HSM zorganizował dzień otwarty Technologii Ochrony Środowiska dla firm zajmujących się utylizacją odpadów.
Obrazy gór z plastikowych odpadów polaryzują debatę na temat rozwiązania tego problemu. Często wzywa się do wprowadzenia całkowitego zakazu wykorzystywania tworzyw sztucznych. Jednak po bliższym przyjrzeniu się temu tematowi staje się jasne, że tego rodzaju żądanie nie ma sensu, w szczególności, jeśli chodzi o zrównoważony rozwój. Jak wynika z badań opinii publicznej zrealizowanych przez instytut IQS na potrzeby kampanii edukacyjnej #rePETujemy, Polacy coraz rzadziej (obecnie 29 proc. vs 37 proc. w 2020 r.) określają tworzywa sztuczne jako bardziej szkodliwe dla środowiska niż inne materiały np. papier czy szkło.
Stora Enso dołączyła do globalnego zobowiązania New Plastics Economy w celu wyeliminowania odpadów plastikowych i zanieczyszczeń u źródła.
Targi Ekotech odbyły się równoległe z targami Enex oraz 4Insulation. Wszystkie wydarzenia przyciągnęły do Kielc ponad 170 Wystawców.
Trwają prace legislacyjne nad implementacją do krajowego porządku prawnego dyrektyw unijnych wchodzących w skład tzw. pakietu odpadowego. W Ministerstwie Klimatu i Środowiska ważą się obecnie losy nowelizacji wprowadzającej ROP, która nałoży na branżę opakowaniową nowy parapodatek. Póki co zarówno biznes, jak i samorządy podnoszą głosy krytyczne co do zaproponowanych zmian. Mówi się nawet o tym, że nowelizacja w obecnym kształcie nadaje się jedynie do, nomen omen, utylizacji.
Ponad 50 – to liczba wydarzeń, która towarzyszyła zeszłorocznym targom ochrony środowiska w Poznaniu. Tegoroczny program konferencji i wydarzeń specjalnych targów POL-ECO-SYSTEM (27-30 października) także zapowiada się imponująco. Warto wiedzieć jaką dawkę wiedzy dostarczą jesienne targi ekologiczne w Poznaniu.
Ministerstwo Klimatu i Środowiska zdecydowało się w 2021 roku wprowadzić nowelizacje do ustaw dotyczących gospodarki odpadami w Polsce. Mówiąc „własne śmieci” coraz mniej mówimy w kontekście nas samych, a coraz bardziej mając na myśli społeczność, na przykład sąsiedzką.
Gospodarka odpadowa w Polsce poprawia się z każdym rokiem, ale wskaźniki recyklingu wciąż są zbyt niskie. Przyczyny takiego stanu rzeczy leżą nie tylko w edukacji, ale również w projektach wiat śmietnikowych oraz małej ilości kontenerów. Problem rozwiązuje system opracowany przez polski start-up
Dla efektywnego wdrożenia gospodarki o obiegu zamkniętym znaczenie ma wykonanie wielu małych kroków na każdym etapie zarządzania odpadami w przedsiębiorstwie. Opowiada o nich Monika Mąkowska, Dyrektor Biznesu Odpadów Niebezpiecznych i Innych w Stena Recycling.
Rozliczenie obowiązku odzysku i recyklingu odpadów opakowaniowych następuje na koniec roku kalendarzowego. Sprawozdania dotyczące realizacji tego obowiązku za rok 2010 należy złożyć do urzędu marszałkowskiego do 31 marca 2011 r. Tego samego dnia mija termin składnia innych sprawozdań „opakowaniowych”: OPAK-1, OPAK-2, OPAK-3.
Zmiany metod naliczania stawek, nienajlepsza sytuacja gospodarcza, wysokie ceny prądu i paliwa to jedne z czynników powodujących wzrost opłat za gospodarowanie odpadami.
Z opublikowanych 9 marca 2009 r. na targach branżowych Anuga badań przeprowadzonych wśród konsumentów wynika, że 86% z nich poddaje recyklingowi zużyte materiały szklane, zaś ponad 80% uważa, że odpadom pochodzącym z gospodarstw domowych nie poświęca się
Prasy belujące zmniejszają objętość materiału nadającego się do recyklingu nawet o 95%.
Ministerstwo Środowiska oraz Ministerstwo Gospodarki udzieliły honorowego patronatu konferencji LOGISTYKA ODZYSKU. Na pierwszej w Polsce konferencji podejmującej zagadnienia nowych trendów w logistyce (logistyka odzysku i ekologistyka) zostaną poruszone m.in. takie tematy, jak znaczenie logistyki w systemie zagospodarowania odpadów, rozwijanie sektora recyklingu i tworzenie wartości dodanej z odzysku w sieciach dostaw oraz propagowanie społeczeństwa recyklingu.
Branżę gospodarki odpadami w najbliższym czasie czeka wiele wyzwań. O tym, jak sprostać rosnącym wymaganiom w zakresie ochrony klimatu i środowiska, będzie można porozmawiać podczas targów POLECO, które odbędą się w dniach 13-15 października.