Zgodnie z nowymi rozporządzeniami ministra środowiska, od 1 stycznia zmieniły się roczne wielkości odzysku i recyklingu dla opakowań wielomateriałowych oraz po środkach niebezpiecznych (DzU z 11 grudnia 2018 r., poz. 2310), a także dla odpadów opakowaniowych pochodzących z gospodarstw domowych (DzU z 11 grudnia 2018 r., poz. 2306).
Rok 2019 rozpoczął się od zmian w zakresie segregacji odpadów. Dotyczą one każdego z nas, zarówno w sferze prywatnej, jak i w przestrzeni biurowej. Niektóre organizacje rozpoczęły już segregację według nowych zasad, inne jeszcze nie, ale każdy z nas wcześniej, czy później, w pracy, czy w domu, staje przed pytaniem, gdzie wyrzucić dany asortyment odpadów.
Nowoczesne kompleksowe systemy gospodarki odpadami komunalnymi muszą być tworzone w oparciu o selektywną zbiórkę i segregację odpadów. Zobowiązują nas do tego zarówno przepisy unijne jak i przepisy krajowe.
Od pierwszego września wejdzie w życie kolejna nowelizacja tzw. ustawy śmieciowej. Wedle jej zapisów, osoby, które nie będą stosowały się do zasad o segregacji odpadów, za ich odbiór zapłacą od dwóch do czterech razy więcej. Zmiany zakładają też ulgi dla tych gospodarstw domowych, które same zagospodarują część produkowanych odpadów.
Bardzo serdecznie zapraszamy Państwa do udziału w kolejnej konferencji poświęconej selektywnej zbiórce, segregacji i recyklingowi odpadów.
Lider w dziedzinie opakowań zainaugurował nowy konkurs w ramach swoich działań dążących do rozwiązania jednego z największych wyzwań w branży: minimalizacji ilości odpadów niepodlegających recyklingowi, które są wytwarzane każdego dnia.
O tym jak ważnym zagadnieniem dla systemu gospodarki odpadami jest selektywna zbiórka odpadów, segregacja i recykling nikogo nie trzeba przekonywać. Z najnowszym ujęciem tego tematu, wytycznymi, dobrymi praktykami, efektywnymi technologiami będzie można zapoznać się podczas 10. Międzynarodowej Konferencji „Selektywna zbiórka, segregacja i recykling odpadów”. Wydarzenie odbędzie się w dniach 5-7 lutego br. w Poznaniu.
Propozycje Komisji Europejskiej dotyczące realizacji gospodarki o obiegu zamkniętym przewidują zmiany w dyrektywie o opakowaniach i odpadach opakowaniowych.
Jak zwiększyć efektywność w gospodarce odpadami, czyli jak uzyskać więcej z zebranego strumienia odpadów? To myśl przewodnia drugiej edycji konferencji "Dobre praktyki w gospodarce odpadami. Porozmawiajmy o...", która odbędzie się podczas Międzynarodowych Targów Ochrony Środowiska POLECO w dniach 17-19 października 2023 r. w Poznaniu.
Smurfit Kappa ogłosiła zwycięzców pierwszego w historii konkursu Better Planet Packaging Design.
Szanowni Państwo, mechaniczno-biologiczne przetwarzanie odpadów (MBP) jest skutecznym i stosunkowo tanim sposobem na wywiązanie się gmin z nałożonych na nie obowiązków: osiągnięcie wymaganych poziomów recyklingu odpadów materiałowych i ograniczenie składowania odpadów ulegających biodegradacji, ale także na zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych do atmosfery.
1 stycznia 2012 r. weszła w życie Ustawa o Utrzymaniu Czystości i Porządku w Gminach. Zakłada ona przejęcie przez gminy gospodarowania odpadami.
Gospodarka o obiegu zamkniętym jest koncepcją gospodarczą, w której produkty, materiały oraz surowce powinny pozostawać w gospodarce tak długo, jak jest to możliwe, a wytwarzanie odpadów powinno być jak najbardziej zminimalizowane. Idea ta uwzględnia wszystkie etapy cyklu życia produktu, zaczynając od jego projektowania, poprzez produkcję, konsumpcję, zbieranie odpadów, aż do ich zagospodarowania. Ministerstwo Klimatu i Środowiska nagrodziło produkty zgodne z koncepcją zrównoważonego rozwoju i racjonalnego wykorzystania zasobów przyrodniczych.
Spółka budowlana ABM Solid podpisała z Przedsiębiorstwem Gospodarki Komunalnej „EKOM” w Nysie umowę na budowę sortowni odpadów w Domaszkowicach koło Nysy. Termin wykonania zadania to koniec września 2010 roku. Spółka otrzyma wynagrodzenie w
Nadchodzi prawdziwa rewolucja legislacyjna w zakresie plastiku! Rzeczywistość biznesową zmieni nie tylko rozporządzenie UE w zakresie opakowań i odpadów opakowaniowych, ale również nadchodzące rozwiązania globalne – do końca 2024 roku powstanie pierwszy, prawnie wiążący dokument dot. zanieczyszczenia plastikiem, którego rangę porównuje się do Porozumienia Paryskiego.