Celem Konferencji jest wymiana doświadczeń w zakresie zrównoważonego gospodarowania odpadami oraz propagowanie społeczeństwa recyklingu, które efektywnie wykorzystuje dostępne zasoby, podejmuje świadome działanie zapobiegające powstawaniu odpadów i przekazuje do recyklingu odpady, których powstania nie dało się uniknąć.
ALPLA, globalny lider produkcji opakowań i recyklingu, odpowiada za przetwarzanie w zakładach PET Recycling Team w Radomsku (PRT Radomsko) opakowań, które w pilotażowym projekcie „closed loop” sieci Żabka zostaną zebrane od jej klientów.
Trudno obecnie przeoczyć narastające problemy związane ze zmianami klimatycznymi i zanieczyszczeniem środowiska. Mają one wpływ zarówno na nasze codzienne funkcjonowanie, jak i na sytuację rynkową w biznesie, także w zakresie świadczenia usług. Przedsiębiorcy muszą respektować postanowienia dyrektywy unijne, które zaostrzają regulacje dotyczące produkcji, sprzedaży i użytkowania opakowań. Dodatkowo, w 2025 r. zacznie w Polsce obowiązywać system kaucyjny. O tym jak się przygotować do wprowadzanych zmian i wymogów rozmawiali eksperci podczas Konferencji Środowiskowej 2023 pt. „Odpady na wagę złota: kierunek system kaucyjny”, zorganizowanej przez Interzero w Polsce. Jakie wnioski i praktyczne wskazówki wypracowano?
Firma COMAC z Włoch to renomowany producent dwuślimakowych wytłaczarek współbieżnych. Na ich bazie produkuje m.in. linie do compoundingu i produkcji koncentratów barwiących. Jest zaliczany do liderów w swojej branży a maszyny, które dostarcza do swoich klientów charakteryzują się wysoką jakością, innowacyjnością i trwałością.
ALPLA, globalny lider w zakresie produkcji opakowań i recyklingu wraz z Vöslauer, wiodącą marką na austriackim rynku wód mineralnych, opracowali nową zwrotną butelkę PET. Dzięki unikatowemu projektowi emisja dwutlenku węgla podczas jej produkcji zmniejszona została aż o 30%, a wagę opakowania ograniczono o prawie 90% w porównaniu z alternatywą wielokrotnego użytku wykonaną ze szkła. Uroczysta odsłona butelki odbyła się w obecności austriackiej Minister Środowiska Leonore Gewessler i Alexandra Egita, Dyrektora Zarządzającego Greenpeace w Europie Środkowo-Wschodniej.
Busch Vacuum Solutions wprowadza nowe suche kłowe pompy próżniowe MINK MM. Nowa generacja wyróżnia się minimalnymi kosztami eksploatacji, niskim zużyciem energii i zmniejszonym śladem CO2 dzięki ograniczonemu zapotrzebowaniu na surowce.
W dniach 16-17 października 2012 r., w Warszawie, odbędzie się piąta już edycja Międzynarodowej Konferencji Naukowo-Technicznej PRZYSZŁOŚĆ OPAKOWAŃ Z BIOTWORZYW.
Branża opakowań prężnie się rozwija, dostarczając innowacyjnych rozwiązań i technologii, które wpływają na każdy aspekt naszego życia. Będzie to można zobaczyć na własne oczy na nadchodzących Targach Taropak, które odbędą się w dniach 27-29 września. To jedno z najważniejszych wydarzeń dla profesjonalistów związanych z branżą opakowań.
Zaledwie kilka tygodni pozostało do wprowadzenia systemu kaucyjnego w Polsce. Zgodnie z przepisami, które zaczną obowiązywać od 1 października, wszystkie sklepy o powierzchni powyżej 200 m kw. będą musiały zbierać opakowania objęte systemem, z kolei mniejsze punkty sprzedaży mogą przystąpić do programu dobrowolnie. Zmiany są nowością nie tylko dla przedsiębiorców – badania pokazują, że z systemu kaucyjnego korzystało dotychczas zaledwie 28 proc. Polaków. Pozytywnie oceniły go trzy na cztery osoby z tej grupy, co potwierdza coraz większe przywiązanie konsumentów do kwestii ekologicznych w handlu detalicznym. Choć są one ważne również dla właścicieli sklepów, przepisy w obecnym kształcie rodzą w ich opinii zbyt wiele wyzwań finansowych i organizacyjnych.
Po sukcesie targów EPLA 2011 tereny targów poznańskich po raz kolejny gościć będą dostawców surowców oraz przetwórców tworzyw i kauczuków.
Zarząd Plast-Box S.A., producenta opakowań z tworzyw sztucznych, poinformował o podjętej przez spółkę córkę – Plast-Box Ukraina sp. z o.o., decyzji o wypłacie dywidendy w wysokości 7,9 mln UAH czyli 251,6 tys. EUR.
Ministerstwo Środowiska oraz Ministerstwo Gospodarki udzieliły honorowego patronatu konferencji LOGISTYKA ODZYSKU. Na pierwszej w Polsce konferencji podejmującej zagadnienia nowych trendów w logistyce (logistyka odzysku i ekologistyka) zostaną poruszone m.in. takie tematy, jak znaczenie logistyki w systemie zagospodarowania odpadów, rozwijanie sektora recyklingu i tworzenie wartości dodanej z odzysku w sieciach dostaw oraz propagowanie społeczeństwa recyklingu.
Do 2030 r. w Polsce zostanie wykorzystane 147 milionów plastikowych toreb w ramach dostaw zakupów modowych online, co przekłada się na ponad 2500 plastikowych toreb dostarczanych co godzinę – wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie DS Smith, światowego lidera w zakresie zrównoważonych opakowań. Tylko w ubiegłym roku internetowi sprzedawcy mody dostarczyli polskim konsumentom 16 milionów plastikowych toreb (43 tysiące toreb każdego dnia), które można by zastąpić innymi, bardziej zrównoważonymi rozwiązaniami. Ponad trzy czwarte (77%) kupujących w Polsce chce wycofania plastikowych toreb, jeśli są dostępne ich zamienniki.
W wysoce konkurencyjnym środowisku produkcyjnym, w którym coraz więcej producentów wdraża zasady lean manufacturing, a rosnąca grupa klientów preferuje dostawy just-in-time, zmiana podejścia do procesów logistycznych i zwiększenie zainteresowania intralogistyką – z założenia zapewniającą sprawniejszy przepływ materiałów i mającej znaczący wpływ na obniżenie całościowych kosztów działania firmy – staje się priorytetem wielu przedsiębiorstw.
Plastik jest materiałem zbudowanym z polimerów syntetycznych, które są stworzone przez człowieka i nie występują w naturze, lub półsyntetycznych organicznych. Często są wzbogacane różnymi dodatkami modyfikującymi, np. barwniki i stabilizatory promieniowania UV. Plastiku używa się m.in. do produkcji butelek, które są nieodłącznym elementem wielu branż. Jakie mają zalety?