Instalacje termicznego przekształcania odpadów komunalnych od lat są powszechnie używane w krajach Unii Europejskiej. Pierwsza tego typu spalarnia została wybudowana w Anglii, w Nottingham w II połowie XIX w. Dynamiczny rozwój tych instalacji w Europie datuje się od połowy lat 60-tych ubiegłego wieku.
Prezentacja innowacyjnych rozwiązań od startupów z branży ochrony środowiska, warsztaty tworzenia biodegradowalnych doniczek, testy specjalistycznego pojazdu elektrycznego i wykład o przekształcaniu odpadów w energię - to tylko część wydarzeń zaplanowanych dla samorządów i przedstawicieli branży komunalnej podczas targów Ekotech, od 8 do 10 kwietnia w Targach Kielce. W jubileuszowej 25. edycji wydarzenia wezmą udział wiodące firmy z najnowszymi rozwiązaniami z zakresu recyklingu, ekologii i gospodarowania odpadami. Wstęp na targi jest bezpłatny po rejestracji.
ALPLA rozbudowuje zakład PET Recycling Team w Radomsku podwajając wydajność produkcji materiału rPET.
Wydobycie surowców ze składowisk, wykorzystanie na większą skalę robotów w procesie recyklingu oraz ograniczenie zbiórki do trzech frakcji odpadów to tylko niektóre z prognoz dot. gospodarowania odpadami. Przyszłość recyklingu nakreśla Christer Forsgren, Dyrektor ds. technicznych i środowiskowych w Stena Recycling International.
Na tegoroczne Międzynarodowe Targi Ochrony Środowiska POLECO zaprasza grono firm produkcyjnych i usługowych z branży recyklingu, odpadów, rewitalizacji i rekultywacji, utrzymania czystości i porządku. Wystawcy reprezentować będą także branże związane z techniką komunalną, gospodarką obiegu zamkniętego, odnawialnymi źródłami energii, inteligentnymi miastami oraz ochroną klimatu.
Udział Europy w globalnym rynku produkcji tworzyw sztucznych zmniejszył się z 22% w 2006 r. do zaledwie 12% w 2024 r. Europejska transformacja branży w kierunku cyrkularności dramatycznie zwolniła. Podczas tegorocznego Plastics Industry Meeting, przedstawiciele polskiego łańcucha wartości tworzyw sztucznych i administracji rządowej zgodzili się co do kluczowych warunków niezbędnych do odwrócenia obserwowanych trendów – warunków takich jak spójne rozwiązania systemowe oraz zwiększenie skali i atrakcyjności rynkowej surowców z recyklingu.
Zmniejszenie śladu węglowego jest ogromnym wyzwaniem i celem w branży opakowań i różnych rodzajów materiałów.
Rok 2019 rozpoczął się od zmian w zakresie segregacji odpadów. Dotyczą one każdego z nas, zarówno w sferze prywatnej, jak i w przestrzeni biurowej. Niektóre organizacje rozpoczęły już segregację według nowych zasad, inne jeszcze nie, ale każdy z nas wcześniej, czy później, w pracy, czy w domu, staje przed pytaniem, gdzie wyrzucić dany asortyment odpadów.
Dla efektywnego wdrożenia gospodarki o obiegu zamkniętym znaczenie ma wykonanie wielu małych kroków na każdym etapie zarządzania odpadami w przedsiębiorstwie. Opowiada o nich Monika Mąkowska, Dyrektor Biznesu Odpadów Niebezpiecznych i Innych w Stena Recycling.
Od pierwszego września wejdzie w życie kolejna nowelizacja tzw. ustawy śmieciowej. Wedle jej zapisów, osoby, które nie będą stosowały się do zasad o segregacji odpadów, za ich odbiór zapłacą od dwóch do czterech razy więcej. Zmiany zakładają też ulgi dla tych gospodarstw domowych, które same zagospodarują część produkowanych odpadów.
Firma Kite Packaging dodała do oferty nowy asortyment opakowań chłodzących. Nowa seria z kontrolowaną temperaturą obejmuje pięć różnych produktów, które jak twierdzi firma, oferują wysokiej jakości ochronę termiczną dla szerokiej gamy towarów wrażliwych na temperaturę na rynku.
Już wkrótce Rada Unii Europejskiej zatwierdzi dyrektywę w sprawie ograniczenia wpływu niektórych produktów z tworzyw sztucznych na środowisko. Zdaniem ekspertów Deloitte zawarte w tym dokumencie ambitne cele ograniczające stosowanie plastiku nie będą możliwe bez wprowadzenia systemu kaucyjnego. Z 5 mln 565 tys. ton opakowań wprowadzonych na rynek w Polsce w 2017 roku, około 2,5 mln ton (45 proc.) trafiło do gospodarstw domowych.
Instytut Staszica przeanalizował zapowiedzi dotyczące ustawy wprowadzającej system kaucyjny dla opakowań plastikowych, a także szklanych wielokrotnego i jednorazowego użytku. Instytut pozytywnie ocenia projekt objęcia systemem kaucyjnym opakowań plastikowych czy metalowych dla napojów (butelki PET, puszki) jako tych surowców, które ze względu na specyfikę (małą masę, możliwość zgniatania) mogą być przyjmowane przez automaty w większości sklepów lub mogą być przez nie zbierane manualnie. Dodatkowo to one właśnie w ogromnym stopniu zanieczyszczają nasze ulice i środowisko – ich zbiórka i recykling są więc korzystne społecznie i ekologicznie, a także realne organizacyjnie.
Dwie finałowe prace dyplomowe, dwa nowatorskie podejścia do tworzyw sztucznych i jedna wspólna idea – innowacje jako motor rozwoju przemysłu. 14 stycznia 2026 roku w Sieci Badawczej Łukasiewicz – Instytucie Chemii Przemysłowej im. Prof. Ignacego Mościckiego odbył się finał IX edycji Konkursu Polskiego Związku Przetwórców Tworzyw Sztucznych (PZPTS) na najlepszą pracę dyplomową.
1 stycznia 2012 r. weszła w życie Ustawa o Utrzymaniu Czystości i Porządku w Gminach. Zakłada ona przejęcie przez gminy gospodarowania odpadami.