Butelki wykonane z tworzywa PET mogą być poddane recyklingowi i wykorzystane powtórnie - to obecnie jeden z najskuteczniejszych i efektywnych środowiskowo sposobów gospodarowania odpadami z tworzyw sztucznych. Wejście od 2025 roku systemu kaucyjnego dodatkowo zapewni czysty gatunkowo surowiec wtórny jakim są postkonsumenckie butelki napojowe PET.
Nowa butelka PET firmy Sidel została zaprojektowana tak, aby zapewnić większą przewagę konkurencyjną producentom płynnych produktów mlecznych.
Taśmy PET, a taśmy stalowe: Sprawdź, dlaczego taśma PET to lepszy wybór dla bezpieczeństwa pracowników i zabezpieczenia ładunku w magazynie.
System butelek szklanych wielokrotnego użytku w Polsce wymaga pilnego uporządkowania i ujednolicenia. Z perspektywy zarówno operacyjnej, jak i środowiskowej, konieczne jest odejście od dziesiątek indywidualnych wzorów opakowań na rzecz kilku neutralnych, ogólnopolskich standardów. W tym przypadku mniej naprawdę znaczy lepiej.
ALPLA, globalny lider w zakresie produkcji opakowań i recyklingu wraz z Vöslauer, wiodącą marką na austriackim rynku wód mineralnych, opracowali nową zwrotną butelkę PET. Dzięki unikatowemu projektowi emisja dwutlenku węgla podczas jej produkcji zmniejszona została aż o 30%, a wagę opakowania ograniczono o prawie 90% w porównaniu z alternatywą wielokrotnego użytku wykonaną ze szkła. Uroczysta odsłona butelki odbyła się w obecności austriackiej Minister Środowiska Leonore Gewessler i Alexandra Egita, Dyrektora Zarządzającego Greenpeace w Europie Środkowo-Wschodniej.
Jak warunki atmosferyczne wpływają na taśmy poliestrowe PET? Sprawdź, jak temperatura i wilgotność wpływają na wytrzymałość taśmy w Twojej branży.
Z najnowszych danych wynika, że zanieczyszczenie odpadów papierowych plastikiem w okresie między listopadem a marcem wzrasta nawet o 40 proc. Misją Waterdrop jest eliminacja plastiku w formie jednorazowych butelek ze środowiska naturalnego. Austriacka marka od ubiegłego roku jest oficjalnym partnerem turnieju Australian Open, w ramach tej współpracy udało jej się zredukować 99 proc. plastiku jednorazowego użytku w strefach graczy. Przy okazji tegorocznego turnieju powstała oficjalna butelka turnieju – Stalowa Butelka Termiczna AO25.
Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/904 w sprawie zmniejszenia wpływu niektórych produktów z tworzyw sztucznych na środowisko zobowiązuje państwa członkowskie do wprowadzenia rozwiązań umożliwiających do 2025 roku selektywną zbiórkę 77% wszystkich butelek jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych o pojemności do 3 litrów, a do 2029 wskaźnik ten ma wzrosnąć do 90%.
ALPLA, globalny lider produkcji opakowań i recyklingu, odpowiada za przetwarzanie w zakładach PET Recycling Team w Radomsku (PRT Radomsko) opakowań, które w pilotażowym projekcie „closed loop” sieci Żabka zostaną zebrane od jej klientów.
ALPLA powołuje do życia międzynarodowe stowarzyszenie promujące odpowiedzialne wykorzystanie tworzyw sztucznych. promowanie rzetelnej wiedzy o materiałach plastikowych, wspieranie ich zrównoważonych zastosowań oraz rozwój gospodarki o obiegu zamkniętym poprzez lepsze wykorzystanie i kontrolę nad obiegiem PET i innych polimerów.
W obliczu rosnącej produkcji tworzyw sztucznych, która może osiągnąć 1 miliard ton rocznie do 2050 roku, wyzwania zrównoważonego rozwoju stają się coraz bardziej palące. Fundacja Ellen MacArthur alarmuje, że bez odpowiedzialnego wykorzystania i lepszego recyklingu materiałów, cel Unii Europejskiej dotyczący pierwszego klimatycznie neutralnego kontynentu może nie zostać osiągnięty.
Butelki na wodę z tworzywa PET mają szereg zalet – są trwałe, lekkie i co najważniejsze, wbrew obiegowym opiniom, przyjazne środowisku naturalnemu.
Pierwsze partie napojów Pepsi oraz Mirinda rozlewane do butelek wykonanych w 100% z przetworzonego plastiku (rPET) opuszczają polskie zakłady produkcyjne PepsiCo w Michrowie i Żninie. Napoje w nowych opakowaniach będą pojawiać się sukcesywnie na sklepowych półkach jeszcze w grudniu 2021 r. Tym samym Pepsi staje się pierwszą tak dużą marką napojów gazowanych na polskim rynku dostępną w plastikowych butelkach pochodzących wyłącznie z recyklingu. W ten sposób firma przyczynia się do realizacji założeń gospodarki obiegu zamkniętego, w której surowce mogą być wykorzystywane wielokrotnie. To kolejny ważny krok do realizacji wizji świata PepsiCo, w którym plastik nigdy nie stanie się odpadem, a jednocześnie spełnienie przez firmę złożonego pod koniec 2020 roku zobowiązania.
Wśród konsumentów dość powszechnym przekonaniem jest to, że kartony wielomateriałowe na napoje są przyjazne dla środowiska i wygrywają na tym polu z opakowaniami wyprodukowanymi z PET.