Polska jest ważnym producentem opakowań, a branża od lat utrzymywała niskie zadłużenie w stosunku do wielkości swojego sektora. Przez pierwszy rok pandemii zdołała zachować dobrą kondycję finansową, jednak następny rok przyniósł już oznaki lekkiego pogorszenia. Długi producentów wzrosły o 13,6 proc. r/r, do kwoty 56 mln zł – podaje Krajowy Rejestr Długów Biuro Informacji Gospodarczej. W najbliższym czasie wytwórców opakowań czekają kolejne wyzwania, jak drożejące surowce czy konieczność inwestycji w ekologiczne linie produkcyjne.
Branża opakowań z tworzyw sztucznych znajduje się dziś w punkcie zwrotnym. Z jednej strony rosną wymagania jakościowe i technologiczne, z drugiej – coraz bardziej restrykcyjne regulacje środowiskowe i presja na zrównoważony rozwój. W tym kontekście dodatki do tworzyw sztucznych przestają być jedynie komponentem pomocniczym, a stają się realnym narzędziem optymalizacji procesu, jakości wyrobu i bezpieczeństwa użytkowego.
W obliczu rosnących wyzwań związanych ze zmianami klimatycznymi, transformacją gospodarki w kierunku obiegu zamkniętego oraz dynamicznymi zmianami legislacyjnymi, branża ochrony środowiska i gospodarki komunalnej potrzebuje miejsca do prezentacji innowacji, wymiany doświadczeń i budowania relacji biznesowych. Taką przestrzenią są Międzynarodowe Targi Ochrony Środowiska POLECO, które odbędą się 6-8 października 2026 roku w Poznaniu.
Wraz z nadchodzącym w Polsce systemem kaucyjnym branża logistyczna i retailowa staje przed nowymi wyzwaniami. Sklepy i centra przeładunkowe będą musiały tymczasowo magazynować ogromne ilości pustych butelek PET oraz puszek zwracanych przez konsumentów.
Może zastąpić drewno, sklejkę, piankę PUR, a nawet blachę – spieniony polipropylen EPP świetnie sprawdza się w wielu zastosowaniach meblarskich, oferując jednocześnie znacznie lepsze właściwości niż inne materiały. Łatwa formowalność, pamięć kształtu i przydatność do recyklingu sprawiają, że EPP stopniowo wypiera tradycyjne surowce meblarskie i pobudza kreatywność projektantów.
W dniach 9–11 września 2025 roku Ptak Warsaw Expo stało się centrum polskiej poligrafii. Targi Print Tech potwierdziły swoją pozycję największego wydarzenia branżowego w kraju, gromadząc tysiące profesjonalistów i pasjonatów druku. Atmosfera była wyjątkowa – pełna energii, rozmów, premier i inspirujących spotkań. Branża pokazała, że w erze cyfryzacji i mediów elektronicznych druk nie tylko zachowuje swoją rolę, ale też dynamicznie się rozwija i wchodzi na nowe obszary zastosowań.
Sektor opakowań jest jedną z branż, która w pandemii radzi sobie nad wyraz dobrze. Zwiększyło się zapotrzebowanie na opakowania do wysyłki towarów zamawianych online, jedzenia na wynos czy środków czyszczących i higienicznych. O kondycji firm z sektora świadczy także ich niski poziom zadłużenia. Według danych Krajowego Rejestru Długów Informacji Gospodarczej zobowiązania te wynoszą prawie 50 mln zł, co stanowi zaledwie promil wartości tego rynku. W odróżnieniu od wielu innych sektorów kwota zadłużenia pozostała w pandemii na stabilnym poziomie.
Codziennością największych polskich producentów opakowań oraz żywności, a także młodych firm tworzących innowacyjne, neutralne dla środowiska opakowania, są poszukiwania odpowiedzi na pytania związane ze zmieniającymi się przepisami, powstającymi technologiami i trendami konsumenckimi.
Główną rolą profesjonalnych opakowań z tworzyw sztucznych jest pomoc firmom w ochronie ich produktów podczas przechowywania i transportu.
Branża motoryzacyjna stawia spore wyzwania przed firmami logistycznymi.
Zapraszamy do udziału w konferencji "Przemysł 4.0 - branża produkcyjna i jej wyzwania", która odbędzie się 4 marca 2020 w Warszawie. Podczas wydarzenia eksperci przekażą uczestnikom swoją wiedzę i umiejętności z zakresu współczesnych metod zarządzania produkcją. Będzie to doskonała okazja do dyskusji o aspektach praktycznych zarządzania produkcją i problemach w podejmowaniu optymalnych decyzji menedżerskich.
Branża elektroenergetyczna posługuje się wieloma fachowymi określeniami mało zrozumiałymi dla laika. Nazwa „główny punkt zasilania" tylko brzmi prosto. To konkretne pojęcie, bardzo ważny element sieci elektroenergetycznej. W tym artykule przybliżymy je pokrótce.
Wprowadzenie systemu kaucyjnego w Polsce to jedna z największych operacji logistycznych, technologicznych i edukacyjnych ostatnich lat. Z pozoru chodzi tylko o zwrot butelki lub puszki, w praktyce – o precyzyjny i spójny mechanizm obejmujący tysiące punktów handlowych, producentów napojów, operatorów logistycznych oraz konsumentów. Skala przedsięwzięcia sprawia, że nie wystarczy sam automat. O sukcesie systemu zdecyduje to, co dzieje się wokół niego: serwis, zaplecze techniczne i realne wsparcie dla detalu.
Według raportu Deloitte, całkowity koszt wdrożenia systemu kaucyjnego w Polsce może przekroczyć 14 mld zł. Ta liczba dobrze obrazuje skalę wyzwania, przed jakim stoi zarówno sektor handlu detalicznego, jak i cała branża napojowa. Od października br. każde opakowanie objęte kaucją będzie musiało zostać przyjęte z powrotem w sklepie, a jego wartość rozliczona zgodnie z nowymi zasadami. Oznacza to, że właściciele sklepów - od największych sieci po niewielkie, rodzinne punkty handlowe - staną się jednym z kluczowych ogniw systemu, który ma nie tylko zwiększyć poziom recyklingu, ale także zbliżyć Polskę do celów gospodarki obiegu zamkniętego.
Wbrew obiegowym opiniom, nowoczesne tworzywa sztuczne – lekkie i trwałe na etapie wykorzystania, oraz idealnie nadające się do recyklingu po eksploatacji produktu – wyprzedzają inne materiały pod względem wpływu na środowisko. Badania wykazują, że materiały opakowaniowe PET do napojów zmniejszają zużycie energii i emisję gazów cieplarnianych w porównaniu do opakowań szklanych i metalowych, a lekkie kompozyty z tworzyw sztucznych stosowane w samolotach zapewniają niskie zużycie paliwa i łatwy montaż.