Opakowania to największy i najbardziej kłopotliwy strumień odpadów z tworzyw sztucznych. Trafiają do nas codziennie - butelki, folie, tacki, pojemniki - a ich ponowne przetworzenie wcale nie jest oczywiste. Choć wskaźniki zbiórki w Europie rosną, realny recykling opakowań nadal napotyka bariery techniczne, jakościowe i ekonomiczne, które warto rozumieć, zanim mówi się o gospodarce obiegu zamkniętego.
Recykling to kluczowy element współczesnej transformacji gospodarczej, a powtórne wykorzystanie surowców jest obecnie jednym z najważniejszych tematów w Polsce. System kaucyjny, będący jednym z narzędzi wspierających gospodarkę o obiegu zamkniętym, to krok w dobrym kierunku. Jeśli chcemy realnie oszczędzać energię, chronić środowisko i zachować bioróżnorodność, recykling musi działać skutecznie i systemowo. Właśnie pod takim hasłem odbyło się tegoroczne Forum Recyklingu, jedno z najważniejszych wydarzeń dla przedstawicieli branży recyklingowej w Polsce. Jakie są wnioski po tym spotkaniu?
Od 1 października 2025 roku w Polsce wejdzie w życie nowy system kaucyjny, który całkowicie zmieni sposób rozliczania poziomów recyklingu odpadów komunalnych. Gminy stracą możliwość raportowania odzysku butelek PET i szkła, ponieważ od teraz ich recykling będzie rozliczany przez producentów i sieci handlowe. W efekcie samorządy muszą znaleźć nowe sposoby na spełnienie unijnych norm recyklingowych. Jakie działania mogą podjąć, by zapełnić powstałą lukę?
Ball Beverage Packaging EMEA, uruchomiła w swojej fabryce w Lublinie dwa nowoczesne moduły produkujące aluminiowe wieczka puszek do napojów. Inwestycja przyczyni się do utworzenia kilkudziesięciu nowych miejsc pracy, a rozległa instalacja fotowoltaiczna na dachu budynku fabryki znacznie ograniczy ślad węglowy zakładu.
Recykling i zarządzanie odpadami to tematy, które często traktujemy jako kwestie techniczne, odległe od codziennego życia. W rzeczywistości jednak wpływają one bezpośrednio na środowisko, gospodarkę i jakość naszego życia. Poniżej przedstawiamy 5 faktów, które przybliżają realia i wyzwania związane ze wspomnianymi zagadnieniami. Swoim komentarzem odnośnie wybranych aspektów odzyskiwania i przetwarzania plastiku podzielił się Maciej Słojewski – Group Communications Manager w firmie Cedo.
W zakresie recyklingu działa obecnie około 300 tys. przedsiębiorców w Europie. Każdego miesiąca odnotowywany jest upadek małego recyklera. Tendencja i rynek wskazują na to, że rynek mierzy się z recesją. To efekt wyzwań systemowych, legislacyjnych i operacyjnych. Szanse na uzyskanie stabilności upatrywane są w momencie wejścia w życie nowego rozporządzenia PPWR w 2026 roku, które wspomoże produkcję recyklatów.
Papier jest jednym z najczęściej wykorzystywanych materiałów na świecie – od biurowych dokumentów, przez opakowania, po gazety i książki. Kiedy już spełni swoje zadanie, może trafić na wysypisko, do spalarni lub – co jest najkorzystniejsze dla środowiska – do recyklingu. Ale co właściwie powstaje z makulatury, gdy trafia ona do przetwarzania? Jak wygląda proces przemiany papieru i jak jego jakość zmienia się z każdym cyklem recyklingu?
Zapraszamy na pierwszą edycję Konferencji Odpady ulegające biodegradacji – energia i recykling, która odbędzie się w Gdyni w dniach 27-29 lutego 2024 r. w Hotelu Courtyard by Marriott Gdynia Waterfront.
Pomimo wrażenia, że młodsze pokolenia są bardziej świadome i wrażliwe na tematy związane z ekologią, to boomerzy posiadają lepsze nawyki w kwestii recyklingu niż generacja Z i milenialsi – wynika z nowego badania, przeprowadzonego na zlecenie DS Smith, globalnego lidera w zakresie produkcji zrównoważonych opakowań. Trudno dostępne w miejscach publicznych pojemniki do recyklingu, brak wiedzy i wątpliwości związane z zanieczyszczonymi opakowaniami to główne czynniki, z powodu których zmiana nawyków „Zetek” jest tak problematyczna.
Cyberbezpieczeństwo zakładów komunalnych, system kaucyjny, gospodarka odpadami, biogazownie, recykling i zielona transformacja – to kluczowe tematy POLECO 2026. Międzynarodowe Targi Ochrony Środowiska odbędą się 6-8 października 2026 roku na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich.
Kilkadziesiąt tysięcy napojów izotonicznych już trafiło do sportowców z Polski, Słowacji, Czech i Łotwy w ramach działań promujących zdrowy tryb życia i recykling opakowań aluminiowych. Każda aluminiowa puszka po wypitym napoju zostanie poddana recyklingowi. Fundacja na rzecz odzysku opakowań aluminiowych Recal w ramach inicjatywy Każda Puszka Cenna połączyła siły z producentem napojów Krynicą Vitamin.
Wraz z nadchodzącym w Polsce systemem kaucyjnym branża logistyczna i retailowa staje przed nowymi wyzwaniami. Sklepy i centra przeładunkowe będą musiały tymczasowo magazynować ogromne ilości pustych butelek PET oraz puszek zwracanych przez konsumentów.
W ciągu ostatnich kilku lat świadomość ekologiczna w Polsce wyraźnie wzrosła, co ma bezpośredni wpływ na codzienne nawyki obywateli, zwłaszcza w kontekście segregacji odpadów i recyklingu. W dobie zmian klimatycznych i coraz bardziej widocznych skutków degradacji środowiska coraz więcej Polaków zaczyna dostrzegać znaczenie odpowiedzialnych działań na rzecz ochrony naszej planety.
Z okazji Światowego Dnia Środowiska 5 czerwca w przestrzeni publicznej Wrocławia pojawią się animatorzy z kolorowymi plecakami, którzy będą zachęcać mieszkańców do recyklingu puszek po napojach. Specjalne plecaki posłużą animatorom do zbiórki puszek. Podczas wydarzenia przeprowadzona będzie również ankieta świadomości na temat recyklingu.
Recykling to proces, polegający na ponownym przetworzeniu odpadów w celu utworzenia nowego produktu. Urban mining natomiast to trend, który zwany jest również górnictwem miejskim. Jego założeniem jest uniknięcie ekologicznej tragedii, poprzez odzyskiwanie odpadów elektrycznych i elektronicznych z miast.