Szanowni Państwo! Zapraszamy do udziału w dziewiątej edycji konferencji o wykorzystaniu biomasy i odpadów na cele energetyczne - IX Forum Spalania Biomasy i Odpadów, które odbędzie się 5 marca 2020 roku w Katowicach.
Obie firmy będą współpracować, aby dostarczyć na rynek rozwiązania o obiegu zamkniętym.
Federacja Przedsiębiorców Polskich (FPP) oraz Centrum Analiz Legislacyjnych i Polityki Ekonomicznej (CALPE) zwracają uwagę, że gminna infrastruktura komunalna służąca do odbioru i sortowania śmieci jest w Polsce dobrze rozwinięta. Jednak gminy potrzebują pilnie wsparcia finansowego, bo dotychczas to one z udziałem mieszkańców ponoszą koszty recyklingu odpadów po opakowaniach. Tymczasem to producenci wyrobów spożywczych ponoszą odpowiedzialność za to, jakie opakowania i tym samym odpady są wprowadzane na rynek.
Bolączką krajowego przemysłu drzewnego, meblarskiego i opakowań drewnianych są ograniczone możliwości korzystania z zalet recyklingu. Poużytkowe materiały drzewne, takie jak uszkodzone palety, wyeksploatowane meble, opakowania drewniane, uszkodzone produkty ogrodowe mogą stanowić surowiec do produkcji płyt wiórowych, redukując zużycie paliw i emisję CO2 w procesie produkcji. Polska eksportuje większość mebli i przez to przeważająca ilość zasobów do recyklingu znajduje się za granicą.
Konferencja Eksploatacja i rekultywacja składowisk odpadów odbywająca się 3-5 marca 2020 roku w Szklarskiej Porębie to już 30. jubileuszowa edycja i najważniejsze wydarzenie dla branży związanej ze składowiskami odpadów.
Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/904 w sprawie zmniejszenia wpływu niektórych produktów z tworzyw sztucznych na środowisko zobowiązuje państwa członkowskie do wprowadzenia rozwiązań umożliwiających do 2025 roku selektywną zbiórkę 77% wszystkich butelek jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych o pojemności do 3 litrów, a do 2029 wskaźnik ten ma wzrosnąć do 90%.
Stora Enso i Tetra Pak łączą siły by zbadać możliwości budowy nowej linii do recyklingu zużytych opakowań po napojach w celu znacznego zwiększenia ich odzysku w Europie Środkowej i Wschodniej
W obliczu rosnącej produkcji tworzyw sztucznych, która może osiągnąć 1 miliard ton rocznie do 2050 roku, wyzwania zrównoważonego rozwoju stają się coraz bardziej palące. Fundacja Ellen MacArthur alarmuje, że bez odpowiedzialnego wykorzystania i lepszego recyklingu materiałów, cel Unii Europejskiej dotyczący pierwszego klimatycznie neutralnego kontynentu może nie zostać osiągnięty.
Z wykorzystaniem materiału z recyklingu, bekuplast wprowadza na rynek swoje pojemniki "basicline eco".
Nie wiemy, czy brytyjski wynalazca Alexander Parkes, który w 1855 r. jako pierwszy wyprodukował tworzywo sztuczne - celuloid – z naturalnego polimeru, spodziewał się, jak wielkiego przełomu dokonuje. Tymczasem zapoczątkował w ten sposób technologiczną rewolucję znaczoną pojawieniem się kolejnych rodzajów tworzyw o tysiącach zastosowań, których główna cecha – ponadprzeciętna trwałość – miała okazać się tyleż błogosławieństwem, co przekleństwem dla człowieka i środowiska.
COMAC Srl z Włoch opracował nowy system recyklingu materiałów polimerowych PCR i wysoko zadrukowanych nazwaną Side Filter (filtrowania bocznego).
Jednym z wyzwań dla polskiej gospodarki staje się konieczność odchodzenia od wysokoemisyjnych źródeł energii i coraz ostrzejsza polityka klimatyczna Unii Europejskiej, do której Polska będzie musiała się dostosować. Oba te wyzwania można połączyć, a środkiem do celu może być budowanie innowacyjnej, neutralnej klimatycznie gospodarki.
W dniu 5 marca 2020 roku w Katowicach odbyło się IX Forum Spalania Biomasy i Odpadów, które poświęcone było kwestiom inwestycyjno-technologicznym. Wydarzenie zgromadziło blisko 100 osób. Byli to przedstawiciele wytwórców ciepła i energii elektrycznej (zarówno mali, średni jak i ci najwięksi), którzy inwestują w budowę i modernizacje źródeł wytwórczych, a także dostawcy technologii i rozwiązań, projektanci i wykonawcy inwestycji, dostawcy paliw, podmioty pozyskujące fundusze, spółki komunalne, przemysłowi odbiorcy energii oraz wiele innych.
- Krakowski KOMPOZYT-EXPO® to jedna z naszych ulubionych imprez w roku: dwa dni pełne inspirujących rozmów - tak wydarzenie skomentował Szymon Skorupski z firmy Fanum. 13. edycja Międzynarodowych Targów Materiałów, Technologii i Wyrobów Kompozytowych KOMPOZYT-EXPO® odbyła się 16 i 17 października 2024 r. w EXPO Kraków i zgromadziła 84 wystawców oraz 2518 gości.
Minęło już 10 lat, odkąd blisko dwumetrowa skarbonka wykonana z materiałów kompozytowych stanęła podczas Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy na krakowskim rynku. I nie był to przypadek – ogromne serce-skarbonka powstało jeszcze jesienią 2013 r. podczas Międzynarodowych Targów KOMPOZYT-EXPO®, które stały się największym wydarzeniem w Europie Środkowo-Wschodniej, poświęconym materiałom i technologiom kompozytowym. Na targi przyjeżdżają firmy, ośrodki badawcze, klastry i stowarzyszenia z całego świata.