Ministerstwo Klimatu i Środowiska zdecydowało się w 2021 roku wprowadzić nowelizacje do ustaw dotyczących gospodarki odpadami w Polsce. Mówiąc „własne śmieci” coraz mniej mówimy w kontekście nas samych, a coraz bardziej mając na myśli społeczność, na przykład sąsiedzką.
Ponad 50 – to liczba wydarzeń, która towarzyszyła zeszłorocznym targom ochrony środowiska w Poznaniu. Tegoroczny program konferencji i wydarzeń specjalnych targów POL-ECO-SYSTEM (27-30 października) także zapowiada się imponująco. Warto wiedzieć jaką dawkę wiedzy dostarczą jesienne targi ekologiczne w Poznaniu.
Z okazji Światowego Dnia Środowiska 5 czerwca w przestrzeni publicznej Wrocławia pojawią się animatorzy z kolorowymi plecakami, którzy będą zachęcać mieszkańców do recyklingu puszek po napojach. Specjalne plecaki posłużą animatorom do zbiórki puszek. Podczas wydarzenia przeprowadzona będzie również ankieta świadomości na temat recyklingu.
Zgodnie z Dyrektywą Unii Europejskiej, Polska tak jak pozostałe Państwa członkowskie UE, najpóźniej do lipca 2024 roku jest zobowiązana do wdrożenia nakrętek trwale przymocowanych do butelek.
Z opublikowanych 9 marca 2009 r. na targach branżowych Anuga badań przeprowadzonych wśród konsumentów wynika, że 86% z nich poddaje recyklingowi zużyte materiały szklane, zaś ponad 80% uważa, że odpadom pochodzącym z gospodarstw domowych nie poświęca się
W Polsce wciąż produkuje się mnóstwo śmieci, a dzikie wysypiska i pożary składowisk regularnie pojawiają się w mediach. Powinno jednak cieszyć, że rosną statystyki recyklingu – przyczyniają się do tego m. in. polskie start-upy.
Pierwsze partie napojów Pepsi oraz Mirinda rozlewane do butelek wykonanych w 100% z przetworzonego plastiku (rPET) opuszczają polskie zakłady produkcyjne PepsiCo w Michrowie i Żninie. Napoje w nowych opakowaniach będą pojawiać się sukcesywnie na sklepowych półkach jeszcze w grudniu 2021 r. Tym samym Pepsi staje się pierwszą tak dużą marką napojów gazowanych na polskim rynku dostępną w plastikowych butelkach pochodzących wyłącznie z recyklingu. W ten sposób firma przyczynia się do realizacji założeń gospodarki obiegu zamkniętego, w której surowce mogą być wykorzystywane wielokrotnie. To kolejny ważny krok do realizacji wizji świata PepsiCo, w którym plastik nigdy nie stanie się odpadem, a jednocześnie spełnienie przez firmę złożonego pod koniec 2020 roku zobowiązania.
Saszetki i stick-packi są jednym z najwygodniejszych sposobów pakowania suplementów, produktów spożywczych i kosmetyków. Umożliwiają precyzyjne porcjowanie towaru, oszczędność miejsca w transporcie oraz budowanie atrakcyjnych zestawów promocyjnych. Jednak dla wielu firm przeszkodą w ich wprowadzeniu pozostaje koszt i złożoność uruchomienia własnej linii do saszetkowania. Rozwiązaniem jest współpraca z wyspecjalizowanym copackerem, który przejmie cały proces pakowania.
Dla efektywnego wdrożenia gospodarki o obiegu zamkniętym znaczenie ma wykonanie wielu małych kroków na każdym etapie zarządzania odpadami w przedsiębiorstwie. Opowiada o nich Monika Mąkowska, Dyrektor Biznesu Odpadów Niebezpiecznych i Innych w Stena Recycling.
Rozliczenie obowiązku odzysku i recyklingu odpadów opakowaniowych następuje na koniec roku kalendarzowego. Sprawozdania dotyczące realizacji tego obowiązku za rok 2010 należy złożyć do urzędu marszałkowskiego do 31 marca 2011 r. Tego samego dnia mija termin składnia innych sprawozdań „opakowaniowych”: OPAK-1, OPAK-2, OPAK-3.
Butelki na wodę z tworzywa PET mają szereg zalet – są trwałe, lekkie i co najważniejsze, wbrew obiegowym opiniom, przyjazne środowisku naturalnemu.
„W Krakowie, sercu Małopolski, gdzie historia styka się z nowoczesnością, przemysł nabiera tempa. Nie rodzi się w izolacji – powstaje tam, gdzie innowacja podaje rękę człowiekowi”.
Wśród konsumentów dość powszechnym przekonaniem jest to, że kartony wielomateriałowe na napoje są przyjazne dla środowiska i wygrywają na tym polu z opakowaniami wyprodukowanymi z PET.
Ministerstwo Środowiska oraz Ministerstwo Gospodarki udzieliły honorowego patronatu konferencji LOGISTYKA ODZYSKU. Na pierwszej w Polsce konferencji podejmującej zagadnienia nowych trendów w logistyce (logistyka odzysku i ekologistyka) zostaną poruszone m.in. takie tematy, jak znaczenie logistyki w systemie zagospodarowania odpadów, rozwijanie sektora recyklingu i tworzenie wartości dodanej z odzysku w sieciach dostaw oraz propagowanie społeczeństwa recyklingu.
18 marca będziemy obchodzić Światowy Dzień Recyklingu.