Targi Ochrony Środowiska i Gospodarki Odpadami Ekotech zorganizowane w 2023 roku przyciągnęły do Targów Kielce jeszcze więcej Wystawców z innowacyjnymi rozwiązaniami w zakresie gospodarowania odpadami i prawie trzykrotnie więcej Zwiedzających niż podczas poprzedniej edycji. W tym samym czasie odbyły się jubileuszowe Targi Enex – największe targi odnawialnych źródeł energii w Polsce.
Przeciwnicy wody w butelkach PET błędnie uważają, że jest ona szkodliwa dla zdrowia, ponieważ rzekomo przedostają się do niej z tego opakowania plastyfikatory, czyli ftalany, a prawdą jest to, że tworzywa sztuczne z plastyfikatorami i bisfenolem A, nie są używane do opakowań na produkty spożywcze oraz kosmetyczne.
Targi POLECO to kluczowe miejsce spotkań i wymiany technologicznych doświadczeń liderów ochrony klimatu. To w Poznaniu rozpoczyna się transfer wiedzy oraz innowacji do branży komunalnej. Tegoroczna edycja jeszcze precyzyjniej trafi w potrzeby samorządów i przemysłu szukającego innowacji z zakresu ochrony środowiska.
Rosnąca presja ze strony konsumentów i rządów zmusza właścicieli marek do stosowania opakowań przyjaznych dla recyklingu. Smithers Pira wskazuje pięć trendów, które pomagają zwiększyć rynek.
Projektowanie opakowań z myślą, że będą one poddane recyklingowi, a materiał, z których powstały zostanie ponownie wykorzystany, jest kluczowym czynnikiem sukcesu w drodze do gospodarki o obiegu zamkniętym.
Dzień Ziemi to dobra okazja do zastanowienia się przez przedsiębiorców, jakie realne działania mogą wdrożyć do codziennego życia biznesu, aby mieć wpływ na ochronę środowiska.
Prawie 90 proc. Polaków segreguje jednorazowe szklane butelki wrzucając je do zielonego pojemnika w ramach gminnych systemów odbioru frakcji szklanej. Sprawnie działa też odbiór butelek zwrotnych, np. po wodzie lub piwie, pozwalając na ponowne zagospodarowanie ponad 70% takich opakowań. Instytut ESG jest za systemem kaucyjnym dla butelek plastikowych, których odzyskuje się niewiele – dla konsumentów i samych sklepów, dodatkowe obowiązki nie przysporzą takich problemów, jak gabarytowe szkło. Te powinny być pozyskiwane jak dotychczas – z systemów gminnych.
To już jutro! W środę, 19 października, rozpoczną się w Poznaniu Międzynarodowe Targi Ochrony Środowiska POLECO. W tym roku spodziewanych jest blisko 150 wystawców z dziewięciu krajów. Wielu z nich zaprezentuje podczas POLECO swoje nowości. Wręczone zostaną Złote Medale, a w programie także bogata propozycja konferencji i wydarzeń towarzyszących. Targi potrwają do piątku 21 października.
Z najnowszych danych wynika, że zanieczyszczenie odpadów papierowych plastikiem w okresie między listopadem a marcem wzrasta nawet o 40 proc. Misją Waterdrop jest eliminacja plastiku w formie jednorazowych butelek ze środowiska naturalnego. Austriacka marka od ubiegłego roku jest oficjalnym partnerem turnieju Australian Open, w ramach tej współpracy udało jej się zredukować 99 proc. plastiku jednorazowego użytku w strefach graczy. Przy okazji tegorocznego turnieju powstała oficjalna butelka turnieju – Stalowa Butelka Termiczna AO25.
Komentarz ekonomiczny Julii Patorskiej, liderki zespołu ds. analiz ekonomicznych, Sustainability & Economics, Deloitte
Setki firm z ponad 30 krajów Europy, Azji i Bliskiego Wschodu już potwierdzają udział w 29. edycji Międzynarodowych Targów Przetwórstwa Tworzyw Sztucznych i Gumy. Od 20 do 23 maja 2025 zaprezentują najnowsze rozwiązania dla tej gałęzi przemysłu. Rejestracja dla wystawców wciąż trwa – warto już teraz zarezerwować najlepsze miejsce.
Międzynarodowe Targi Ochrony Środowiska POLECO 2022 zgromadziły w Poznaniu 149 firm z dziewięciu krajów, a także 4490 profesjonalnych zwiedzających. Wystawcy zaprezentowali szeroką gamę produktów, usług i technologicznych nowości, a to wszystko w towarzystwie licznych konferencji, odpowiadających na najbardziej aktualne wyzwania związane z ochroną środowiska, polityką klimatyczną i zrównoważonym rozwojem.
Tysiącami pełnych energii rozmów, startujących biznesów oraz dopinanych kontraktów tętniły cztery dni 28. Międzynarodowych Targów Przetwórstwa Tworzyw Sztucznych i Gumy Plastpol. Wydarzenie po raz kolejny okazało się największym i najważniejszym w Europie Środkowej spotkaniem służącym rozwojowi branży przetwórstwa tworzyw sztucznych i gumy. Na licznych stoiskach prezentowane były najnowsze technologie, linie produkcyjne i surowce. Ofertę 603 firm z 31 krajów Europy, Azji i Bliskiego Wschodu poznało ponad 15 tysięcy osób z różnych stron świata.
Nowe przepisy w zakresie gospodarki odpadami, weszły w życie wraz z początkiem 2014 roku. Dzięki nim więcej opakowań ma być powtórnie wykorzystanych i przetworzonych, zgodnie z unijnymi standardami oraz przyczynić się do redukcji szarej strefy.
Opakowania biodegradowalne, opakowania przyjazne środowisku – kierunek rozwoju opakowań