Recykling to kluczowy element współczesnej transformacji gospodarczej, a powtórne wykorzystanie surowców jest obecnie jednym z najważniejszych tematów w Polsce. System kaucyjny, będący jednym z narzędzi wspierających gospodarkę o obiegu zamkniętym, to krok w dobrym kierunku. Jeśli chcemy realnie oszczędzać energię, chronić środowisko i zachować bioróżnorodność, recykling musi działać skutecznie i systemowo. Właśnie pod takim hasłem odbyło się tegoroczne Forum Recyklingu, jedno z najważniejszych wydarzeń dla przedstawicieli branży recyklingowej w Polsce. Jakie są wnioski po tym spotkaniu?
System kaucyjny stopniowo staje się nie tylko elementem polityki środowiskowej, ale również nowym czynnikiem wpływającym na konkurencję w handlu detalicznym. Wraz ze wzrostem liczby opakowań objętych kaucją konsumenci zaczynają zwracać uwagę nie tylko na ceny czy dostępność produktów, lecz także na wygodę oddawania pustych opakowań. W praktyce oznacza to, że możliwość skorzystania z punktu zwrotu może stać się jednym z powodów wyboru konkretnego sklepu podczas codziennych zakupów.
Odpady niebezpieczne często kojarzą się z zagrożeniem, jednak wiele z nich to cenne surowce, które można ponownie wykorzystać. Przykładem są metale rzadkie, takie jak złoto, srebro i pallad, odzyskiwane z elektroodpadów. Z kolei metale ciężkie, takie kadm, ołów i lit, są pozyskiwane z zużytych baterii i akumulatorów.
Minęło już 10 lat, odkąd blisko dwumetrowa skarbonka wykonana z materiałów kompozytowych stanęła podczas Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy na krakowskim rynku. I nie był to przypadek – ogromne serce-skarbonka powstało jeszcze jesienią 2013 r. podczas Międzynarodowych Targów KOMPOZYT-EXPO®, które stały się największym wydarzeniem w Europie Środkowo-Wschodniej, poświęconym materiałom i technologiom kompozytowym. Na targi przyjeżdżają firmy, ośrodki badawcze, klastry i stowarzyszenia z całego świata.
Zaledwie kilka tygodni pozostało do wprowadzenia systemu kaucyjnego w Polsce. Zgodnie z przepisami, które zaczną obowiązywać od 1 października, wszystkie sklepy o powierzchni powyżej 200 m kw. będą musiały zbierać opakowania objęte systemem, z kolei mniejsze punkty sprzedaży mogą przystąpić do programu dobrowolnie. Zmiany są nowością nie tylko dla przedsiębiorców – badania pokazują, że z systemu kaucyjnego korzystało dotychczas zaledwie 28 proc. Polaków. Pozytywnie oceniły go trzy na cztery osoby z tej grupy, co potwierdza coraz większe przywiązanie konsumentów do kwestii ekologicznych w handlu detalicznym. Choć są one ważne również dla właścicieli sklepów, przepisy w obecnym kształcie rodzą w ich opinii zbyt wiele wyzwań finansowych i organizacyjnych.
W dniach 24–26 września, podczas Targów TAROPAK 2025, Międzynarodowe Targi Poznańskie staną się miejscem spotkań polskiej branży opakowaniowej. Wydarzenie, organizowane równolegle z Targami POLAGRA, przyciąga producentów, dostawców i użytkowników opakowań z różnych sektorów przemysłu – od spożywczego, farmaceutycznego i kosmetycznego, po motoryzację, meblarstwo i e-commerce.
Branża motoryzacyjna stawia spore wyzwania przed firmami logistycznymi.
Kongres ENVICON jest z pewnością największym i najbardziej rozpoznawalnym wydarzeniem dotyczącym ochrony środowiska w Polsce. Od lat gromadzi ekspertów z branży, przedstawicieli biznesu, firm komunalnych czy organizacji branżowych. Silnie reprezentowani są także członkowie administracji rządowej i samorządowej oraz naukowcy.
Ponad 90 wystawców prezentujących ofertę 180 firm z całego świata, panele dyskusyjne dotyczące recyklingu, warsztaty i szkolenia dla przedsiębiorców, spotkania B2B – tak w skrócie zapowiada się 7. edycja Targów Narzędziowo-Przetwórczych INNOFORM®, które odbędą się w dniach 4-6 marca w Bydgoszczy.
Udział Europy w globalnym rynku produkcji tworzyw sztucznych zmniejszył się z 22% w 2006 r. do zaledwie 12% w 2024 r. Europejska transformacja branży w kierunku cyrkularności dramatycznie zwolniła. Podczas tegorocznego Plastics Industry Meeting, przedstawiciele polskiego łańcucha wartości tworzyw sztucznych i administracji rządowej zgodzili się co do kluczowych warunków niezbędnych do odwrócenia obserwowanych trendów – warunków takich jak spójne rozwiązania systemowe oraz zwiększenie skali i atrakcyjności rynkowej surowców z recyklingu.
Najnowszy system pakowania przekąsek Ishida Europe umożliwił czołowemu producentowi z Serbii sprostać rosnącemu popytowi, potroić moce produkcyjne i niemal podwoić wydajność.
Za nami trzy intensywne dni targów Warsaw Food Expo 2025, które po raz kolejny udowodniły, że branża spożywcza ma ogromny potencjał i potrzebuje przestrzeni do rozwoju. Od 20 do 22 maja hale Ptak Warsaw Expo tętniły życiem – na Food Warsaw Expo 2025 pojawiło się 402 wystawców, ponad 16 100 odwiedzających i niemal nieprzerwane pasmo inspirujących wydarzeń uczyniły z tegorocznej edycji rekordową odsłonę.
1 października 2025 roku polski rynek detaliczny wkroczył w nową epokę - od tego dnia zaczął obowiązywać system kaucyjny, który od miesięcy był przedmiotem dyskusji w branży i wśród konsumentów. Z jednej strony to rozwiązanie powszechnie postrzegane jako krok milowy w kierunku gospodarki o obiegu zamkniętym, z drugiej - ogromne wyzwanie organizacyjne i finansowe, szczególnie dla mniejszych punktów handlowych.
Według raportu Deloitte, całkowity koszt wdrożenia systemu kaucyjnego w Polsce może przekroczyć 14 mld zł. Ta liczba dobrze obrazuje skalę wyzwania, przed jakim stoi zarówno sektor handlu detalicznego, jak i cała branża napojowa. Od października br. każde opakowanie objęte kaucją będzie musiało zostać przyjęte z powrotem w sklepie, a jego wartość rozliczona zgodnie z nowymi zasadami. Oznacza to, że właściciele sklepów - od największych sieci po niewielkie, rodzinne punkty handlowe - staną się jednym z kluczowych ogniw systemu, który ma nie tylko zwiększyć poziom recyklingu, ale także zbliżyć Polskę do celów gospodarki obiegu zamkniętego.
„W Targach Kielce przyszedł do nas klient, z którym od miesięcy szukaliśmy skutecznego kontaktu”. „Sprzedaliśmy pięć maszyn, w tym premierowe modele”. „Zdobyliśmy klientów z Litwy, Włoch, Niemiec, Holandii, Anglii i Słowacji” – efekty 29. Międzynarodowych Targów Przetwórstwa Tworzyw Sztucznych i Gumy przekładają się na konkretne otwarcie na nowe rynki. W czterodniowym wydarzeniu, które zakończyło się w piątek, 23 maja, udział wzięło 600 wystawców z 30 krajów oraz blisko 15 tysięcy zwiedzających.