Wydarzenie odbędzie się w Hotelu Courtyard by Marriott w Katowicach (ul. Uniwersytecka 13). Planowana jest także transmisja online w czasie rzeczywistym.
Z najnowszych danych wynika, że zanieczyszczenie odpadów papierowych plastikiem w okresie między listopadem a marcem wzrasta nawet o 40 proc. Misją Waterdrop jest eliminacja plastiku w formie jednorazowych butelek ze środowiska naturalnego. Austriacka marka od ubiegłego roku jest oficjalnym partnerem turnieju Australian Open, w ramach tej współpracy udało jej się zredukować 99 proc. plastiku jednorazowego użytku w strefach graczy. Przy okazji tegorocznego turnieju powstała oficjalna butelka turnieju – Stalowa Butelka Termiczna AO25.
33. Konferencja Nowe życie składowiska odpadów – eksploatacja, rekultywacja, odzysk surowców i energii jest najważniejszą branżową konferencją, która kompleksowo obejmuje tematykę składowisk odpadów. W tym roku spotkamy się 14 -16.03.2023 r. w Hotelu Green Mountain w Karpaczu. Konferencja stanowi płaszczyznę do spotkania i wymiany doświadczeń przez eksploatatorów, dostawców technologii oraz ekspertów i naukowców. Od lat stanowi ona istotny element w kalendarzach specjalistów ze względu na możliwość podjęcia dyskusji na istotne branżowo tematy.
W 2025 roku na polskim rynku zaostrzyły się przepisy dotyczące zarządzania opakowaniami. Priorytetem stało się wdrażanie zasad gospodarki cyrkularnej, a obowiązujący od 2028 roku model rozszerzonej odpowiedzialności producenta (ROP) nałoży na firmy dodatkowe wymagania w zakresie pełnej transparentności działań oraz zabezpieczenia finansowego zobowiązań środowiskowych.
Polski Związek Przetwórców Tworzyw Sztucznych (PZPTS) pozytywnie ocenia inicjatywę stworzenia jednolitego, unijnego ramowego systemu kryteriów End-of-Waste (EoW) dla tworzyw sztucznych.
Składowanie jest obecnie najmniej pożądaną metodą zagospodarowania odpadów. Składowiska są jednak nadal konieczne, choć ich eksploatacja prowadzona jest w zmieniających się uwarunkowaniach prawnych i ekonomicznych. To główny temat pierwszej sesji 32. Konferencji Eksploatacji i rekultywacji składowisk odpadów.
Recyklomaty, czyli automaty do zwrotu pojemników na napoje to prawdziwa rewolucja w branży recyklingu. System ten, przeznaczony do zbierania, segregowania i obsługi zwróconych plastikowych butelek oraz puszek, staje się nieodzownym elementem walki z rosnącą ilością odpadów.
Zapraszamy do udziału w 32. Konferencji Eksploatacja i rekultywacja składowisk odpadów, która odbędzie się w dniach 15-17 marca 2022 r. w hotelu Blue Mountain Resort**** w Szklarskiej Porębie oraz w formule online.
Co wynika dla eksploatatorów składowisk z nowelizacji ustawy o odpadach od 1 stycznia 2022 r.? Jakie są możliwości pozyskania dofinansowań w ramach świadectw efektywności energetycznej dla przedsięwzięć energooszczędnych realizowanych na składowiskach odpadów?
Jeśli nie zaczniemy segregować, zbierać i przetwarzać większych niż obecnie ilości odpadów z tworzyw sztucznych, już w 2024 roku nie będziemy osiągać określonych przez prawo poziomów recyklingu. Oznaczać to będzie m.in. wysokie opłaty dla tysięcy producentów wprowadzających produkty w opakowaniach na rynek. Koniec końców, koszty te zostaną przeniesione na konsumentów.
Zmiany klimatu są widoczne. Gwałtowne zjawiska pogodowe, fale upałów, susze to najbardziej odczuwalne skutki zmian klimatu. Często sądzimy, że nasze indywidualne działania nie mają żadnej mocy sprawczej. A to nieprawda! Okazuje się, że nawet małe codzienne wybory mają znaczenie i zrobią różnicę! Jak dbać o środowisko bez wysiłku? Zacznijmy od 5 prostych działań, które sprzyjają ochronie klimatu.
Czy zastanawialiście się kiedyś, jak to jest mieszkać poza miastem? Znajomi podpowiadali przeprowadzkę, wspominając o lasach na wyciągnięcie ręki, ciszy, spokoju, byciu bardziej „eko”? Przeprowadzka poza tereny miejskie faktycznie może pozornie wydawać się dobrym pomysłem na przyszłość. Jednak, czy w erze rosnącej świadomości ekologicznej, jest to rzeczywiście tak dobry pomysł? O tym, jak z punktu widzenia ekologii i ekonomii wygląda masowa migracja poza miasta, pisze architekt – Paweł Wołejsza.
Od 1 października 2025 roku w Polsce wejdzie w życie nowy system kaucyjny, który całkowicie zmieni sposób rozliczania poziomów recyklingu odpadów komunalnych. Gminy stracą możliwość raportowania odzysku butelek PET i szkła, ponieważ od teraz ich recykling będzie rozliczany przez producentów i sieci handlowe. W efekcie samorządy muszą znaleźć nowe sposoby na spełnienie unijnych norm recyklingowych. Jakie działania mogą podjąć, by zapełnić powstałą lukę?
Istotnym elementem postępowania z odpadami jest ich przetwarzanie. Procesy przetwarzania powinny odbywać się w miejscu powstania odpadów. Jeśli to niemożliwe, to należy je przekazywać do najbliższych miejsc przetwarzania.
Zrównoważony rozwój, powracające rozporządzenie o MBP, ROP i system kaucyjny, konkluzje BAT, wzrost cen energii oraz prawne, ekonomiczne a także techniczne skutki wprowadzanych zmian.