Opłata produktowa to znany już od 2014 obowiązek ciążący na producentach, którzy wprowadzają na rynek różnego rodzaju produkty w opakowaniach. W 2024 roku zakres opłaty został rozszerzony i uwzględnia także wprowadzenie opłat za plastikowe opakowania jednorazowe. Sprawdźmy, kto i za co musi odprowadzić opłatę produktową, a także jak wyglądają terminy uiszczania takich opłat.
Wiodący dostawca proekologicznych opakowań z tektury falistej nawiązał współpracę z firmą Versuni, dystrybutorem jednej z najbardziej znanych na świecie marek sprzętu gospodarstwa domowego. DS Smith będzie dostarczał Versuni opakowania wykonane z papieru pochodzącego w 100% z recyklingu oraz w 100% nadające się do ponownego przetworzenia.
Nowelizacja ustawy o opakowaniach sprawi, że torby foliowe będą płatne. Od 1 stycznia 2018 roku opłata recyklingowa ma trafiać do budżetu państwa i być przeznaczona na wymianę starych urządzeń grzewczych wśród najbiedniejszych. Jednak, to nie wystarczy, aby realnie zmierzyć się z problemem obiegu „foliówek”.
Do 6 września potrwają konsultacje publiczne projektu ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Reprezentowane przez Fundację RECAL środowisko przedsiębiorców opakowań aluminiowych pozytywnie odbiera uwzględnienie w projekcie ustawy o ROP zasady ekomodulacji stawek oraz możliwość organizowania zbiórki opakowań poza systemem gminnym gospodarowania odpadami komunalnymi.
Od 3 lipca obowiązuje europejska dyrektywa Single Use Plastic (SUP), mająca na celu wycofanie niektórych produktów jednorazowych, wykonanych z tworzyw sztucznych. Polska, która od 2 lat nie przygotowała się do wdrożenia unijnych przepisów, musi liczyć się z reperkusjami.
Recykling to kluczowy element współczesnej transformacji gospodarczej, a powtórne wykorzystanie surowców jest obecnie jednym z najważniejszych tematów w Polsce. System kaucyjny, będący jednym z narzędzi wspierających gospodarkę o obiegu zamkniętym, to krok w dobrym kierunku. Jeśli chcemy realnie oszczędzać energię, chronić środowisko i zachować bioróżnorodność, recykling musi działać skutecznie i systemowo. Właśnie pod takim hasłem odbyło się tegoroczne Forum Recyklingu, jedno z najważniejszych wydarzeń dla przedstawicieli branży recyklingowej w Polsce. Jakie są wnioski po tym spotkaniu?
25 minut - tyle średnio trwa użytkowanie jednorazowej torby foliowej. Badania pokazują, że nawet co minutę w oceanach lądują odpady plastikowe wielkości ciężarówki. Produkujemy śmieci na ogromną skalę: spożywcze i ogrodowe, budowlane i rozbiórkowe, górnicze i przemysłowe... lista jest długa. Czas zrozumieć, że odpady mają nie tylko negatywny wpływ na środowisko, a co za tym idzie na zmiany klimatu, ale doprowadzają również do strat gospodarczych. Jednakże powinniśmy je postrzegać nie tylko jako problem, ale również jako zasób do wykorzystania, którym musimy o wiele lepiej gospodarować.
System kaucyjny – nowe obowiązki przedsiębiorców wprowadzających napoje w opakowaniach oraz prowadzących jednostki handlowe wynikające ze zmiany przepisów ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi
Już po raz czternasty Eko Cykl Organizacja Odzysku S.A, przy wsparciu merytorycznym Akademii Wiedzy Środowiskowej, organizuje konferencję dotyczącą logistyki odzysku. W tym roku zostaną podjęte również tematy związane z raportowaniem ESG, aby już teraz firmy z sektora MŚP przygotować do wymogów, które niebawem będą ich codziennością. Konferencja odbędzie się w dniach 16 – 17 IX 2024 roku w siedzibie Teatru Bohema House, przy ul. Smugowej 46A w Warszawie.
Zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny to poważne wyzwanie środowiskowe. Będzie to też jeden z tematów XIV Międzynarodowej Konferencji Logistyka Odzysku, która odbędzie się w Warszawie w dniach 16-17 września.
Trwają prace legislacyjne nad implementacją do krajowego porządku prawnego dyrektyw unijnych wchodzących w skład tzw. pakietu odpadowego. W Ministerstwie Klimatu i Środowiska ważą się obecnie losy nowelizacji wprowadzającej ROP, która nałoży na branżę opakowaniową nowy parapodatek. Póki co zarówno biznes, jak i samorządy podnoszą głosy krytyczne co do zaproponowanych zmian. Mówi się nawet o tym, że nowelizacja w obecnym kształcie nadaje się jedynie do, nomen omen, utylizacji.
Po wprowadzeniu nowelizacji do ustawy z dnia 13 czerwca 2013 r., o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi w części bezpłatnego korzystania z popularnych reklamówek, wiele osób zwraca się do Polskiej Izby Opakowań z prośbą o wyjaśnienie genezy wprowadzonej nowelizacji oraz zasadach „wydawania” toreb plastikowych przy zakupach.
Gminy, muszą wkrótce zdecydować, ile będą pobierać od mieszkańców za śmieci i jak naliczać opłatę. Od połowy przyszłego roku zaczną obowiązywać nowe regulacje. Lżej finansowo będzie tym, którzy segregują odpady, ale nie tylko metal, szkło, papier czy plastik. To również szansa na niższe opłaty dla tych, którzy zdecydują się na zastąpienie tradycyjnych opakowań foliowych, tymi wykonanymi z surowców biodegradowalnych.
1 stycznia 2012 r. weszła w życie Ustawa o Utrzymaniu Czystości i Porządku w Gminach. Zakłada ona przejęcie przez gminy gospodarowania odpadami.
Eko Cykl Organizacja Odzysku S.A. oferuje Audyt Produktowy i Audyt Ekologiczny, które pomogą zweryfikować zakres ciążących na firmie zobowiązań.