W dniach 3-4 czerwca 2025 r. miała miejsce Konferencja Środowiskowa Interzero – najbardziej wyczekiwane wydarzenie w branży recyklingu i ochrony środowiska. XII edycja Konferencji obfitowała w inspirujące prelekcje i merytoryczne debaty, podczas których zaproszeni goście poruszali tematy zmian legislacyjnych, najgorętszych trendów środowiskowych oraz całej przyszłości gospodarki odpadami.
Badania pokazują, że w większości przypadków produkcja, używanie i ponowne przetwarzanie tworzyw sztucznych przy uwzględnieniu całego cyklu ich życia, generuje znacznie mniejsze emisje CO2 i pozostałych gazów cieplarnianych niż jakikolwiek inny materiał alternatywny. Odpowiednie, odpowiedzialne użytkowanie i przetwarzanie tworzyw sztucznych jest kluczowym elementem budowania neutralności klimatycznej.
Zgodnie z danymi Eurostatu za 2020 rok statystyczny Kowalski wytwarza około 346 kg odpadów komunalnych w ciągu roku.
Od 3 lipca obowiązuje europejska dyrektywa Single Use Plastic (SUP), mająca na celu wycofanie niektórych produktów jednorazowych, wykonanych z tworzyw sztucznych. Polska, która od 2 lat nie przygotowała się do wdrożenia unijnych przepisów, musi liczyć się z reperkusjami.
Włoski producent oliwy z oliwek, firma Basso, zamówiła u wiodącego producenta opakowań szklanych, firmy O-I, projekt eleganckiej, ergonomicznej butelki szklanej do wysokiej jakości oliwy z pierwszego tłoczenia.
Zgodnie ze strategią zrównoważonego rozwoju, Plast-Box nieustannie podejmuje kroki, które stanowią odpowiedź na klimatyczne wyzwania współczesnego świata. Są to zarówno projekty edukacyjne, związane z obszarem społecznej odpowiedzialności biznesu, jak i działania w przestrzeni firmy, związane m.in. z procesami produkcji i logistyki. Plast-Box szeroko definiuje swoją strategię zrównoważonego rozwoju, dzięki której realnie może wpływać na poprawę stanu środowiska naturalnego.
Szklane butelki o innowacyjnych kształtach są kluczem do wypromowania marek, zwrócenia uwagi klientów i zapoczątkowania nowych trendów.
Ponad 600 firm z całego świata i wszystkie 7 hal wystawienniczych – to wynik tegorocznej edycji Targów Przetwórstwa Tworzyw Sztucznych i Gumy Plastpol. Wydarzenie, organizowane w Targach Kielce od 27 lat powróciło do swojej przedpandemicznej formy, utrzymując swój międzynarodowy prestiż.
DS Smith, wiodący dostawca przyjaznych środowisku rozwiązań opakowaniowych, oraz Coca Cola HBC nawiązały współpracę, dzięki której plastikowe wielopaki butelek o pojemności 1,5 litra zostaną zastąpione kartonowymi uchwytami. Nowe rozwiązanie zastępujące jednorazowe plastikowe opakowania zostanie wprowadzone do supermarketów w Austrii we wrześniu 2023 r.
Dotyk może wpływać na ocenę produktu jeszcze zanim konsument zapozna się z jego zawartością. Badanie naukowców z Delft University of Technology opublikowane w Psychology & Marketing wykazało, że najwyższe oceny estetyczne otrzymują produkty łączące spójność projektu z różnorodnością doznań dotykowych. To dowód na to, że opakowanie nie pełni wyłącznie funkcji ochronnej – może realnie wpływać na sposób postrzegania jakości i atrakcyjności produktu jeszcze przed jego otwarciem.
Polacy mają coraz większą wiedzę na temat tworzyw sztucznych. Tak wynika z tegorocznych badań zrealizowanych przez Instytut IQS na potrzeby ogólnopolskiej kampanii edukacyjnej #rePETujemy. Badani znacznie rzadziej niż w poprzedniej edycji raportu wskazywali, że tego typu opakowania stanowią większość wszystkich odpadów, czy że są one głównym źródłem mikroplastiku.
W branży drzewnej transport to nie tylko logistyka, ale realne ryzyko strat. Przekonał się o tym średniej wielkości tartak specjalizujący się w produkcji więźby dachowej z okolic Puław, który przez długi czas zmagał się z powtarzającym się problemem uszkodzeń podczas dostaw.
Stark Partner, spółka Grupy Kapitałowej Plast-Box, producenta opakowań z tworzyw sztucznych, rozpoczął proces odchodzenia od materiałów polistyrenowych (PS) na rzecz polipropylenowych (PP) w technologii termoformingu. Zakłada on modyfikację niektórych modeli produktowych oraz nowe inwestycje potrzebne do dostosowania do zmieniających się wymogów regulacyjnych, nakierowanych na zmniejszenie wpływu na środowisko.
„Zdrowo w szkle” to kampania edukacyjna, będąca wspólnym przedsięwzięciem firmy ZUH Robico, oferującej Zimne Mleko w szklanej butelce, oraz O-I, największego na świecie dostawcy opakowań szklanych. Celem kampanii jest uświadomienie zarówno konsumentom jak i producentom, walorów zdrowotnych i smakowych produktów żywnościowych w opakowaniach szklanych, a także ich pozytywnego wpływu na środowisko naturalne.
Jak wygląda podróż pojemnika transportowego oraz w jaki sposób tego rodzaju rozwiązania wspierają funkcjonowanie uczestników rynku? Sprawdź!