W obliczu narastających wyzwań środowiskowych oraz postępujących zmian klimatycznych, zagadnienie efektywnego recyklingu tworzyw sztucznych nabiera szczególnego znaczenia nie tylko w kontekście zrównoważonego rozwoju. Na uwagę zasługuje kwestia recyklingu materiałów coraz częściej wykorzystywanych na szeroką skalę, takich jak szkło akrylowe (plexi) oraz poliwęglan. Oba te materiały stanowią dziś integralną część współczesnego przemysłu i znajdują szerokie zastosowanie w różnorodnych dziedzinach życia.
Produkcja opakowań z tworzyw sztucznych opiera się obecnie w największym stopniu na materiałach takich jak politereftalan etylenu (PET), polipropylen, polistyren, polietylen, poliwęglan oraz polichlorek winylu. Do kontaktu z żywnością nadają się wszystkie wymienione tworzywa, ale warto rozważyć szczególnie folie twarde PET.
Jedna z najważniejszych imprez branży przetwórstwa tworzyw sztucznych w Europie startuje już we wtorek, 21 maja w Targach Kielce. Przez 4 dni targów Plastpol ponad 600 firm z 30 krajów będzie prezentowało najnowszą ofertę. Wystawie towarzyszy Seminarium Techniczne PLASTECH INFO, którego tematyka będzie dotyczyła przede wszystkim efektywności procesowej i energooszczędności w technologiach przetwórstwa tworzyw sztucznych.
W Polsce, jak i w całej Unii Europejskiej, przemysł tworzyw sztucznych stoi przed dużymi wyzwaniami związanymi z transformacją ku gospodarce o obiegu zamkniętym. Dodatkowe opłaty w tym tzw. „podatek od plastiku” (Plastics Own Resource), zostały wprowadzone, aby częściowo zbilansować straty w budżecie UE po Brexicie. Chociaż wprowadzony mechanizm jest oficjalnie uznawany za instrument wspierający działania proekologiczne, w rzeczywistości stanowi narzędzie do pozyskiwania funduszy na realizację budżetu UE, a nie wspieranie transformacji przemysłowej w zakresie ograniczenia niepoddanych recyklingowi odpadów z tworzyw sztucznych.
Pierwszą butelkę z materiału PCR (post-consumer recycled material) o pojemności 1000 ml ALPLA wykonała w latach 90 dla marki Lenor. Od tego czasu na rynku tworzyw sztucznych zaszło wiele zmian - zarówno w sposobie produkcji, jak i przetwarzania surowców. Jak na przestrzeni lat zmieniła się rzeczywistość opakowań, których jako konsumenci używamy na co dzień?
„W Targach Kielce przyszedł do nas klient, z którym od miesięcy szukaliśmy skutecznego kontaktu”. „Sprzedaliśmy pięć maszyn, w tym premierowe modele”. „Zdobyliśmy klientów z Litwy, Włoch, Niemiec, Holandii, Anglii i Słowacji” – efekty 29. Międzynarodowych Targów Przetwórstwa Tworzyw Sztucznych i Gumy przekładają się na konkretne otwarcie na nowe rynki. W czterodniowym wydarzeniu, które zakończyło się w piątek, 23 maja, udział wzięło 600 wystawców z 30 krajów oraz blisko 15 tysięcy zwiedzających.
PLASTPOL to jedno z największych i najbardziej prestiżowych wydarzeń dla przemysłu przetwórstwa tworzyw sztucznych i gumy w Europie, a także liczące się na świecie forum innowacji i międzynarodowej wymiany doświadczeń. Tegoroczna edycja targów odbędzie się w dniach 20–23 maja 2025 roku w Targach Kielce, zamieniając siedem hal wystawienniczych w tętniącą życiem, nowoczesną „fabrykę” możliwości. Bilety już dostępna na plastpol.com
ALPLA powołuje do życia międzynarodowe stowarzyszenie promujące odpowiedzialne wykorzystanie tworzyw sztucznych. promowanie rzetelnej wiedzy o materiałach plastikowych, wspieranie ich zrównoważonych zastosowań oraz rozwój gospodarki o obiegu zamkniętym poprzez lepsze wykorzystanie i kontrolę nad obiegiem PET i innych polimerów.
Transformacja w kierunku gospodarki o obiegu zamkniętym (GOZ) jest dziś jednym z najważniejszych projektów cywilizacyjnych i regulacyjnych realizowanych w Europie. Wpisuje się ona w szerszą strategię budowania gospodarki neutralnej klimatycznie i bardziej efektywnej zasobowo, której ramy wyznacza m.in. European Green Deal. Jej cel jest jasny: ograniczyć presję środowiskową, zwiększyć efektywność wykorzystania surowców i jednocześnie stworzyć nowe impulsy rozwojowe dla europejskiej gospodarki.
Nie wiemy, czy brytyjski wynalazca Alexander Parkes, który w 1855 r. jako pierwszy wyprodukował tworzywo sztuczne - celuloid – z naturalnego polimeru, spodziewał się, jak wielkiego przełomu dokonuje. Tymczasem zapoczątkował w ten sposób technologiczną rewolucję znaczoną pojawieniem się kolejnych rodzajów tworzyw o tysiącach zastosowań, których główna cecha – ponadprzeciętna trwałość – miała okazać się tyleż błogosławieństwem, co przekleństwem dla człowieka i środowiska.
DS Smith, globalny dostawca zrównoważonych rozwiązań opakowaniowych, we współpracy z największymi i najbardziej popularnymi markami z branży FMCG, osiągnął kamień milowy w zakresie zrównoważonego rozwoju. Na 16 miesięcy przed zadeklarowanym terminem grupa zastąpiła ponad miliard sztuk problematycznych tworzyw sztucznych.[1]
W każdej branży doświadczenie jest bardzo ważne. Podobnie jest w przypadku przetwórstwa tworzyw sztucznych. Dlatego warto postawić na ofertę firmy, którą chcemy dzisiaj bliżej przedstawić.
Pojemniki z tworzyw sztucznych wygrywają ze swymi drewnianymi i metalowymi odpowiednikami na wielu polach. Mają znacznie mniejszą masę oraz większą odporność mechaniczną i chemiczną, są estetyczne i łatwe w czyszczeniu, świetnie znoszą nawet najtrudniejsze warunki atmosferyczne. W dodatku – co dzisiaj szczególnie istotne – są ekologiczne; wykonywane z wysokiej jakości tworzyw (najczęściej z polietylenu wysokiej gęstości, z polipropylenu lub kopolimeru polietylenowo-polipropylenowego), takie pojemniki są w stanie wytrzymać nawet kilkuletnie intensywne użytkowanie, a po zakończeniu cyklu życia i przetworzeniu w granulat trafić ponownie do obiegu jako składnik nowego produktu.
9 na 10 Polaków wie o istnieniu systemu kaucyjnego, a ponad 60 proc z niego korzysta. Największą motywacją do segregowania opakowań jest dla nas zwrot kaucji oraz możliwość recyclingu odpadów. Takie wyniki przynosi sondaż instytutu IQS dla ALPLA. Przypadający 18 marca Światowy Dzień Recyklingu to dobra okazja, by sprawdzić, jak Polacy podchodzą do oddawania opakowań po pół roku od wejścia w życie systemu kaucyjnego, mającego niebagatelny wpływ na recykling tworzyw sztucznych.
ALPLA rozbudowuje zakład PET Recycling Team w Radomsku, zwiększając wydajność produkcyjną fabryki z 30 000 do 54 000 ton materiału rPET przeznaczonego do kontaktu z żywnością. Przetwarzane w fabryce zużyte butelki PET w 95% pochodzą z naszego kraju, a odzyskane w procesie recyklingu tworzywo rPET trafia na rynek w Polsce, a także do krajów UE m.in. Niemiec, Włoch, Czech i Belgii.