Poziom recyklingu odpadów w Polsce nadal jest na niewystarczającym poziomie.
Pierwsze partie napojów Pepsi oraz Mirinda rozlewane do butelek wykonanych w 100% z przetworzonego plastiku (rPET) opuszczają polskie zakłady produkcyjne PepsiCo w Michrowie i Żninie. Napoje w nowych opakowaniach będą pojawiać się sukcesywnie na sklepowych półkach jeszcze w grudniu 2021 r. Tym samym Pepsi staje się pierwszą tak dużą marką napojów gazowanych na polskim rynku dostępną w plastikowych butelkach pochodzących wyłącznie z recyklingu. W ten sposób firma przyczynia się do realizacji założeń gospodarki obiegu zamkniętego, w której surowce mogą być wykorzystywane wielokrotnie. To kolejny ważny krok do realizacji wizji świata PepsiCo, w którym plastik nigdy nie stanie się odpadem, a jednocześnie spełnienie przez firmę złożonego pod koniec 2020 roku zobowiązania.
Prawie 6000 odwiedzających, 300 wystawców z 22 krajów i ponad 4 tysiące m2 powierzchni wystawienniczej. Tak w liczbach przedstawia się tegoroczna, wrześniowa edycja Targów Przetwórstwa Tworzyw Sztucznych i Gumy PLASTPOL. Była to jubileuszowa, 25. edycja wydarzenia organizowanego przez Targi Kielce.
W imieniu Zachodniopomorskiego Klastra Chemicznego „Zielona Chemia” w Szczecinie oraz naszych współorganizatorów: Centrum Bioimmobilizacji i Innowacyjnych Materiałów Opakowaniowych Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie, Regionalnego Centrum Innowacji i Transferu Technologii w Szczecinie oraz ZukunftsAgentur Brandenburg GmbH we Frankfurcie n/ Odrą (Niemcy).
Globalny producent opakowań szklanych, firma O-I, przedstawi konceptualną wizję szkła i opakowań szklanych na międzynarodowych targach technologii produkcji napojów Drinktec, które odbędą się w Monachium (Niemcy) 14-19 września 2009 r.
Dobiega końca międzynarodowy projekt badawczy, którego celem jest opracowanie opakowań, które pozwolą dłużej zachować świeżość delikatnej żywności i kwiatów. Jakie są jego rezultaty?
Międzynarodowe Targi Ochrony Środowiska POLECO 2022 zgromadziły w Poznaniu 149 firm z dziewięciu krajów, a także 4490 profesjonalnych zwiedzających. Wystawcy zaprezentowali szeroką gamę produktów, usług i technologicznych nowości, a to wszystko w towarzystwie licznych konferencji, odpowiadających na najbardziej aktualne wyzwania związane z ochroną środowiska, polityką klimatyczną i zrównoważonym rozwojem.
W Targach Kielce od 6 do 8 października nie brakowało najnowszych technologii z zakresu przetwórstwa tworzyw sztucznych i gumy. Na tegorocznym PLASTPOLU obecnych było 147 firm z 12 krajów.
Wielkimi krokami zbliżają się XXI Targi Ochrony Środowiska i Gospodarki Odpadami EKOTECH. Poprzednia, a za razem jubileuszowa edycja zgromadziła w Targach Kielce 62 firmy z 8 krajów.
Sześciu na dziesięciu (62%) europejskich konsumentów twierdzi, że byliby skłonni zapłacić więcej za produkty spożywcze w opakowaniach zawierających mniej tworzyw sztucznych. Podobna liczba (59%) twierdzi, że sortuje i poddaje recyklingowi więcej odpadów niż pięć lat temu.
„Emil die Flasche®” ma kolejnego członka rodziny: odpowiadając na oczekiwania klientów, firma Emil Vertriebs-GmbH wprowadza do oferty szklaną butelkę na napoje w ochronnym kołnierzu, tym razem o objętości 600 ml. W zeszłym roku firma z Wittibreut w Bawarii (Niemcy) rozszerzyła linię o model 400 ml. Wszystkie butelki są produkowane przez O-I, jednego z czołowych producentów opakowań szklanych na świecie.
„Przemysłowa Wiosna” to od ponad 10 lat wydarzenie, które buduje trendy na kolejny rok w wielu gałęziach przemysłu. O prestiżu wystaw świadczą dane dotyczące poprzedniej edycji: 900 wystawców z 35 krajów oraz ponad 12 tysięcy zwiedzających. W tym roku udział w „Przemysłowej Wiośnie” potwierdziła większość z nich. To już ostatni dzwonek, aby stać się częścią tego ważnego wydarzenia, które odbędzie się od 10 do 12 kwietnia w Targach Kielce.
Branża farmaceutyczna i kosmetyczna przeżywa obecnie ważny okres dla swojej działalności. Te dwie gałęzie przemysłu aktywnie walczą o swoją pozycję rynkową m.in. poprzez wprowadzanie na rynek licznych nowych marek higienicznych, przeciwwirusowych, biobójczych, wzmacniających odporność i innych.
Z badań firm analitycznych wynika, że Europejczycy najczęściej wybierają pojazdy typu kombi.
Branża kompozytowa od wielu lat rozwija się bardzo dynamicznie i stabilnie. Wynika to z rosnącego zapotrzebowania na produkty i półprodukty kompozytowe. Jednak jest to tylko część sektora, który jest wspierany przez przetwórców, dostawców, badaczy i inżynierów. Wokół kompozytów zbierają się także branże motoryzacyjna, budowlana i kolejowa, a stałe zlecenia ciągle napędzają rynek. Pojawia się pytanie — czy polski przemysł jest gotowy, żeby znaleźć tam dla siebie wystarczająco dużo miejsca i by na tym zarobić?