Zarządzanie odpadami staje się coraz bardziej złożonym procesem – nie tylko ze względu na wymagania legislacyjne, ale także oczekiwania rynku, potrzeby surowcowe przemysłu i ambicje środowiskowe firm. W tym kontekście coraz większą wartość zyskują sprawdzone, praktyczne modele działania.
Dążymy do skutecznego recyklingu zużytych materiałów i świadomej segregacji odpadów i poprzez codzienność staramy się pokazywać, że ekologia ma znaczenie.
Jeden szczegół, a znaczy tak wiele – mowa tutaj o w pełni nadających się do recyklingu, elastycznych profilach opakowaniowych ProFoam od Thermaflex. Ich głównym przeznaczeniem jest dokładne zabezpieczenie produktów podczas przechowywania i/lub transportu. Profile opakowaniowe Thermaflex z pianki polietylenowej, zaprojektowane z myślą o zapewnieniu efektywnej ochrony, idealnie tłumią drgania i osłaniają towar podczas upadku.
W 2025 roku na polskim rynku zaostrzyły się przepisy dotyczące zarządzania opakowaniami. Priorytetem stało się wdrażanie zasad gospodarki cyrkularnej, a obowiązujący od 2028 roku model rozszerzonej odpowiedzialności producenta (ROP) nałoży na firmy dodatkowe wymagania w zakresie pełnej transparentności działań oraz zabezpieczenia finansowego zobowiązań środowiskowych.
Projekt polskiego systemu depozytowo-kaucyjnego to temat, którym od długiego już czasu żyje cała branża. Budzi on wiele emocji i obaw poszczególnych grup interesariuszy, które narastają w miarę postępu procesu legislacyjnego.
Firma ALPLA, producent opakowań z tworzyw sztucznych wraz z BillerudKorsnäs, szwedzkim producentem papieru i dostawcą papierowych rozwiązań do pakowania utworzyła spółkę joint venture Paboco (The Paper Bottle Company), której celem jest opracowanie i produkcja papierowej butelki w pełni bio-pochodnej i nadającej się do recyklingu.
Nowelizacja ustawy o opakowaniach sprawi, że torby foliowe będą płatne. Od 1 stycznia 2018 roku opłata recyklingowa ma trafiać do budżetu państwa i być przeznaczona na wymianę starych urządzeń grzewczych wśród najbiedniejszych. Jednak, to nie wystarczy, aby realnie zmierzyć się z problemem obiegu „foliówek”.
Butelki wykonane z tworzywa PET mogą być poddane recyklingowi i wykorzystane powtórnie - to obecnie jeden z najskuteczniejszych i efektywnych środowiskowo sposobów gospodarowania odpadami z tworzyw sztucznych. Wejście od 2025 roku systemu kaucyjnego dodatkowo zapewni czysty gatunkowo surowiec wtórny jakim są postkonsumenckie butelki napojowe PET.
Podejmij wyzwanie – zaprojektuj opakowanie! Zgłoś swój projekt do Strefy StudentaMówią, że marzenia się nie spełniają, marzenia się spełnia. Nie inaczej jest w przypadku ambicji zawodowych. Już po raz 8. rusza konkurs Strefa Studenta – szansa dla młodych projektantów opakowań na postawienie pierwszych kroków na ścieżce kariery w branży opakowań.
ALPLA, lider rynku opakowań i recyklingu, została członkiem-założycielem Polskiego Paktu Plastikowego na rzecz zrównoważonego wykorzystywania tworzyw sztucznych.
Na szkoleniu omówimy w jaki sposób praktycznie wdrożyć aktualne przepisy prawne krajowe i UE dotyczące materiałów i wyrobów przeznaczonych do kontaktu z żywnością min. Wymagania Rozporządzenia PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY (UE) 2025/40 z dnia 19 grudnia 2024 r. w sprawie opakowań i odpadów opakowaniowych (PPWR).
Instytut Staszica przeanalizował zapowiedzi dotyczące ustawy wprowadzającej system kaucyjny dla opakowań plastikowych, a także szklanych wielokrotnego i jednorazowego użytku. Instytut pozytywnie ocenia projekt objęcia systemem kaucyjnym opakowań plastikowych czy metalowych dla napojów (butelki PET, puszki) jako tych surowców, które ze względu na specyfikę (małą masę, możliwość zgniatania) mogą być przyjmowane przez automaty w większości sklepów lub mogą być przez nie zbierane manualnie. Dodatkowo to one właśnie w ogromnym stopniu zanieczyszczają nasze ulice i środowisko – ich zbiórka i recykling są więc korzystne społecznie i ekologicznie, a także realne organizacyjnie.
Pod Lublinem powstaje jedna z pierwszych w Polsce fabryk produkujących nakrętki przymocowane do plastikowych butelek. Wytwarzane tam produkty, będą zgodne z najnowszymi unijnymi wymaganiami, które wejdą w życie w lipcu 2024 roku, aby zoptymalizować recykling plastików. Przy projekcie pracuje Arup, firma specjalizująca się w zrównoważonej inżynierii, która współtworzyła takie obiekty, jak zakład PepsiCo pod Środą Śląską, nowy browar Carlsberg w Hamburgu czy fabryka Toyoty w tureckim Adapazari.
Nasz krótki i błyskotliwy filmik o recyklingu plastiku daje pewien wgląd w poszczególne etapy tego procesu. Jego główne przesłanie jest jasne: nie wyrzucaj – przetwarzaj.
Recykling będzie jeszcze bardziej efektywny dzięki Centrum Recyklingu Stena Nordic – jednemu z najnowocześniejszych tego typu obiektów w Europie.