Już w październiku w Polsce ruszy system kaucyjny. Rozwiązanie, które od lat działa w wielu krajach Europy i jest uznawane za jeden z najskuteczniejszych sposobów na zwiększenie poziomu recyklingu opakowań po napojach. Od miesięcy trwają przygotowania, a rynek i konsumenci w praktyce zweryfikują jego skuteczność.
Zgodnie z nowymi rozporządzeniami ministra środowiska, od 1 stycznia zmieniły się roczne wielkości odzysku i recyklingu dla opakowań wielomateriałowych oraz po środkach niebezpiecznych (DzU z 11 grudnia 2018 r., poz. 2310), a także dla odpadów opakowaniowych pochodzących z gospodarstw domowych (DzU z 11 grudnia 2018 r., poz. 2306).
Udział Europy w globalnym rynku produkcji tworzyw sztucznych zmniejszył się z 22% w 2006 r. do zaledwie 12% w 2024 r. Europejska transformacja branży w kierunku cyrkularności dramatycznie zwolniła. Podczas tegorocznego Plastics Industry Meeting, przedstawiciele polskiego łańcucha wartości tworzyw sztucznych i administracji rządowej zgodzili się co do kluczowych warunków niezbędnych do odwrócenia obserwowanych trendów – warunków takich jak spójne rozwiązania systemowe oraz zwiększenie skali i atrakcyjności rynkowej surowców z recyklingu.
Do startu systemu kaucyjnego w Polsce pozostał zaledwie tydzień. Wdrażane rozwiązanie, które ma poprawić poziomy zbiórki i recyklingu opakowań po napojach, jest jednym z największych projektów środowiskowych ostatnich lat. Przygotowania do uruchomienia systemu są zaawansowane, choć nie wszystkie podmioty obecne na rynku w równym stopniu zdążyły dostosować się do nowej rzeczywistości.
Federacja Przedsiębiorców Polskich (FPP) oraz Centrum Analiz Legislacyjnych i Polityki Ekonomicznej (CALPE) zwracają uwagę, że gminna infrastruktura komunalna służąca do odbioru i sortowania śmieci jest w Polsce dobrze rozwinięta. Jednak gminy potrzebują pilnie wsparcia finansowego, bo dotychczas to one z udziałem mieszkańców ponoszą koszty recyklingu odpadów po opakowaniach. Tymczasem to producenci wyrobów spożywczych ponoszą odpowiedzialność za to, jakie opakowania i tym samym odpady są wprowadzane na rynek.
Wbrew obiegowym opiniom, nowoczesne tworzywa sztuczne – lekkie i trwałe na etapie wykorzystania, oraz idealnie nadające się do recyklingu po eksploatacji produktu – wyprzedzają inne materiały pod względem wpływu na środowisko. Badania wykazują, że materiały opakowaniowe PET do napojów zmniejszają zużycie energii i emisję gazów cieplarnianych w porównaniu do opakowań szklanych i metalowych, a lekkie kompozyty z tworzyw sztucznych stosowane w samolotach zapewniają niskie zużycie paliwa i łatwy montaż.
Ponad 90 wystawców prezentujących ofertę 180 firm z całego świata, panele dyskusyjne dotyczące recyklingu, warsztaty i szkolenia dla przedsiębiorców, spotkania B2B – tak w skrócie zapowiada się 7. edycja Targów Narzędziowo-Przetwórczych INNOFORM®, które odbędą się w dniach 4-6 marca w Bydgoszczy.
Pół miliona ton odpadów jednocześnie wystawionych w aplikacji, 20 tys. użytkowników, znacznie ponad 1 000 aktywnych ofert dostępnych każdego dnia oraz 800 firm z branży. To dotychczasowy bilans funkcjonowania pierwszej w Polsce internetowej platformy obrotu odpadami. Po 7miesiącach od rozpoczęcia działalności WasteMaster sp. zo.o. kończy kluczowe inwestycje w pierwszy na krajowym rynku marketplace w branży odpadowej i zapowiada szybkie skalowanie biznesu.
Karton klapowy to niezwykle popularny dziś rodzaj opakowania. Dzięki prostej konstrukcji prostopadłościennego pudełka z czterema klapami znajduje szerokie zastosowanie przy pakowaniu wielu rodzajów produktów. Wykonany z tektury falistej łączy w sobie niską wagę z wytrzymałością, a to czyni go idealnym rozwiązaniem do transportu i magazynowania towarów. Do tego jest ekologiczny, gdyż powstaje z materiałów po recyklingu i jest biodegradowalny. W artykule wyjaśniamy, jak karton klapowy zmienia sposób, w jaki myślimy o pakowaniu i logistyce.
W ciągu ostatnich kilku lat świadomość ekologiczna w Polsce wyraźnie wzrosła, co ma bezpośredni wpływ na codzienne nawyki obywateli, zwłaszcza w kontekście segregacji odpadów i recyklingu. W dobie zmian klimatycznych i coraz bardziej widocznych skutków degradacji środowiska coraz więcej Polaków zaczyna dostrzegać znaczenie odpowiedzialnych działań na rzecz ochrony naszej planety.
Wprowadzenie systemu kaucyjnego w Polsce to jedna z największych zmian w zakresie gospodarki odpadami, która w najbliższych latach wpłynie zarówno na konsumentów, jak i przedsiębiorców. Nowe regulacje mają na celu zwiększenie poziomu recyklingu i ograniczenie ilości odpadów trafiających na składowiska, a ich skuteczność będzie w dużej mierze zależeć od właścicieli sklepów, którzy staną się kluczowym ogniwem tego systemu.
Prezentacja innowacyjnych rozwiązań od startupów z branży ochrony środowiska, warsztaty tworzenia biodegradowalnych doniczek, testy specjalistycznego pojazdu elektrycznego i wykład o przekształcaniu odpadów w energię - to tylko część wydarzeń zaplanowanych dla samorządów i przedstawicieli branży komunalnej podczas targów Ekotech, od 8 do 10 kwietnia w Targach Kielce. W jubileuszowej 25. edycji wydarzenia wezmą udział wiodące firmy z najnowszymi rozwiązaniami z zakresu recyklingu, ekologii i gospodarowania odpadami. Wstęp na targi jest bezpłatny po rejestracji.
To monomateriałowe rozwiązanie opakowaniowe, wykonane z tektury falistej i w pełni nadające się do recyklingu, pozwala zaoszczędzić 100 000 plastikowych części i 310 ton emisji CO2 rocznie, przy jednoczesnym wsparciu celów zrównoważonego rozwoju.
Według raportu Deloitte, całkowity koszt wdrożenia systemu kaucyjnego w Polsce może przekroczyć 14 mld zł. Ta liczba dobrze obrazuje skalę wyzwania, przed jakim stoi zarówno sektor handlu detalicznego, jak i cała branża napojowa. Od października br. każde opakowanie objęte kaucją będzie musiało zostać przyjęte z powrotem w sklepie, a jego wartość rozliczona zgodnie z nowymi zasadami. Oznacza to, że właściciele sklepów - od największych sieci po niewielkie, rodzinne punkty handlowe - staną się jednym z kluczowych ogniw systemu, który ma nie tylko zwiększyć poziom recyklingu, ale także zbliżyć Polskę do celów gospodarki obiegu zamkniętego.
29 listopada zaprezentowano puszki 33. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Produkowane przez firmę Stora Enso od 27 lat skarbonki są nieodłącznym elementem Finału. W tym roku wyprodukowano ich 230 tysięcy. Wykonane z materiałów odnawialnych i nadające się do recyklingu, wpisują się w ekologiczne wartości WOŚP.