Ochrona środowiska jest obecnie jednym z najbardziej popularnych tematów. Ekologiczny styl życia staje się trendy, a w konsekwencji coraz więcej Polaków decyduje się na segregowanie śmieci w domach.
HSM zorganizował dzień otwarty Technologii Ochrony Środowiska dla firm zajmujących się utylizacją odpadów.
Pierwsze partie napojów Pepsi oraz Mirinda rozlewane do butelek wykonanych w 100% z przetworzonego plastiku (rPET) opuszczają polskie zakłady produkcyjne PepsiCo w Michrowie i Żninie. Napoje w nowych opakowaniach będą pojawiać się sukcesywnie na sklepowych półkach jeszcze w grudniu 2021 r. Tym samym Pepsi staje się pierwszą tak dużą marką napojów gazowanych na polskim rynku dostępną w plastikowych butelkach pochodzących wyłącznie z recyklingu. W ten sposób firma przyczynia się do realizacji założeń gospodarki obiegu zamkniętego, w której surowce mogą być wykorzystywane wielokrotnie. To kolejny ważny krok do realizacji wizji świata PepsiCo, w którym plastik nigdy nie stanie się odpadem, a jednocześnie spełnienie przez firmę złożonego pod koniec 2020 roku zobowiązania.
Z okazji Światowego Dnia Środowiska 5 czerwca w przestrzeni publicznej Wrocławia pojawią się animatorzy z kolorowymi plecakami, którzy będą zachęcać mieszkańców do recyklingu puszek po napojach. Specjalne plecaki posłużą animatorom do zbiórki puszek. Podczas wydarzenia przeprowadzona będzie również ankieta świadomości na temat recyklingu.
Od bąbelków do pewności: udoskonalanie testowania szczelności opakowań żywności wysokiej jakości
Zgodnie z Dyrektywą Unii Europejskiej, Polska tak jak pozostałe Państwa członkowskie UE, najpóźniej do lipca 2024 roku jest zobowiązana do wdrożenia nakrętek trwale przymocowanych do butelek.
Udział Europy w globalnym rynku produkcji tworzyw sztucznych zmniejszył się z 22% w 2006 r. do zaledwie 12% w 2024 r. Europejska transformacja branży w kierunku cyrkularności dramatycznie zwolniła. Podczas tegorocznego Plastics Industry Meeting, przedstawiciele polskiego łańcucha wartości tworzyw sztucznych i administracji rządowej zgodzili się co do kluczowych warunków niezbędnych do odwrócenia obserwowanych trendów – warunków takich jak spójne rozwiązania systemowe oraz zwiększenie skali i atrakcyjności rynkowej surowców z recyklingu.
Gospodarka odpadowa w Polsce poprawia się z każdym rokiem, ale wskaźniki recyklingu wciąż są zbyt niskie. Przyczyny takiego stanu rzeczy leżą nie tylko w edukacji, ale również w projektach wiat śmietnikowych oraz małej ilości kontenerów. Problem rozwiązuje system opracowany przez polski start-up
Rozliczenie obowiązku odzysku i recyklingu odpadów opakowaniowych następuje na koniec roku kalendarzowego. Sprawozdania dotyczące realizacji tego obowiązku za rok 2010 należy złożyć do urzędu marszałkowskiego do 31 marca 2011 r. Tego samego dnia mija termin składnia innych sprawozdań „opakowaniowych”: OPAK-1, OPAK-2, OPAK-3.
Ponad 50 – to liczba wydarzeń, która towarzyszyła zeszłorocznym targom ochrony środowiska w Poznaniu. Tegoroczny program konferencji i wydarzeń specjalnych targów POL-ECO-SYSTEM (27-30 października) także zapowiada się imponująco. Warto wiedzieć jaką dawkę wiedzy dostarczą jesienne targi ekologiczne w Poznaniu.
Wiele z nas zna sytuacje, kiedy wychodzimy na balkon lub przechodzimy w okolicy naszego osiedla i mijamy dobrze nam znane altany śmietnikowe. Często bywa, że nie jest to najprzyjemniejszy widok.
Do startu systemu kaucyjnego w Polsce pozostał zaledwie tydzień. Wdrażane rozwiązanie, które ma poprawić poziomy zbiórki i recyklingu opakowań po napojach, jest jednym z największych projektów środowiskowych ostatnich lat. Przygotowania do uruchomienia systemu są zaawansowane, choć nie wszystkie podmioty obecne na rynku w równym stopniu zdążyły dostosować się do nowej rzeczywistości.
Jak bezpiecznie zabezpieczyć paletę lub ładunek do transportu międzynarodowego? Poznaj prawidłowe metody zabezpieczenia ładunku na palecie.
Dla efektywnego wdrożenia gospodarki o obiegu zamkniętym znaczenie ma wykonanie wielu małych kroków na każdym etapie zarządzania odpadami w przedsiębiorstwie. Opowiada o nich Monika Mąkowska, Dyrektor Biznesu Odpadów Niebezpiecznych i Innych w Stena Recycling.
Zmiany metod naliczania stawek, nienajlepsza sytuacja gospodarcza, wysokie ceny prądu i paliwa to jedne z czynników powodujących wzrost opłat za gospodarowanie odpadami.