podwoić wydajność.
DS Smith, wiodący dostawca przyjaznych środowisku opakowań, zapowiedział właśnie intensywniejsze działania w zakresie zastępowania plastiku bardziej przyjaznymi środowisku rozwiązaniami. Firma informuje, że od czasu wprowadzenia w ubiegłym roku Strategii Zrównoważonego Rozwoju „Na Teraz. I na Przyszłość” zastąpiła 170 milionów sztuk problematycznych tworzyw sztucznych swoimi rozwiązaniami z tektury, przeznaczonymi dla supermarketów i sprzedawców internetowych na całym świecie.
Targi Branży Opakowaniowej IN-PACK i towarzyszące im Międzynarodowe Targi Intralogistyki, Magazynowania i Łańcucha Dostaw IntraMag doczekały się swojego miejsca w kalendarzu Targów Kielce na 2024 rok. Od 13 do 15 lutego przyszłego roku specjaliści z obu branż zjadą do Kielc, by zaprezentować najnowsze trendy, rozwiązania i technologie oraz podzielić się doświadczeniem z innymi wystawcami i odbiorcami.