Już tylko tydzień pozostał do XXI Targów Ochrony Środowiska i Gospodarki Odpadami EKOTECH.
Codziennością największych polskich producentów opakowań oraz żywności, a także młodych firm tworzących innowacyjne, neutralne dla środowiska opakowania, są poszukiwania odpowiedzi na pytania związane ze zmieniającymi się przepisami, powstającymi technologiami i trendami konsumenckimi.
Od 1 października 2025 roku w Polsce wejdzie w życie nowy system kaucyjny, który całkowicie zmieni sposób rozliczania poziomów recyklingu odpadów komunalnych. Gminy stracą możliwość raportowania odzysku butelek PET i szkła, ponieważ od teraz ich recykling będzie rozliczany przez producentów i sieci handlowe. W efekcie samorządy muszą znaleźć nowe sposoby na spełnienie unijnych norm recyklingowych. Jakie działania mogą podjąć, by zapełnić powstałą lukę?
Według szacunków, między 2025 a 2030 rokiem sektor budowlany może globalnie wygenerować około 570 milionów ton odpadów budowlanych i rozbiórkowych (Construction and Demolition Waste, C&DW). Obecnie jedynie około 40% tych odpadów jest ponownie wykorzystywanych lub poddawanych recyklingowi . W Polsce sektor budowlany zużywa rocznie aż 228,6 mln ton materiałów, co stanowi 37% całkowitego śladu materiałowego kraju . Zarządzanie odpadami w budownictwie nabiera więc coraz większego znaczenia, szczególnie w kontekście globalnych działań na rzecz zrównoważonego rozwoju.
Spółka KRAM została zakwalifikowana do elitarnego grona 90 firm, które zaprezentują swoją ofertę podczas Polskiej Wystawy Gospodarczej.
Problem epidemii spadł na całą gospodarkę, również na branżę gospodarki odpadami. Nagle pojawiły się zupełnie nowe problemy związane ze zmianą strumienia odpadów, brakami kadrowymi związanymi z chorobą, pojawieniem się w odpadach komunalnych odpadów z kwarantanny czy utrudnieniami w realizacji selektywnej zbiórki odpadów. W tle mamy wdrażanie BDO i reorganizację systemu gospodarki odpadami.
W tegorocznej XI edycji Konferencji Środowiskowej Interzero, która odbędzie się w dniach 18-20 września 2024, uczestnicy staną przed szansą do pozyskania cennej i aktualnej wiedzy z zakresu ochrony środowiska.
W dniach 7–8 października 2026 roku w EXPO Kraków odbędzie się 14. edycja Międzynarodowych Targów Materiałów, Technologii i Wyrobów Kompozytowych KOMPOZYT-EXPO® – największego wydarzenia w Polsce w całości poświęconego branży kompozytów oraz jednego z najważniejszych spotkań sektora w Europie Środkowo-Wschodniej.
Konkurs „Nasze kulinarne Dziedzictwo – Smaki Regionów” odbywa się w dwóch etapach. Pierwszy dzieje się w regionach, gdzie oceniane są produkty w czterech kategoriach: produkty i przetwory pochodzenia roślinnego, pochodzenia zwierzęcego,
Miło nam poinformować że zostaliśmy przyjęci w poczet członków organizacji Polskiej Izby Opakowań.
Targi POLECO to kluczowe miejsce spotkań i wymiany technologicznych doświadczeń liderów ochrony klimatu. To w Poznaniu rozpoczyna się transfer wiedzy oraz innowacji do branży komunalnej. Tegoroczna edycja jeszcze precyzyjniej trafi w potrzeby samorządów i przemysłu szukającego innowacji z zakresu ochrony środowiska.
Ekoprojektowanie już tu jest! – Klienci Eko Cykl Organizacja Odzysku Opakowań SA – organizacji działającej na polskim rynku od 2002 roku i obsługująca najwięcej przedsiębiorców w Polsce – zgodnie deklarują że opłaty odprowadzane do Eko Cyklu zmotywowały ich do podjęcia szeregu zmian w zakresie projektowania opakowań i logistyki odzysku w celu redukcji kosztów ale też zarobkowania na surowcach i ich sprawnych przepływach
Ministerstwo Środowiska oraz Ministerstwo Gospodarki udzieliły honorowego patronatu konferencji LOGISTYKA ODZYSKU. Na pierwszej w Polsce konferencji podejmującej zagadnienia nowych trendów w logistyce (logistyka odzysku i ekologistyka) zostaną poruszone m.in. takie tematy, jak znaczenie logistyki w systemie zagospodarowania odpadów, rozwijanie sektora recyklingu i tworzenie wartości dodanej z odzysku w sieciach dostaw oraz propagowanie społeczeństwa recyklingu.
Dwie finałowe prace dyplomowe, dwa nowatorskie podejścia do tworzyw sztucznych i jedna wspólna idea – innowacje jako motor rozwoju przemysłu. 14 stycznia 2026 roku w Sieci Badawczej Łukasiewicz – Instytucie Chemii Przemysłowej im. Prof. Ignacego Mościckiego odbył się finał IX edycji Konkursu Polskiego Związku Przetwórców Tworzyw Sztucznych (PZPTS) na najlepszą pracę dyplomową.
Kolejna edycja Targów TAROPAK odbędzie się w dniach 23–25 września 2026 roku na Międzynarodowych Targach Poznańskich. Podobnie jak podczas minionej edycji, wydarzenie będzie odbywać się równocześnie z Targami Polagra, co stanowi kontynuację udanej współpracy łączącej świat opakowań z branżą spożywczą. Synergia tych wydarzeń pozwala wystawcom zaprezentować innowacyjne rozwiązania jeszcze szerszemu gronu odbiorców i budować relacje międzysektorowe.