25 minut - tyle średnio trwa użytkowanie jednorazowej torby foliowej. Badania pokazują, że nawet co minutę w oceanach lądują odpady plastikowe wielkości ciężarówki. Produkujemy śmieci na ogromną skalę: spożywcze i ogrodowe, budowlane i rozbiórkowe, górnicze i przemysłowe... lista jest długa. Czas zrozumieć, że odpady mają nie tylko negatywny wpływ na środowisko, a co za tym idzie na zmiany klimatu, ale doprowadzają również do strat gospodarczych. Jednakże powinniśmy je postrzegać nie tylko jako problem, ale również jako zasób do wykorzystania, którym musimy o wiele lepiej gospodarować.
Prawie 90 proc. Polaków segreguje jednorazowe szklane butelki wrzucając je do zielonego pojemnika w ramach gminnych systemów odbioru frakcji szklanej. Sprawnie działa też odbiór butelek zwrotnych, np. po wodzie lub piwie, pozwalając na ponowne zagospodarowanie ponad 70% takich opakowań. Instytut ESG jest za systemem kaucyjnym dla butelek plastikowych, których odzyskuje się niewiele – dla konsumentów i samych sklepów, dodatkowe obowiązki nie przysporzą takich problemów, jak gabarytowe szkło. Te powinny być pozyskiwane jak dotychczas – z systemów gminnych.
Po wprowadzeniu nowelizacji do ustawy z dnia 13 czerwca 2013 r., o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi w części bezpłatnego korzystania z popularnych reklamówek, wiele osób zwraca się do Polskiej Izby Opakowań z prośbą o wyjaśnienie genezy wprowadzonej nowelizacji oraz zasadach „wydawania” toreb plastikowych przy zakupach.
Aż 96% Polaków uważa, że opakowań jest za dużo a produkty powinny być pakowane inaczej
Aż 86% Polaków potwierdza, że system kaucyjny trzeba wprowadzić jak najszybciej
Federacja Przedsiębiorców Polskich (FPP) oraz Centrum Analiz Legislacyjnych i Polityki Ekonomicznej (CALPE) zwracają uwagę, że gminna infrastruktura komunalna służąca do odbioru i sortowania śmieci jest w Polsce dobrze rozwinięta. Jednak gminy potrzebują pilnie wsparcia finansowego, bo dotychczas to one z udziałem mieszkańców ponoszą koszty recyklingu odpadów po opakowaniach. Tymczasem to producenci wyrobów spożywczych ponoszą odpowiedzialność za to, jakie opakowania i tym samym odpady są wprowadzane na rynek.
27 marca Parlament Europejski zatwierdził dyrektywę w sprawie tworzyw sztucznych do jednorazowego użytku. Packaging Europe zebrał reakcje różnych stowarzyszeń branżowych.
Jedna trzecia z 3,5 mln ton tworzyw sztucznych wytwarzanych przez polski rynek, wykorzystywana jest do produkcji opakowań. Jednak poziom recyklingu opakowań wprowadzonych do gospodarstw domowych wynosi jedynie 40 proc.
15 lipca mija termin nadsyłania zgłoszeń do udziału w Konferencji BEZPIECZNE OPAKOWANIA ŻYWNOSCI organizowanej przez Polską Izbę Opakowań w dniu 26 września w ramach targów żywności POLAGRA FOOD, POLAGRA TECH oraz Targów Opakowań Żywności PAKFOOD.
Dla wszystkich małych, średnich i dużych firm zainteresowanych leasingiem maszyn budowlanych, drogowych lub poligraficznych Bankowy Fundusz Leasingowy przygotował nowy produkt – BanMasz Leasing.
W dniach 13-14 marca 2013 w Warszawie odbędzie się I Ogólnopolski Kongres Recyklingu. Będzie to najważniejsza międzybranżowa debata o odpadach.
Szybki rozwój i sukces druku cyfrowego skłaniają marki do eksperymentowania z marketingiem - poprawy oceny akceptacji i lojalności wobec marki przez konsumentów - a także spełnienia nowych wymagań regulacyjnych i ewolucji nowych modeli biznesowych.
W dniach 13-tym i 14-tym marca 2013 w hotelu Intercontinental Warszawie odbył się I Ogólnopolski Kongres Recyklingu. W Kongresie wzięło udział około 350 osób, w tym prawie 270 uczestników, ponad 60 prelegentów, panelistów i moderatorów oraz wielu dziennikarzy.
JARTOM specjalizuje się na terenie całej Polski w świadczeniu usług związanych z pośrednictwem oraz doradztwem w zakresie nieruchomości magazynowych, produkcyjnych oraz gruntowych. Dlatego specjaliści JARTOM doskonale znają zagadnienia związane z nierucho