Nowe regulacje i polityka klimatyczna Unii Europejskiej mają na celu promowanie zrównoważonego rozwoju i zmniejszenie wpływu działalności człowieka na środowisko. Targi POLECO stanowią doskonałe miejsce do zapoznania się z najnowszymi technologiami i trendami w zakresie gospodarki obiegu zamkniętego oraz adaptacji do zmian klimatu.
Nasze raporty dotyczące rynku odpadów komunalnych w gminach w świetle rozstrzygnięć przetargów gminnych są coraz częściej dostrzegane i doceniane w środowisku branżowym. Dowodem na to było zaproszenie do zaprezentowania wyników naszych badań na konferencji Krajowej Izby Gospodarki Odpadami, której tematem przewodnim była "Gospodarka odpadami jako kluczowy element gospodarki o obiegu zamkniętym".
W dniach 18–20 listopada 2025 roku w Ptak Warsaw Expo odbędzie się 2. edycja targów Labeling Tech – największego w Polsce wydarzenia dedykowanego technologiom etykietowania, znakowania i identyfikacji produktów. To jedyna taka platforma, która kompleksowo prezentuje innowacje łączące świat produkcji, logistyki, marketingu i nowych technologii.
Opłata produktowa to znany już od 2014 obowiązek ciążący na producentach, którzy wprowadzają na rynek różnego rodzaju produkty w opakowaniach. W 2024 roku zakres opłaty został rozszerzony i uwzględnia także wprowadzenie opłat za plastikowe opakowania jednorazowe. Sprawdźmy, kto i za co musi odprowadzić opłatę produktową, a także jak wyglądają terminy uiszczania takich opłat.
Sfera usług jest obecnie najdynamiczniej rozwijającym się sektorem gospodarki w Polsce, zarówno pod względem udziału w PKB, jak również ilości zatrudnionych osób. Wraz z rozwojem gospodarki wzrastają również wymagania klientów.
Konferencja PIE: Gospodarka o obiegu zamkniętym w praktyce – zagospodarowanie hałd i ubocznych produktów spalania odbędzie się 18 czerwca 2026 r. w Hotelu Courtyard by Marriott w Katowicach (ul. Uniwersytecka 13). Planowana jest także transmisja online w czasie rzeczywistym.
Z przyjemnością informujemy, że Rada Polskiej Izby Ekologii ogłosiła 24. edycję Konkursu „Ekolaury Polskiej Izby Ekologii 2025”.
Zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny to poważne wyzwanie środowiskowe. Będzie to też jeden z tematów XIV Międzynarodowej Konferencji Logistyka Odzysku, która odbędzie się w Warszawie w dniach 16-17 września.
Przeanalizujmy następującą typową sytuację: do firmy przychodzi zapytanie od klienta w sprawie wykonania pewnego detalu wraz ze szczegółowymi pytaniami typu: Na kiedy?, Jaki koszt? itp. To drugie pytanie jest szczególnie ważne, gdyż każda firma szuka oszc
W zakładach zajmujących się przetwórstwem mięsa bardzo wiele zależy od tego, jak poszczególne etapy produkcji współpracują ze sobą w praktyce. Samo posiadanie dobrych maszyn nie zawsze wystarcza, jeśli każdy fragment procesu funkcjonuje oddzielnie i wymaga ciągłego ręcznego dopasowywania do reszty. Właśnie dlatego coraz większe znaczenie ma budowanie spójnego ciągu technologicznego, w którym urządzenia do przygotowania surowca, obróbki, porcjowania i pakowania tworzą jeden logiczny system. To rozwiązanie nie zawsze musi być wdrażane od razu w pełnej skali, ale w wielu przypadkach bardzo wyraźnie poprawia organizację pracy.
Jesień to bardzo aktywny okres jeśli chodzi o ilośc odbywających się konferecji i zjazdów. Firma HSM Polska została Partnerem dwóch takich wydarzeń: XX jubileuszowej konferencji "Kompleksowa Gospodarka Odpadami", która odbyła się w dniach 6-8 września w Białymstoku oraz towarzyszącego targom Pol-Eco-System w Poznaniu Międzynarodowego Kongresu Ochrony Środowiska ENVICON w dniach 10-11 października.
Najnowocześniejsze rozwiązania w zakresie recyklingu, gospodarki obiegu zamkniętego oraz unikalna Strefa Kaucji, w której zaprezentowane zostaną technologie wspierające wdrażanie systemu kaucyjnego w Polsce – to tylko część atrakcji tegorocznej edycji targów POLECO. W programie nie zabraknie także debat i konferencji z udziałem niemal 100 ekspertów, którzy podejmą najważniejsze wyzwania stojące przed gospodarką i środowiskiem.
Wydobycie surowców ze składowisk, wykorzystanie na większą skalę robotów w procesie recyklingu oraz ograniczenie zbiórki do trzech frakcji odpadów to tylko niektóre z prognoz dot. gospodarowania odpadami. Przyszłość recyklingu nakreśla Christer Forsgren, Dyrektor ds. technicznych i środowiskowych w Stena Recycling International.
Poznaj bezpieczną, efektywną i nowoczesną stronę utrzymania ruchu – dołącz do JSUR 2025
Problem epidemii spadł na całą gospodarkę, również na branżę gospodarki odpadami. Nagle pojawiły się zupełnie nowe problemy związane ze zmianą strumienia odpadów, brakami kadrowymi związanymi z chorobą, pojawieniem się w odpadach komunalnych odpadów