Branża przetwórcza reaguje na zmiany geopolityczne oraz trendy światowe. Firmy z całego świata szukają nowych łańcuchów dostaw i rozwiązań, które pozwolą na podbicie nowych rynków zbytu. Jedną z takich okazji są organizowane w Kielcach Targi PLASTPOL, które w tym roku odbędą się 23 maja. To okazja dla Polski i krajów myślących poważnie o rynku europejskim.
Przybywa firm rejestrujących się na XXVI Międzynarodowe Targi Przetwórstwa Tworzyw Sztucznych i Gumy PLASTPOL. Liczba rośnie z dnia na dzień, a obecnie organizatorzy mogą pochwalić się prawie 500 firmami z całego świata.
Jeśli nie zaczniemy segregować, zbierać i przetwarzać większych niż obecnie ilości odpadów z tworzyw sztucznych, już w 2024 roku nie będziemy osiągać określonych przez prawo poziomów recyklingu. Oznaczać to będzie m.in. wysokie opłaty dla tysięcy producentów wprowadzających produkty w opakowaniach na rynek. Koniec końców, koszty te zostaną przeniesione na konsumentów.
Palety z tworzyw sztucznych już od kilku lat wypierają te wykonane z drewna.
Już 500 wystawców zgłosiło swój udział w tegorocznej 26. edycji Targów Przetwórstwa Tworzyw Sztucznych i Gumy PLASTPOL. Tegoroczne wydarzenie zapowiada się jako ważny punkt całej branży, nie tylko w Polsce, ale i na świecie.
Europejskie centrum regionalne przedsiębiorstwa Kingfa Science & Technology jest już budowane w Polsce. Globalny lider w dziedzinie materiałów zaawansowanych, tworzyw modyfikowanych i biopolimerów, działania związane z nową fabryką zaprezentował podczas targów przetwórstwa tworzyw sztucznych Plastpol w Kielcach. Inwestycja warta ponad 60 milionów euro jest trzecią tej firmy w Europie.
Jedna z najważniejszych europejskich imprez poświęconych branży przetwórczej wraca w tradycyjnym, majowym terminie do Targów Kielce. XXVI Międzynarodowe Targi Przetwórstwa Tworzyw Sztucznych i Gumy PLASTPOL jak co roku skupią w sobie najnowsze zdobycze technologii i najciekawsze oferty rynkowe.
Butelki wykonane z tworzywa PET mogą być poddane recyklingowi i wykorzystane powtórnie - to obecnie jeden z najskuteczniejszych i efektywnych środowiskowo sposobów gospodarowania odpadami z tworzyw sztucznych. Wejście od 2025 roku systemu kaucyjnego dodatkowo zapewni czysty gatunkowo surowiec wtórny jakim są postkonsumenckie butelki napojowe PET.
Jedyne w Polsce targi skupiające oferentów i decydentów odpowiedzialnych za rozwój branży narzędziowo-przetwórczej w Polsce odbędą się już 8-10 marca w Bydgoszczy. Targi INNOFORM® ponownie sprawią, że miasto stanie się kluczowym punktem na przemysłowej mapie Polski.
III edycja wręczenia świadectw Packaging Circular Economy za nami. Po raz kolejny ML Polyolefins nagrodziło przedsiębiorstwa, które dbają o odzysk tworzyw sztucznych pozwalając tym samym na powtórne ich wykorzystanie w myśl zasad gospodarki o obiegu zamkniętym.
ALPLA rozbudowuje zakład PET Recycling Team w Radomsku podwajając wydajność produkcji materiału rPET.
Przemysł opakowań z tworzyw sztucznych suchą nogą przeszedł przez pandemiczne morze gospodarczej recesji. Najdobitniej świadczą o tym liczby: wartość sprzedaży branży wzrosła w 2020 o blisko 3,3% względem poprzedniego roku, natomiast zyskowność w tym samym czasie zwiększyła się o prawie 2,5% do poziomu blisko 8%. Rok wcześniej kształtowała się na poziomie 5,5%. Mało która branża przemysłowa może się pochwalić tak dobrymi wynikami.
Plast-Box S.A., jeden z międzynarodowych liderów opakowań z tworzyw sztucznych, poszerza dotychczasowy profil działalności. Do portfolio włącza opakowania z regranulatu PCR (Post Consumer Recycled), które zyskują obecnie dużą aprobatę klientów, pakujących produkty non-food.
Wielu inżynierów postrzega listy kontrolne jako zbędną biurokrację. Jednak moja analiza praktyki zawodowej dowodzi czegoś przeciwnego: checklista to fundament stabilności procesu. W środowiskach o wysokim tempie pracy, takich jak automotive czy przetwórstwo tworzyw, jest ona jedynym sposobem na wyeliminowanie błędu ludzkiego wynikającego z rutyny.
W 2019 roku Unia Europejska wprowadziła zakaz sprzedaży i używania jednorazowych plastikowych produktów. Państwa członkowskie dostały 2 lata na dostosowanie swojego prawodawstwa do nowej tzw. plastikowej dyrektywy. W Polsce trwają intensywne prace nad wprowadzeniem odpowiednich przepisów, mają zacząć obowiązywać od 2023 roku. Jednak nie zakładają one, podobnie jak we Francji zakazu np. pakowania owoców i warzyw w plastik. Dlaczego warto podobne przepisy wprowadzić w naszym kraju? - zastanawia się Grzegorz Łajca, Prezes Zarządu Grupy Akomex.