Europosłowie z Komisji Ochrony Środowiska Naturalnego, Zdrowia Publicznego i Bezpieczeństwa Żywności (ENVI) zaaprobowali projekt nowych przepisów opakowaniowych – Packaging and Packaging Waste Regulation (PPWR), których celem jest ograniczenie problemu rosnącej ilości odpadów opakowaniowych w UE. Narzędziem będzie m.in. rozwijanie gospodarki obiegu zamkniętego poprzez recykling surowców, ale także wyznaczenie nowych celów redukcji opakowań z tworzyw sztucznych oraz zawartości recyklatu w opakowaniach. Jedną z podnoszonych kwestii jest kontrybuowanie sektora tektury falistej do obiegu zamkniętego, jako że wskaźnik recyklingu tych materiałów w Europie już dziś przekracza 90%.
Wbrew obiegowym opiniom, nowoczesne tworzywa sztuczne – lekkie i trwałe na etapie wykorzystania, oraz idealnie nadające się do recyklingu po eksploatacji produktu – wyprzedzają inne materiały pod względem wpływu na środowisko. Badania wykazują, że materiały opakowaniowe PET do napojów zmniejszają zużycie energii i emisję gazów cieplarnianych w porównaniu do opakowań szklanych i metalowych, a lekkie kompozyty z tworzyw sztucznych stosowane w samolotach zapewniają niskie zużycie paliwa i łatwy montaż.
Problem odpadów to temat od dawna podejmowany w Unii Europejskiej. O tym jak skomplikowane jest to wyzwanie mówi Sekretarz Generalny FEAD Europejskiego Stowarzyszenia Zarządzania Odpadami Paolo Campanella, który we wrześniu będzie gościem specjalnym tegorocznej XIV Międzynarodowej Konferencji Logistyka Odzysku.
Prawie 6000 odwiedzających, 300 wystawców z 22 krajów i ponad 4 tysiące m2 powierzchni wystawienniczej. Tak w liczbach przedstawia się tegoroczna, wrześniowa edycja Targów Przetwórstwa Tworzyw Sztucznych i Gumy PLASTPOL. Była to jubileuszowa, 25. edycja wydarzenia organizowanego przez Targi Kielce.
19 czerwca w Centrum Prasowym PAP odbyła się premiera najnowszego raportu Polskiego Paktu Plastikowego pt. "RECYKLATY. Jak zwiększyć dostępność recyklatów z tworzyw sztucznych wysokiej jakości w Polsce? Rola i zadania dla interesariuszy.” Raport podkreśla potrzebę redukcji wykorzystania surowców pierwotnych w sektorze opakowań, promując stosowanie recyklatów jako kluczowego rozwiązania w tym obszarze. Zwiększenie udziału surowców wtórnych w opakowaniach do 25% do końca 2025 roku to jeden z głównych celów Polskiego Paktu Plastikowego.
Przedsiębiorcy, którzy generują lub przetwarzają odpady i zobowiązani są do prowadzenia ich ewidencji mają obowiązek składania rocznego sprawozdania z gospodarowania odpadami.
Wystawcy prezentujący swoje innowacyjne produkty, usługi i rozwiązania zostali docenieni przez jury i otrzymali tytuł laureata w konkursie o Złoty Medal Grupy MTP. Cechą wspólną wyróżnionych produktów jest innowacyjność, nowoczesność i niezawodność. Nagrodzonych będzie można zobaczyć w Poznaniu w dniach 17-19 października podczas Międzynarodowych Targów Ochrony Środowiska POLECO.
Usługi, rozwiązania i technologie, które przez najbliższy czas będą wyznaczały trendy w branży ochrony środowiska i gospodarki komunalnej zaprezentowali wystawcy podczas POLECO. Przez trzy dni targów ponad 5000 uczestników miało doskonałą okazję do nawiązania kontaktów oraz relacji biznesowych, a także do udziału w merytorycznych konferencjach i debatach.
Targi Kielce stały się centrum ekologicznych i nowoczesnych rozwiązań dla samorządów oraz firm z branży komunalnej za sprawą 25. jubileuszowych targów Ekotech. Wydarzenie przyciągnęło do kieleckiego ośrodka ponad 2 tys. zwiedzających i ponad 60 wiodących firmy z sektora gospodarki odpadami oraz ochrony środowiska.
- Już choćby ze względów przeciwpożarowych nie wolno składować drewna poużytkowego na wysypiskach, ani też ze względu na ochronę środowiska spalać w niekontrolowany sposób w zwykłych kotłach – mówił Bogdan Warchoł z firmy Pfleiderer w inauguracyjnym wystąpieniu na pierwszym FORUM DREWNA POUŻYTKOWEGO, które z inicjatywy powermeteings.eu, przy wsparciu firm Kronospan i Silva Recykling, Gospodarzy Honorowych, odbyło się 17-18 kwietnia 2023 w Warszawie. – Drewno poużytkowe, spełniające definicyjne warunki odpadu, którego nie można bezpośrednio wykorzystać ze względu na jego zużycie czy uszkodzenie, powinno jednak podlegać recyklingowi materiałowemu albo zostać unieszkodliwione przez termiczne przekształcenie w energię.
Doświadczenie, jakim pochwalić się mogą pracownicy CHEP, jest cennym zasobem. Chcemy się nim dzielić z osobami, które planują rozpocząć karierę w branży TSL, zwłaszcza ze studentami – mówi Marta Górska, Marketing Manager w CHEP Polska.
Nowe przepisy w zakresie gospodarki odpadami, weszły w życie wraz z początkiem 2014 roku. Dzięki nim więcej opakowań ma być powtórnie wykorzystanych i przetworzonych, zgodnie z unijnymi standardami oraz przyczynić się do redukcji szarej strefy.
W dniach 13-14 marca 2013 w Warszawie odbędzie się I Ogólnopolski Kongres Recyklingu. Będzie to najważniejsza międzybranżowa debata o odpadach.
Konferencja EkoSfera to cztery eksperckie debaty na temat większości aktualnych wyzwań, przed którymi stoi Polska. To wyjątkowe miejsce spotkań liderów, w którym uczestnicy zapoznają się z trendami kształtującymi przyszłość sektora ochrony klimatu i środowiska.
STARK Partner, spółka Grupy Plast Box, producenta opakowań z tworzyw sztucznych, poszerza swoją ofertę o nowości dedykowane branży spożywczej, w tym mleczarskiej. Jedną z nich jest wieczko z drewnianą łopatką, będące produktową odpowiedzią na unijną dyrektywę SUP. Kolejną – wieczko do lodów typu rożek, z opcją wyprodukowania z materiału rPET zawierającego recyklaty.